Ar šįryt pakėlėte akis į dangų? Jei ne, daug praradote(1)

kurjeris.lt inform. | redakcija@kurjeris.lt

2015-09-28 09:29

Birutės Slavinskienės nuotrauka

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį buvo verta atsikelti paryčiais ir susirasti danguje mėnulį: jis ne tik buvo gerokai didesnis, bet ir raudonas. 

Astrologai žino, kaip šį reškinį paaiškinti: skriedamas savo orbita, mėnulis atsidūrė tiesiai už Žemės, kitoje pusėje nuo saulės, ir jį uždengė mūsų planetos šešėlis. Skriejant per tiek daug oro mėlyna spalva išsisklaido ir lieka tik raudona. Būtent tokį efektą mes matome tada, kai dangus nusidažo rausvai kylant ar leidžiantis saulei.

Toks reiškinys gana retas. Pasak specialistų, šis įvykis buvo ketvirtas iš eilės einantis pilnas mėnulio užtemimas. Sekos nesutrukdė nė vienas dalinis užtemimas. Tokia nepertraukiama seka yra vadinama tetrada. XXI a. buvo aštuoni tokie tetradų užtemimai. Bet šis reiškinys yra gan ypatingas. Jis nė karto neįvyko nuo 1400 iki 1900 metų.

Be to, paskutinis šios tetrados užtemimas buvo ypatingas tuo, kad buvo matomas supermėnulis. Taip vadinamas reiškinys, kai pilnatis būna tuo metu, kai mėnulis savo orbitoje yra labiausiai priartėjęs prie Žemės. Tuo metu jis atrodo net 14 proc. didesnis ir 30 proc. ryškesnis, nei toliausiame nuo Žemės savo orbitos taške.

Paskutinį kartą „kruvinasis“ supermėnulis buvo matomas 1982 metais, o kito bus laukiama tik 2033 metais.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras