Sveikatą pasitikrino tik 20 proc. vaikų(4)

Morta MIKUTYTĖ | morta@kurjeris.lt

2019-07-01 06:52

Tauragės PSPC. Daivos Žebelienės nuotrauka

Valstybinė ligonių kasa skuba visiems priminti, kad per vasarą būtina pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais. Patariama tai daryti kuo anksčiau, kol dar nėra susiformavusios ilgos eilės. Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras informavo, kad šiuo metu jau 20 proc. vaikų sveikata yra patikrinta.

Kasmet privaloma profilaktiškai tikrinti vaikų sveikatą pas medikus, taip pat ir gydytojus odontologus. Pastebima, kad tėveliai dažnai vizitus pas gydytojus atidėlioja iki pat rudens. O suskubus į sveikatos priežiūros įstaigas rudeniop visi nerimsta ilgose eilėse.

„Geriausia eilių prevencija – išankstinė registracija. Iš patirties galiu pasakyti, visi suskumba rugpjūčio antroje pusėje, tuomet visi nepatenkinti – ir tėveliai, ir gydytojai, todėl svarbu visą vasarą registruotis išankstinėje pacientų registracijoje sergu.lt. Ir išvengs tėveliai ir mažieji pacientai eilių“, – aiškino situaciją Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius Donatas Petrošius.

Mediko teigimu, vaikų sveikatos patikrinimui tėveliai mažylius registruoja jau nuo gegužės vidurio. Tai esą aktualu darželius lankantiems vaikams. Šiems sveikatos pažymėjimai vis dar rašomi ranka. Moksleiviams sveikatos pažymėjimai išduodami elektroninėje sistemoje.

„El. būdu pildant vaiko sveikatos pažymėjimą, nereikia atspausdinti, tačiau tik lankantiems mokyklas. Vaikams, lankantiems ikimokyklines ugdymo įstaigas, stovyklas mūsų gydymo įstaigos personalas atspausdina, kadangi ne visi tėveliai turi galimybę atsispausdinti ar suteikti visuomenės sveikatos specialistui prisijungimo kodus prie vaiko sveikatos pažymėjimo. Dėl eilių el. sistema nestringa, kai kada stringa dėl kitų priežasčių. Tokiais atvejais gydytojai supildo el. pažymėjimą po apžiūros ir kai sistema veikia be paciento“, – dėstė D.Petrošius.

Valstybinė ligonių kasa primena, kad šeimos gydytojas patikrina vaiko regėjimą, klausą, pamatuoja kraujo spaudimą, pasveria bei išmatuoja ūgį, įvertina emocinę ir socialinę raidą. Taip pat tikrinamos kraujotakos, kvėpavimo virškinimo, stuburo ir kitų organų sistemų būklė. Po tokio sveikatos patikrinimo medikai teikia rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje.

Patikrinimo metu privalomas vizitas ir pas odontologą, kuris tikrina dantų ir žandikaulio būklę. Jei būtina – skiriamas gydymas. Tiesa, privatūs odontologai neturi prisijungimo prie elektroninės sveikatos priežiūros sistemos, todėl dantų būklę patikrinti ir mokymo įstaigai būtiną įrašą į sveikatos pažymėjimą padaryti gali tik tų poliklinikų odontologai, kurios yra prisijungusios prie jos.

Šiuo metu nuo gegužės mėnesio profilaktiniam patikrinimui apsilankė jau 813 vaikų, t.y. apie 20 proc.

Sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo datos.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras