Tarp politikos ir tikrovės(45)

Donatas SIMAITIS

2015-09-23 11:30

Tauragės šilumos tinklų valdybos narys Donatas Simaitis

Sparčiai keičiasi gyvenimas, kyla kainos, didėja emigracija, ir taip vargstanti Lietuva turi prisiimti tūkstančius pabėgėlių. Tame judėjime svarbus vaidmuo tenka ir savivaldybėms, nes nuo jų darbo kokybės gali kisti įvairių komunalinių paslaugų kainos, o tai turi nemažos reikšmės daugumai gyventojų. 

Prieš kurį laiką vienas gyventojas man yra rodęs savo skaičiavimus, kurie rodo, kad jei visos Tauragės įmonės, priklausančios savivaldybei, dirbtų gerai, tai kiekvienas gyventojas, gyvenantis daugiabučiame name, sutaupytų po 200–300 Lt (58–87 Eur). Tauragės savivaldybė turi dirbti labai gerai – tarybos nariai gauna net po 300 eurų kanceliarinėms išlaidoms. Įdomu, kaip ten tarybos nariai atsiskaito su buhalterija. Pavyzdžiui, Jurbarko savivaldybės tarybos nariai gauna tris kartus mažiau.

Įmonėse vyksta įvairios permainos, kurios sukelia daug diskusijų. Kažkodėl nuo visų permainų įvairių merų valdymo laikotarpiais Tauragės vandentiekininkai lieka nuošalyje, nors paslaugų kainos yra vienos didžiausių respublikoje. Prieš kurį laiką turėjau problemą dėl trūkusios trasos ne savo teritorijoje, valdininkai paliko slogų biurokratų įspūdį.

Didžiausias diskusijas sukėlė permainos šilumos tiekimo įmonėje. Tai labai svarbus objektas tiek dėl bendro saugumo, tiek dėl šilumos kainos – kai kuriems gyventojams žiemą už šildymą tenka atiduoti iki 30–40 proc. gaunamų pajamų.

Mane, kaip buvusį darbuotoją, kvietė būti įmonės valdybos nariu, galbūt kai kur galėsiu padiskutuoti, gal ir kai ką patarti. Kvietimas buvo ne tik iš valdančiųjų, bet ir iš kitų žmonių. Buvo teigiama, kad įmonė bus depolitizuota, dirbs skaidriai ir sąžiningai ir bandys susigrąžinti turėtas geras pozicijas Lietuvos rinkoje.

Pagal valdybai pateiktus duomenis įmonės skolos artėja prie 600 000 eurų. Jos dar didės, nes dabar išlaidos yra didesnės nei pajamos. Jeigu tai tiesa, tai yra atsakingi buvę vadovai ir buvę savivaldybės žmonės, nes buvo parinkti patys geriausi specialistai. Už skolas ir paskolas mokės šilumos vartotojai – miesto gyventojai.

Prasidėjus pertvarkai šilumos ūkyje prasidėjo daugybė kuriozinių, neteisėtų sprendimų, kurie nėra naudingi nei įmonei, nei savivaldybei, nei politikams. Aš įvairiais būdais bandžiau informuoti, stabdyti nelogiškus neteisėtus sprendimus, bet tai buvo beviltiška. Paliesiu keletą jų.

Žmonių atleidimas

Pirmosiomis darbo dienomis valdybos pirmininkas Rimantas Šerkšnas, pasiskelbęs laikinuoju direktoriumi, pradėjo įteikinėti darbuotojams atleidimo iš darbo įspėjamuosius lapelius.

Nors nebuvo ir dabar dar nėra patvirtinta tiksli bendra valdymo struktūra su išsamiais aprašais, procesas prasidėjo. Jei žmonės duos į teismą, man atrodo, jie laimės, o mokės vėl gyventojai.

Žymus ir gabus verslininkas V.Matijošaitis, tapęs meru, prieš tai buvęs tarybos ir frakcijos narys, tik po keturių mėnesių ryžosi imtis pertvarkų Kauno savivaldybėje, o čia vos po kelių dienų jau daro nelabai supranta ką. Tai daro žmogus, niekada nedirbęs atsakingo darbo ir sulaukęs 50-ies dirbęs tik kažkokiu nežymiu valdininku.

Įmonė – ne socialinių paslaugų tarnyba, tai suprantama, bet atleidimus reikia daryti civilizuotai. Paradoksalu tai, kad priimami nauji darbuotojai. Kyla klausimas, kas juos tam vilniečiui rekomendavo, kieno atstovai. Ar tai ne cinizmas?

Į mane kreipėsi du žmonės, prašydami, kad padėčiau įsidarbinti šilumos įmonėje, neužmiršdami priminti, kad neliks skolingi. Vienas mieste net pajuokavo, kad aš nežinojau, jog tarp prekybininkų yra šilumininkų, jei būčiau žinojęs, tai įmonė būtų buvusi pažangiausia ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Kuro pirkimas

Naujas laikinasis direktorius viešai pasireklamavo savo „atradimą“: štai perkame kurą 30–40 proc. pigiau negu buvo anksčiau. Taip gali kalbėti ir reklamuotis žmogus, absoliučiai nesuprantantis savokų, kas yra megavaito kaina „už katilo“, kas yra kuro energetinė vertė, t.y. naftos ekvivalentas. Pagal ankstesnę sutartį Šilumos tinklai mokėjo tiekėjui už pagamintą šilumos kiekį, kuris skaičiuojamas gyventojams parduodamais megavatais.

Vasaros laikotarpiu, kai 8 ar 12 megavatų katilai dirba tik 20 ar 30 procentų apkrovimu, jų našumas yra tik 20 ar 30 proc. Vadinasi, didžioji dalis šilumos išeina į orą. Vasaros laikotarpiu, kai yra tokie įrenginiai, kuro pirkimas pagal seną sistemą, kai mokama už pagamintą šilumos kiekį, yra naudingas.

Yra įvairių įpareigojimų pirkti kurą pagal naftos ekvivalentą, bet reikia galvoti, kada tai daryti. Be jokių ypatingų skaičiavimų aišku, kad kuro pirkimas kitu būdu, kai yra tokie įrenginiai, įmonei yra nuostolingas, o už tai mokės vartotojai.

5 megavatų katilo galingumo statybos konkurso nutraukimas

Tai dar viena padaryta klaida arba tikslinė nesąmonė. Kaip minėjau kalbėdamas apie kuro pirkimą, dabar katilai vasaros laikotarpiu dirba nuostolingai, nes tai sovietiniai mazutu kūrenami katilai su perdirbta konstrukcija.

Dar 2009–2010 m. man dirbant šilumos ūkyje buvo atlikta analizė ir prieita prie išvados, kad reikalingas nedidelio galingumo efektyvus medžio drožlėmis kūrenamas katilas vasaros, pavasario ir rudens laikotarpiams. Neaišku, kodėl buvusi šilumos ūkio vadovybė ir savivaldybė nesiėmė to projekto. Tai būtų labai efektyvu, per 2–3 metus įrenginys būtų atsipirkęs ir dabar jau neštų pelną. Tada man jau buvo išrašytas „kelialapis į „Sodrą“.

Metus vyko diskusijos, padaryta studija, inžinieriai suprojektavo įrenginį, jis praėjo visas ekspertizes, projektas dalyvavo konkurse, ir štai kažkokie tariami specialistai pamato projekto „klaidas“. Lietuva maža, visiems viskas aišku, kad norima vėl skelbti konkursą, taigi reikia kelti įvairias tariamas projekto klaidas. Projektuotojai turi kvalifikaciją, licencijas, o pavieniai tariami specialistai taria ne.

Aš buvau už tą projektą, bandžiau įvairiais būdais ir priemonėmis įtikinėti dabartinį naująjį direktorių, kad reikia pasirašyti sutartį, nes skirtumas tarp pirmosios ir antrosios vietos yra 200 tūkstančių eurų. Bet mygtukas, paspaustas suinteresuotų žmonių, galingesnis. Vėl už tai mokės vartotojas, nes kiekviena diena neša nuostolius.

Pasamdyta advokatų kontora

Tai dar viena, eilinė, įmonėje padaryta klaida. Vadinasi, po įvairiomis juridinėmis inscenizacijomis bus galima slėpti, vynioti į įvairias juridines formuluotes ir siekti įvairių, gal net savanaudiškų tikslų.

Man dirbant Šilumos tinkluose irgi buvo siūlomos įvairių advokatų kontorų paslaugos, užsimenant apie įvairius „arbatpinigius“.

Teko bendrauti su naujai paskirtu jau nuolatiniu direktoriumi ir kalbėti įvairiais minėtais klausimais. Susidarė įspūdis, kad jis nėra visiškai savarankiškas, lyg kažko nori atsiklausti, tartis, ir laukia neaiškių nurodymų. Valdybos pirmininkas pareiškė, kad labai aktyviai dalyvaus šilumos ūkio veikloje, taigi vėl bus chaosas ir kai kam naudingi sprendimai. Dėl įvairių priimtų sprendimų gali prasidėti įvairūs teisiniai ginčai, o tai – dideli nuostoliai, kuriuos vėl padengs vartotojai.

Beveik visi minėti sprendimai priimti be valdybos sutikimo ir pritarimo.

Manau, savivaldybės administracijos direktorius, kuris yra atsakingas už savivaldybės įmonių veiklą, turi daryti išvadas.

Savivaldybės įmonės yra visų savivaldybės gyventojų turtas. Įmonės privalo dirbti efektyviai, skaidriai, nes nuo jų darbo daug kas priklauso. Įmonė negali vardan įvairių tariamų komercinių paslapčių slėpti informacijos, o pavieniai darbuotojai – savanaudiškai spręsti administracinius, komercinius klausimus.

Tylėti aš negaliu. Tauragėje gyvenu 49 metus, esu jos pilietis, todėl jei kam kas neaišku, kviečiu į atvirą diskusiją bet kuria forma.        

Skaityti komentarus (45) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras