Ar mero žodžiuose – tiesa?(40)

2015-10-15 14:01

Vaclovas Karbauskis

Daugelis nepasitikime valdžia ir dažnai teigiame, kad valdžioje esantys politikai ieško pigaus populiarumo. Ar Tauragės savivaldybės meras Sigitas Mičiulis kitoks? Manau, kad ne. Jis stengiasi visomis progomis įrodyti, kad jo pasakyti žodžiai, pateikti skaičiai yra neginčijama tiesa. Toks pasitikėjimas savimi nekeltų susirūpinimo, jeigu tai, kas sakoma, būtų tikrai tiesa.

Apie naujų darbo vietų steigimą neužsiminsiu, nes sunku suspėti įsiminti, kiek jų šiandien jau įsteigta. Meras po kiekvieno viešo pasisakymo pateikia vis naujus skaičius. Apie tai, kad savivaldybės kontroliuojamų įmonių valdybose yra 40 proc. nepartinių specialistų, taip pat nesiplėsiu, nors pasižiūrėjęs į naujai paskirtuosius vargu ar rastum nors vieną, nesusijusį su kuria nors partija. Tačiau yra sritis – šilumos ūkis, apie kurį, išgirdęs mero pasisakymus, negaliu tylėti.

Prabuvęs valdžioje 100 dienų meras S.Mičiulis pareiškė, kad jeigu naujasis šilumos tinklų vadovas pakels kainą už šilumos energiją, bus atleistas iš pareigų. Priminsiu, kaina tuo metu buvo 4,63 ct/kWh ir 13,3 proc. mažesnė už kainą, buvusią 2014 metų tą patį laikotarpį. Dar po 60 buvimo valdžioje dienų meras praneša tauragiškiams, kad šį šildymo sezoną centralizuotas šildymas atpigs 10 procentų lyginant su 2014 metų šildymo sezonu. Žinia tauragiškiams graži, nes kaina mažės, o šilumos tinklų vadovui tai signalas, kad kainą galima padidinti apie 4 proc. – iki 4,82 ct/kWh, nors įpareigojimas buvo sumažinti 4,63 ct/kWh kainą.

Kadangi meras S.Mičiulis lygina 2014 m. su 2015 m., leisiu sau keletą palyginimų ir aš. 2014 m. Lietuvos šilumos tiekimo įmonių vidutinė šilumos kaina buvo 6,46 euro ct/kWh, kai Tauragės šilumos tinklų – 5,36 euro ct/kWh, t. y. 17,03 proc. mažesnė už vidutinę šalies kainą. 2015 m. liepos 1 d. Tauragės šilumos tinklų kaina – 4,63 ct/kWh, tai 28,33 proc. mažesnė už 2014 m. Lietuvoje buvusią vidutinę šilumos kainą ir 13,62 proc. mažesnė už buvusią metinę šilumos tinklų kainą. 2015 m. rugsėjo 1 d. Lietuvos šilumos tiekimo įmonių vidutinė šilumos kaina – jau tik 5,13 ct/kWh, t. y. 20,59 proc. sumažėjusi lyginant su 2014 m. šalies vidutine kaina, ir tikėtina, kad gali dar mažėti, o Tauragės šilumos tinklų kaina, nuo rugsėjo pakilusi iki 4,70 ct/kWh, jau tik 8,38 proc. mažesnė už šalies vidurkį, bet dar 12,3 proc. mažesnė už buvusią 2014 m. Tauragės šilumos tinklų kainą. Jeigu meras tebėra užsidegęs ambicingu tikslu turėti mažiausią šildymo kainą šalyje, tai didindamas ją vargu ar tą tikslą pasieks, nes buvęs 13,62 proc. skirtumas tirpsta iki 10 proc. Klausimas – kodėl meras nelygina šių metų liepos mėnesio su spalio mėnesiu, turbūt neparanku, nes kaina pakilo 1,5 proc.? Matysime, kokia ji bus lapkričio mėnesį, gal vėl pakils 1,5 proc. Ką tada, mere, sakysite tauragiškiams? Dabar sakote, kad kaina mažėja lyginant su 2014 m., ir visi džiaugiasi.

 Meras taip pat pareiškė, kad bendrovei „Timbex“ šilumos tinklai už biokurą mokėjo 200 Eur/tne, o dabar iš biokuro biržos nupirkta už 140 Eur/tne visam šildymo sezonui. Tačiau jis vėl nepasako, kad 2014 m. vidutinės biokuro kainos buvo: biržoje – 178,17 Eur/tne, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis – 194,75 Eur/tne, Tauragės šilumos tinklų – 196,2 Eur/tne. Pateiksiu ir šių metų gegužės kainą, kuri buvo mokama UAB „Timbex“, – 158,46 Eur/tne. Štai tikrieji skaičiai, kurie parodo, kad Tauragės šilumos tinklai nei 2014 metais, nei šiemet niekam už kurą dvigubai nemokėjo ir tauragiškių neapiplėšinėjo, kaip teigia meras. Dar kartą noriu priminti, kad iki to momento, kol galiojo sutartis su „Timbex“, šilumos tinklai atsiskaitydavo už pagamintą energijos vienetą, t. y. mWh, o tai reiškia – pagal skaitiklio parodymą už katilo. Šiuo metu šilumos tinklai biokurą perka iš biržos, t. y. mokėdami už tne, ir kokio kiekio kuro reikės šildymo sezonui, bus galima pasakyti tik jam pasibaigus, nes įmonėje naudojamų biokuro katilų naudingo veikimo koeficientas vidutiniškai siekia 0,7–0,75. Vadinasi, išlaidas biokurui būtina planuoti 25–30 proc. didesnes, ir iš mero paskelbtų 330 tūkst. Eur sutaupymo gali nieko nebelikti. Taip ir norisi paklausti mero, kodėl jūs pats, būdamas energetikos ūkyje ne naujokas ir gerai viską suprasdamas, tauragiškiams nepasakote tiesos, o ieškote pigaus politinio populiarumo.

Visiškai netikėti tuo, kad meras nori gero tauragiškiams, turbūt negalima, todėl kyla dar vienas klausimas. Gal meras S.Mičiulis galėtų pasakyti, kiek lėšų per šildymo sezoną sutaupys Žygaičių ir Skaudvilės gimnazijos, Skaudvilės seniūnija ir kultūros namai, nes mažėjant biokuro kainai biržoje šilumos energijos kaina turi mažėti. Šios įstaigos lėšas gauna iš savivaldybės biudžeto, o biudžetas – tai tauragiškių mokesčiai. Žygaičių gimnazija praėjusį sezoną mokėjo 5,04 euro ct/kWh, o Skaudvilės biudžetinės įstaigos – 5,34 euro ct/kWh. Tai gal pasidalinkite džiugia naujiena su rinkėjais kaip meras ir kaip UAB ,,Bremena“, kuri teikia šildymo paslaugą šioms biudžetinėms įstaigoms, akcininkas. 

Vaclovas Karbauskis, buvęs UAB Tauragės šilumos tinklų direktorius

Skaityti komentarus (40) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras