Kraujo donorė tikra – pagalba pasiekia tuos, kuriems jos reikia(1)

Morta MIKUTYTĖ | morta@kurjeris.lt

2018-06-14 06:21

Elena Adomaitienė dar ir dabar mielai būtų kraujo donore. Mortos Mikutytės nuotrauka

Šiandien, birželio 14-ąją, minima Pasaulinė kraujo donoro diena. Ta proga kalbiname Garbės donoro ženklu apdovanotą tauragiškę Eleną Adomaitienę. Ši moteris – jau pensinio amžiaus ir nors jaučiasi puikiai, kraujo nebegali duoti. Tačiau per savo gyvenimą donore spėjo pabūti net 42 kartus. Aktyvi moteris interviu atvykusios žurnalistės pirmiausia pasiteiravo – ar ji jau davė kraujo?

Donore norėtų būti ir toliau

Savo jaukiame nedideliame namelyje, tolokai nuo miesto centro, Elena Adomaitienė žurnalistę pasitiko jau išrikiavusi dalį įvairių pažymėjimų ant stalo. Duodama kraujo Elena beveik visuomet dovanų gaudavo įvairių mažmožių. Tokiu būdu puodelių susirinko kone visa kolekcija ir, kaip juokauja Elena, puodukų pirkti jai jau seniai nebereikia.

Pirmąkart kraujo Elena davė 2004 metais. Nuo tada donore buvo kiek tik galėjo, kol jau atšventusi 66-ąjį gimtadienį gavo dar vieną kvietimą. Tačiau tąkart nuėjus duoti kraujo jai pasakė, kad nebegalės to daryti – amžius garbingas, laikas pailsėti.

– Donorė buvau ne dėl dovanų. Man visada buvo svarbu išgelbėti gyvybę. Skaičiau lankstinukuose, kuriuos Nacionalinis kraujo centras dalija, kad vieną kartą duodamas kraujo gali išgelbėti net tris žmones. Kartą ir kaimynui buvo ieškomas donoras. Padėjau, o kaip gi kitaip. Sykį Nacionaliniam kraujo centrui atvykus į parapijos namus, klebonas suabejojo, ar daug žmonių susirinks, nes šventės buvo jau čia pat. Bet juk gavai žinutę į telefoną, kad reikia, ir eini kaip į darbą – tai kiekvieno pareiga, niekada nežinai, kada tau pačiam prireiks kraujo, – be lašelio abejonės kalbėjo E.Adomaitienė.

Kilo klausimas – negi nė karto nebuvo jokio silpnumo, negerumo ar tiesiog abejonės dėl šio kilnaus gesto? Bet ir šiuo klausimu Elena tvirta – nebuvo jokių problemų.

– Vieną kartą pasijutau kiek silpniau, bet užteko atsigerti vandens ir viskas praėjo. Daugiau niekada nėra buvę jokių sveikatos bėdų. Teko ir „Versmės“ gimnazijoje kalbėti su moksleiviais apie donorystę, ir vaikai labai domėjosi, ar neskauda. Nežinau, ar visi, manęs klausęsi, bus ateityje donorai, bet pažadėjo daugelis. Ir dukrą įkalbėjau būti donore. Tik dabar ji mažylį augina ir pati maitina, tai kol kas negali, – aiškino tauragiškė.

Pastaruoju metu Nacionalinį kraujo centrą supurtė piktnaudžiavimo tarnyba skandalas, tačiau E.Adomaitienė nenustoja tikėti, kad pagalba pasiekia tuos, kuriems reikia. Esą jei tik galėtų, ir toliau tęstų neatlygintiną donorystę. Čia pat ir „Tauragės kurjerio“ žurnalistė sulaukė klausimo, ar jau yra davusi kraujo.

– Gaila, laikraščiuose ne visada skelbia apie kraujo donorystės akcijas. O reikėtų. Nuolatiniai donorai gauna žinutes į telefonus, tačiau naują žmogų informacija pasiektų būtent per skelbimus. Žinote, aš manau, kad kraujo davusiam žmogui net geresnė sveikata yra. Man prieš kelerius metus atliko operaciją, po kurios labai greitai išėmė siūlus, nes žaizdos gijo kuo puikiausiai, – įvardijo Elena.

Pernai E.Adomaitienės apdovanojimų ir pažymėjimų kolekciją papildė Garbės donoro ženklas ir pažymėjimas. Juos atsiėmusi moteris išgirdo dar vieną gerą naujieną, kad kartu su senatvine pensija gali gauti dar ir II laipsnio pensiją, kuri skiriama nusipelniusiems kraujo donorams. Kol kas ji – vienintelė Tauragėje, gaunanti tokią pensiją.

Tauragiškiai – dosnūs

Nacionalinio kraujo centro (NKC) ryšių su visuomene specialistė Daiva Savickienė priminė, kad Tauragėje ir kituose Lietuvos miestuose neatlygintinos kraujo donorystės akcijos vyksta kartą per mėnesį. Jos organizuojamos nuolat, kad centras nepritrūktų kraujo.

– Džiugu, kad kasmet tauragiškių aktyvumas ir noras dovanoti kraujo auga. Beje, ir pati Tauragės bendruomenė aktyvi – patys kviečia mus surengti donorystės akcijas įvairių miesto švenčių metu. Metams bėgant pastebime, kad žmonių, ypač jaunimo, sąmoningumas auga, žmonės tampa socialiai atsakingi, brandesni. Ne vienas jaunas pilietis ne tik nuolat dovanoja kraujo, bet ir įsitraukia į savanorišką veiklą, skatina ir įtraukia kitus į donorystę. Tauragiškiai labai dosnūs – į kraujo donorystės akcijas vidutiniškai ateina apie 60 žmonių. Tai puikus rezultatas, dažnai pralenkiantis Kauno regioną, nelabai atsiliekantis nuo tokių aktyvių miestų, kaip Marijampolė, Jonava, – aiškino D.Savickienė.

Anot NKC atstovės, motyvai duoti kraujo būna įvairūs, tačiau daugeliu atvejų vyrauja noras padėti kitiems. Yra ir tokių, kurie dovanoja kraujo todėl, kad savo artimoje aplinkoje patyrė kraujo komponentų svarbą – artimas žmogus buvo išgelbėtas tik kraujo donorų dėka. Ne paslaptis, kad dalis kraujo donorų tiek fiziškai, tiek emociškai jaučiasi geriau po donacijų. Tai esą skatina juos dalyvauti kraujo donorystės akcijose 4–6 kartus per metus.

Turbūt ne vienam yra tekę socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidos priemonėse išvysti kvietimų, raginimų nedelsiant paaukoti kraujo, nes staiga jo kritiškai pritrūksta. D.Savickienės teigimu, tai ypač dažnai nutinka vasarą ir prieš didžiąsias metų šventes. Šiltuoju metų laiku suintensyvėja eismas – padaugėja nelaimingų atsitikimų keliuose, išauga traumų tikimybė. Taip pat padaugėja ir planinių operacijų. Žiemos laikotarpiu donorų gretas praretina gripas, paūmėja lėtinės ligos. Tad natūralu, kad po didžiųjų metų švenčių jaučiamas kraujo stygius.

– Norime pabrėžti, kad kraujo poreikis kasdien kinta ir yra nenuspėjamas. Šiandien, pavyzdžiui, trūksta 0 (I)+, 0 (I) - ir A (II)+ kraujo grupių, o ryt gali trūkti ir kitų. Pastarąjį mėnesį labiausiai trūko ir vis dar trūksta 0 (I) teigiamos ir neigiamos kraujo grupių. Nacionalinis kraujo centras aprūpina kraujo komponentais daugiau kaip 70 Lietuvos ligoninių visoje Lietuvoje. Svetainėje kraujodonoryste.lt galima susipažinti su išmaniąja programėle „Mano kraujas“. Jos pagalba galima pamatyti, kur nukeliauja konkretaus donoro kraujas. Kraujo siuntimas, pardavimas į svečias šalis – ko gero, labiausiai žmones klaidinantis mitas, – tikino NKC atstovė.

NKC duomenimis, šiuo metu Tauragėje iš viso yra keturi kraujo donorai, kuriems įteikti Lietuvos Garbės donoro pažymėjimai ir ženkleliai. Vienas nuolatinis kraujo donoras gegužės mėnesį kraujo padovanojo jau 60-tą kartą, kita moteris skaičiuoja 45 neatlygintinas kraujo donacijas.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras