Paskelbtas vasaros laiko grafikas – laikrodžius sukinėsime iki 2021 m.(1)

kurjeris.lt inform. | redakcija@kurjeris.lt

2016-02-24 13:08

Visos Europos Sąjungos valstybės, tarp jų ir Lietuva, bent iki 2021 m. pabaigos privalės laikytis įpareigojimo dukart per metus sukioti laikrodžius. Lietuvos Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) žada kovo mėnesį aiškintis, ar Vyriausybė imasi priemonių siekti tokio įpareigojimo panaikinimo, nors nė viena kita ES valstybė analogiško klausimo bent kol kas oficialiai nekelia.

Europos Komisija (EK) paskelbė komunikatą, kuriuo informuojama, jog „vykdant 2001 m. Europos Parlamento ir ES tarybos priimtą direktyvą dėl kasmetinio sezoninio laiko įvedimo ir atšaukimo taikymo“ yra tvirtinamas eilinis penkerių metų grafikas, kada 2017–2021 m. laikotarpiu bus įvedamas vasaros laikas ir kada jis bus atšaukiamas.

Taip EK vykdo šios neriboto galiojimo direktyvos nuostatą, jog ji privalo kas penkerius metus paskelbti analogišką grafiką. Paskutinį kartą toks grafikas buvo paskelbtas 2011 m. pradžioje ir galiojo 2012–2016 m. laikotarpiui. Todėl dabar atėjo laikas EK įvykdyti privalomosios direktyvos reikalavimą dėl naujo vasaros laiko įvedimo ir atšaukimo grafiko nustatymo.

2017–2021 m. grafike įrašyta, kad, kaip jau tapo įprasta, vasaros laikas visose ES valstybėse bus įvedamas kasmet paskutinį kovo sekmadienį, o atšaukiamas – kasmet spalio paskutinį sekmadienį. Į grafiką įrašyta, kad, pavyzdžiui, 2017-aisiais sezoninis laikas ES bus taikomas nuo kovo 26-osios iki spalio 29 d., 2018-aisiais – nuo kovo 25 d. iki spalio 28-osios ir taip toliau.

Bent jau šiuo metu ES gretose nėra nė vienos valstybės, kuri savo vyriausybės ar parlamento lygiu keltų abejones dėl vasaros laiko taikymo. Tik Lietuvos valdžia reguliariai prie šio klausimo vis grįžta, bet bergždžiai – niekur kitur ES Lietuva dėl šios „problemos“ neparemiama.

Pernai paskelbtame EK tyrime nurodoma, kad sprendimai dėl laiko ES mastu „privalo būti harmonizuoti tarp visų valstybių“. Daroma išvada, kad negalima leisti kiekvienai valstybei pačiai savarankiškai spręsti, ar įvedinėti sezoninį laiką, ar ne, nes laiko skaičiavimas turi būti suderintas visose ES valstybėse ir „harmonizuoti sprendimai turi būti žinomi iš anksto visiems bendrijos gyventojams“.

Sezoninis laikas įvedamas kasmet paskutinį kovo sekmadienį laikrodžius pasukant valandą į priekį. Jis galioja septynis mėnesius – iki spalio paskutinio sekmadienio, kai laikrodžiai atsukami valandą atgal.

Laikrodžiai dukart per metus sukiojami siekiant racionaliau išnaudoti šviesųjį paros metą.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras