Privalomas vaikų skiepijimas. Už ar prieš?(9) 

kurjeris.lt inform. | redaktore@kurjeris.lt

2016-02-21 10:11

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kolegijos nariai pritarė ministerijos siūlymams dėl privalomų skiepų ir tėvų administracinės atsakomybės įteisinimo. SAM parengtuose projektuose siūloma vaikus nuo poliomielito, tymų, raudonukės skiepyti privalomai, už vaiko neskiepijimą numatoma tėvų ar globėjų administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda nuo 60 iki 115 eurų. Be to, nuo šių metų įsigaliojo naujovė – norėdami, kad jų vaikas lanktytų vaikų darželį, tėvai privalo pateikti pažymą, įrodančią, jog vaikas skiepytas. Tauragiškių teiravomės, ar skiepai turi būti privalomi, o gal sankcijomis valstybė prisideda prie farmacininkų užmojų pasipelnyti iš tėvų?

Dalė Bartulienė, savivaldybės gydytoja:

– Valdyti infekcijas – privaloma, o geriausias jų valdymo būdas yra skiepai. Polomielitas, raudonukė ir tymai yra rimtos ligos. Namie tėvai jų neišgydys, tai sudėtingos ligos, kurios dažnai baigiasi mirtimi arba invalidumu. Neskiepijant šios ligos gresia visam vaikų kolektyvui. Ar bauda padės tėvams apsispręsti, sunku pasakyti. Manau, tėvams reikėtų suteikti daugiau informacijos, aiškinti apie šių ligų grėsmę. Sklaida turėtų vykti įvairiomis priemonėmis: ir žiniasklaida turėtų informuoti, ir medikai, visi specialistai, kurie atsakingi už visuomenės informavimą.

Giedrė, vaikų darželio-lopšelio „Žvaigždutė“ direktorės pavaduotoja ugdymui:

– Nuo Naujųjų metų pas mus atvykę ir pageidaujantys, kad jų vaikai lankytų mūsų darželį, tėvai naujajai tvarkai pristatyti apie vaikų paskiepijimą liudinjančią pažymą neprieštaravo. Manau, mūsų mieste visi vaikai paskiepyti. Tėvai, priimdami sprendimą neskiepyti vaikų, labai rizikuoja. Apie įvairius susirgimus mūsų įstaiga informuojama, sulaukiame skambučių iš Visuomenės sveikatos centro, tačiau dažniausiai jiems susirūpinimas kyla dėl įvairių kirmėlinių susirgimų. Laimei, minėtųjų ligų nepasitaikė. Bent jau mano trejų metų darbo laikotarpiu. Manau, mūsų mieste diskusijos dėl privalomojo skiepijimo nelabai aktualios. Šį klausimą kelia didmiesčių gyventojai. Mes esame provincija – gydytojai turi didesnės įtakos ir tėvai yra linkę pasikliauti jų kompetencija.

Reda, sveikos gyvensenos šalininkė:

– Nesu mama, ši tema nėra tokia man jautri. Tačiau kiek tenka per televiziją klausytis diskusijų, abi diskutuojančios pusės savo argumentus dėsto labai įtikinamai ir emocionaliai. Manau, kad nereikia linkti į kraštutinumus. Ar tėvus suvaldysi baudomis? Tikrai ne. Kiek mano aplinkoje yra tokių, kurie nelinkę paklusti jiems primetamoms taisyklėms, žmonės nebijo ir laikosi savo. Jei nebus leidžiama neskiepytiems vaikams lankyti darželių, jų tėvai ras kitą būdą savo vaikų priežiūrai – gal bursis į bendraminčių bendruomenę, kuri tuo užsiimtų. Ar skiepai yra farmacininkų išmonė? Sunku pasakyti. Tikėtina, bet... Nemanau, kad politika galėtų būti įvelta tarnauti farmacininkų poreikiams. Juk yra pavyzdžių, kokias pasekmes sukelia šios ligos, gresia išsigimimai. Manau, kad norima šias ligas suvaldyti. 

Jurgita, mama:

– Apie pasikeitimus pastebėjome iš vaikų darželyje pakabintų pranešimų, kad bus būtini pažymėjimai dėl skiepų. Tėvų apsisprendimas neskiepyti savo vaikų yra jų pačių reikalas. Mano dukra paskiepyta (šešiametė dukra įsiterpia, kad dar liko trys skiepai, – red.). Kai gydytoja nurodė, kad vaikas turi būti skiepijamas, man klausimų nekilo. Manau, reikia gydytojais pasitikėti. Jie kompetentingi ir žino geriau už tėvus. Gi ir jų sukaupta patirtis kitokia – jie greičiausiai yra matę, kas laukia tų, kurie nesiskiepija ar užsikrečia šiomis ligomis.

Kalbino ir fotografavo Margarita Rimkutė

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras