Prie Jūros gatvės fiksuojami duomenys neatsiejami sudarinėjant Europos sinoptikų prognozes(2)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2016-03-23 13:29
Margaritos Rimkutės nuotrauka

Meteorologijos stotis, už jos matosi Jūros gatvės namai. Autorės nuotrauka

Netoli Jūros gatvės gyvenamųjų namų plytinčioje pievoje pūpso pora šiltnamių ir keisti įrenginiai, apjuosti tvora. Tai Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologijos stotis. Čia fiksuojami duomenys apkeliauja visą pasaulį ir vėliau virsta mums pateikiama orų prognoze. Ją mes skaitome Lietuvos hidrometeorologijo tarnybos puslapyje „meteo.lt“.

Duomenys reikalingi net teisėtvarkai

 

Šiandien, minint Pasaulinę meteorologijos dieną, verta pažymėti, kad ir mūsų mieste veikianti meteorologijos stotis svarbi sudarinėjant viso pasaulio orų prognozes. Kaip sako Vida Augulienė, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos direktoriaus pavaduotoja, čia atliekami, oro temperatūros matavimai, matuojama santykinė oro drėgmė, nustatomas vėjo greitis ir kryptis, matuojamas atmosferos slėgis, kritulių kiekis, dirvožemio drėgmė ir temperatūra įvairiuose gyliuose.

Tauragės meteorologijos stoties automatizuoti prietaisai kas valandą perduoda duomenis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos centrinei būstinei Vilniuje.

– Gauti duomenys apdorojami ir saugomi duomenų bazėje. Po to tie duomenys naudojami įvairiems poreikiams: sinoptikai naudoja tą informaciją sudarinėdami prognozes, Informacijos skyrius ją naudoja rengdamas pažymas, po įvairių stichinių nelaimių ūkinių subjektų draudėjai kreipiasi į mus informacijos apie tuo metu buvusius orus. Šios informacijos prašo ir teismai, teisėtvarkos institucijos, statybininkai ir kiti ūkio subjektai, kurių veiklai gali turėti įtakos orų sąlygos, – pasakoja Vida Augulienė, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos direktoriaus pavaduotoja.

 

Duomenys „apkeliauja“ pasaulį

 

Pasak jos, Lietuva yra Pasaulinės meteorologijos organizacijos narė. Iš Tauragės ir kitų šalies hidrometeorologijos stočių gauta informacija keičiamasi su kitų valstybių nacionalinėmis tarnybomis.

– Visi stebėjimai vyksta vadovaujantis tarptautiniais standartais. Keičiamasi duomenimis naudojant tarptautinius kodus. Ta informacija patenka į pasaulinius ir regioninius meteorologijos centrus, kur galinga skaičiavimo technika apdoroja duomenis, kurie virsta orų žemėlapiais, schemomis. Apdorota informacija grįžta į mūsų tarnybą. – pasakoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos direktoriaus pavaduotoja.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistai, sinoptikai iš gautos apdorotos informacijos sudaro mūsų šalies orų prognozes.

 

„meteo.lt“

 

– Informaciją gauname iš visos Europos meteorologinių stebėjimų tinklo stočių ir dar didesnės teritorijos. Pavyzdžiui, jeigu vakar buvo stiprus vėjas Anglijoje, šiandien jis jau gali pūsti Lietuvoje. Ir jeigu specialistai neturės tos informacijos, nežinos, kaip greitai juda ciklonas, kokio stiprumo vėjas, ar jis neša sniegą, ar lietų, orų prognozės sudaryti negalės.

Prognozes ir apdorotą informaciją skelbiame tarnybos internetiniame puslapyje „meteo.lt“.

Mūsų informaciją skelbia Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Žinių radijas, „Lietuvos ryto“ televizija ir „Lietuvos ryto“ dienraštis. Iš kur informaciją gauna kiti portalai, TV, laikraščiai, nežinome. Gal iš kitų valstybių nacionalinių hidrometeorologijos tarnybų portalų. Dėl to ta informacija ir skiriasi, – dėstė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos direktoriaus pavaduotoja.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras