Savivaldybė užsimojo padaryti vienpusį eismą dalyje Prezidento gatvės(15)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-12-15 10:19

Rytais eismas prie M.Mažvydo progimnazijos ir dabar labai sudėtingas. Raimondos Alysienės nuotrauka

Tauragės miesto Prezidento ir Gedimino gatvių sankryžoje planuojamas statyti „Maximos“ prekybos centras savivaldybės Saugaus eismo komisijos narius privertė susėsti ir pamąstyti apie eismo saugumą. Kad jų sprendimas dalyje Prezidento gatvės įvesti vienpusį eismą naudingas būsimai parduotuvei ir jos ratuotiems klientams, abejonių nekyla – eismas sureguliuotas taip, kad į prekybos centro teritoriją būtų galima be vargo įvažiuoti ir išvažiuoti iš visų pusių. Tačiau apie būsimas dar didesnes spūstis šalia Martyno Mažvydo progimnazijos nepagalvota. O gal nenorėta galvoti? Komisijos nariai sprendimą priėmė „už akių“ – nepasitarę nei su mokyklos bendruomene, nei su visuomene.  

Į planuojamą statyti „Maximą“ – trys įvažiavimai  

„Maxima LT“ užsakymu lengvojo transporto eismo schemą parengė Kauno įmonė „Tophaus“. Pagal parengtą schemą dalyje J.Tumo-Vaižganto gatvės naikinamas vienpusis eismas – iš papildomai įrengtos juostos Gedimino g. bus galima sukti į J.Tumo-Vaižganto g. ir įvažiuoti į prekybos centro teritoriją. Kiti du įvažiavimai – iš Prezidento gatvės ir iš vienpusio eismo J.Tumo-Vaižganto g. Išvažiuoti iš naujojo prekybos centro bus galima per tris išvažiavimus – du į  J.Tumo-Vaižganto g. ir vieną per Prezidento gatvę, tik sukti reikės į dešinę, link Gedimino g.

Krovininiai automobiliai į „Maximą“, kaip „Tauragės kurjeriui“ aiškino projektą rengusios įmonės architektas Mindaugas Jončas, važiuos iš Gedimino g. į Prezidento g. ir sukdami kairėn pateks į parduotuvės teritoriją.

Vienpusis eismas bus Prezidento g. nuo Gedimino g. iki M.Mažvydo g. Įvažiavimas – iš Gedimino g.

Vaikus teks paleisti ant šaligatvio kitapus mokyklos 

Keletą dienų stebėjome eismą prie M.Mažvydo progimnazijos. Situacija, bandant įsivaizduoti, kur vaikus turėtų paleisti tėvai iš Vytauto g. įsukę į Prezidento g., pasirodė daugiau nei tragiška. Jei tėvai atvažiavę Prezidento g. prie sankryžos su M.Mažvydo g. ras „plytą“, suks dešinėn į M.Mažvydo gatvę, stos, jei ras vietos, gatvės dešinėje ir paleis vaikus ant šaligatvio. Ta pati situacija, jei vaiką paleis Prezidento g. iki pasukdami į M.Mažvydo gatvę. Tada vaikas eis per dvi perėjas M.Mažvydo ir Prezidento g. Matomumas prieš pamokas šiose gatvėse prastas, apšvietimas, ypač jei sninga ar lyja, blankus, pėsčiuosius akina atvažiuojančių automobilių šviesos. Galima numanyti, kad kamščių neišvengs ir Prezidento, ir M.Mažvydo gatvės.

Miesto seniūno ir Saugaus eismo komisijos pirmininko pavaduotojo Virginijaus Žiliaus (pirmininko komisija šiuo metu neturi, nes buvusi pirmininkė Aušrinė Norkienė išrinkta į Seimą) pastebėjimas, kad atvažiuojantieji iš Vytauto g. galės sustoti automobilių stovėjimo aikštelėje šalia J.V.Kalvano parko, sunkai įgyvendinamas – per rytinę eilę automobilių, laukiančių išvažiavimo į Vytauto g., pasukti į aikštelę neįmanoma.  

„Garbės ratus“ apie mokyklą suks ne tik mokinių tėvai, bet ir kai kurie mokytojai. 

– Tada teks iki mokyklos, kuri lyg ir ranka pasiekiama, važiuoti ratu per Mažvydo, Tumo-Vaižganto, Gedimino ir vėl Prezidento gatves. Arba per miesto centrą. Protu nesuvokiama, – „Tauragės kurjeriui“ sakė kasdien Vytauto ir Prezidento gatvėmis į darbą važiuojanti pedagogė.

Nemažai vaikų į mokyklą kasdien atvežami iš miesto centro, nes M.Mažvydo progimnaziją lanko gyvenantieji ir Bažnyčių, ir Vytauto, ir Vasario 16-osios gatvėse.

Tokį sprendimą priėmusiųjų norisi paklausti, ar bent vieną rytą kuris nors komisijos narys stebėjo, kokiomis kryptimis ir kaip intensyviai vyksta eismas prie progimnazijos? Greičiausiai ne, nes kitu atveju prieš svarstydama tokį klausimą komisija tikrai būtų išklausiusi mokyklos bendruomenės nuomonę.  

Mokyklos nuomonės niekas neklausė

Antradienį kalbintas M.Mažvydo progimnazijos direktorius Remigijus Masteika sakė tik viešoje erdvėje girdėjęs pasvarstymus apie eismo srauto sureguliavimą Prezidento gatvėje, be to, esąs išvykęs ir išsamiau komentuoti nepanoro.

M.Mažvydo progimnazijos tarybos pirmininkas, mokytojas Jonas Sabutis „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad apie eismo pokyčius Prezidento gatvėje mokyklos bendruomenė savivaldybės administracijos nebuvo informuota. Trečiadienį susirinkusi dalis mokyklos tarybos svarstė šį klausimą, bet kol kas jokių sprendimų nepriėmė.

– Susirinkusiųjų nuomone, tiek, kiek mes žinome, nors reikėtų daugiau informacijos ir labiau įsigilinti, sprendimas mūsų netenkina, – sakė J.Sabutis. – Kai įsigilinsime į situaciją, spręsime, ką toliau daryti. 

Tarybos narys: „Kad eismas būtų padorus“

Saugaus eismo komisijos ir savivaldybės tarybos narys Vilmantas Liorančas, paprašytas pakomentuoti tokį komisijos sprendimą, pirmiausia paklausė žurnalistės, ar vienpusis eismas bus tarp Vytauto ir Gedimino gatvių. Politikui paaiškinome, kad ne visai taip. Buvo keista, kad komisijos narys to nežino.  

– Toks sprendimas priimtas dėl to, kad derinamas projektas su „Maxima LT“ parduotuvės statytojais. Ir kadangi ten atsistos „Maxima“, paskaičiavus automobilių srautus, ten tikslinga padaryti vienpusį eismą. Kitu atveju ten bus labai užkimšta ta gatvė. Visi sprendimai priimami tam, kad eismas būtų mažiau ar daugiau padorus ir nereikėtų ilgai stovėti automobilių kamščiuose, – aiškino V.Liorančas. 

Paklaustas, ar komisijoje kalbėta apie tai, kad vaikai bus paleidžiami ant šaligatvio kitoje mokyklos pusėje, tarybos narys atsakė, kad svarstant klausimą apie tai kalbos nebuvo.

Susidaro įspūdis, kad Saugaus eismo komisija nuo automobilių spūsčių apsaugos tik prekybos centrą. Tačiau kodėl nepagalvota apie vaikus? Beje, nepagalvota ir apie tai, kad dalyje Prezidento gatvės įvedus vienpusį eismą dar didesnės spūstys susidarys M.Mažvydo, net Vytauto gatvėse. Negi žalio miesto vardo Tauragei siekiantiems valdžios atstovams nesvarbu, kad ratus apie mokyklą sukdami automobiliai dar labiau terš aplinką?

Komisija problemas matė tik šalia prekybos centro

Į redakcijos klausimus apie Saugaus eismo komisijos sprendimą dalyje Prezidento g. dvipusį eismą keisti į vienpusį, raštu atsakė savivaldybės mero padėjėja Vytautė Čėsnaitė.

„Tauragės kurjeris“.Kodėl komisija priėmė tokį sprendimą? Kas jį pasiūlė?

Vytautė Čėsnaitė. Jau ilgą laiką buvo diskutuota šia tema, būsimas „Maximos“ prekybos centras paskatino diskusiją iš naujo. Keletą kartų buvo kalbėta ir su projektuotojais, tad paskutiniame posėdyje visi nariai tam pritarė.

TK. Ar to pageidavo prekybos centrą Prezidento g. statysianti „Maxima“?

V.Č. Ne, „Maxima“ viską projektavo pagal patvirtintą miesto bendrąjį planą, bet komisija numatė galimas problemas atsiradus prekybos centrui. Kaip matote, įvažiavimas į prekybos centrą yra per arti sankryžos, tad Saugaus eismo komisija sprendė klausimą dėl galimų spūsčių atidarius prekybos centrą Gedimino, Prezidento ir Vaižganto gatvėse.

TK. Ar buvo klausta šioje gatvėje įsikūrusių verslininkų, mokyklos bendruomenės nuomonės? Jei taip, kokia ji?

V.Č. Ne.

TK. Ar nemanote, kad į mokyklą rytais atvežantiems ir po pamokų pasiimti vaikų atvažiuojantiems tėvams kils problemų, kur sustoti ir kaip saugiai juos išleisti ir pasiimti? O ypač tiems, kurie atvažiuoja iš Vytauto gatvės.

V.Č. Vienpusis eismas bus nuo Gedimino iki M.Mažvydo gatvės (iki mokyklos), šiuo metu tėvai vaikus išleidžia prie parko esančioje automobilių aikštelėje ir M.Mažvydo gatvėje, tai bus galima daryti ir atsiradus vienpusiam eismui iki M.Mažvydo gatvės.

TK. Ar nesusidarys dar didesnės automobilių spūstys rytais ir po pamokų Prezidento g. atkarpoje nuo Vytauto iki M.Mažvydo g.?

V.Č. Neatsakė.

TK. Kada bus patvirtintas vienpusis eismas?

V.Č. Vienpusis eismas patvirtintas Saugaus eismo komisijos posėdyje lapkričio 10 d. Šiuo metu projektuotojai dar ruošia visą reikiamą informaciją apie projekto rengimą su galutine schema (kada bus pradėtas, kokie sprendiniai, kiek bus nukrypta nuo detaliojo plano, kur ir kokie bus įvažiavimai ir t.t.), tada galutinis projektas bus paviešintas gyventojams. Vienpusis eismas įsigalios atidarius prekybos centrą.

Planai keičiasi

Tauragės saugaus eismo komisijos narys Silverijus Statkus, paklaustas, kodėl priimtas toks sprendimas, aiškina, kad minties dalyje J.Tumo-Vaižganto gatvės naikinti vienpusį eismą atsisakyta, nes tai esą per brangu. Pagal pirminius planus, kurių vėliau, pasirodo, atsisakyta, Gedimino gatvėje papildomos juostos, iš kurios būtų galima sukti į J.Tumo-Vaižganto g. ir įvažiuoti į būsimo prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelę, atsisakyta. Apie eismo pokyčius prieš porą savaičių klausinėjami valdininkai šį faktą nutylėjo.

Saugaus eismo komisijos narys, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Navickas, paklaustas, kodėl nuspręsta dalyje Prezidento gatvės, nuo Gedimino iki Martyno Mažvydo gatvės, įvesti vienpusį eismą, nors eismo judėjimo schemą rengę projektuotojai to nesiūlė, sakė, kad viskas padaryta dėl eismo srauto sureguliavimo. Pasak V.Navicko, minties pertvarkyti eismą Gedimino ir J.Tumo-Vaižganto gatvių sankryžoje atsisakyta, nes pasirodę, kad tai ne taip paprasta. Kodėl atsisakyta projektuotojų siūlymo?

– Tai sukėlė daug diskusijų. Paaiškėjo, kad norint atlikti tam tikrus darbus iškiltų daug problemų. Būtų reikėję iškelti komunikacijas ir naudos pačiam miestui nebūtų. Būtų daugiau problemų sankryžos pertvarka sukėlusi. Dabar eismas tik perbraižomas ir pasikeičia srautai. Išlaidos savivaldybei būtų buvusios didelės, – sakė V.Navickas.

Paklaustas, ar nesusidarys eismo kamščiai įvažiuojant iš Vytauto gatvės Prezidento gatvėje iki M.Mažvydo gatvės ir pačioje M.Mažvydo gatvėje, V.Navickas sakė manąs, kad ne. Pasak administracijos direktoriaus pavaduotojo, Gedimino ir J.Tumo-Vaižganto gatvių sankryžoje eismas po prekybos centro Prezidento g. 72 atidarymo nesikeis. 

Prekybos centrą Tauragėje ketinančios statyti „Maximos LT“ teiravomės, kaip sprendimą dalyje Prezidento gatvės įvesti vienpusį eismą vertina jie, ar šis sprendimas Tauragės savivaldybėje priimtas „Maximos“ iniciatyva. „Maximos LT“ komunikacijos vadybininkė Kornelija Sakalaitė pateikė tokį atsakymą: „Mums svarbiausia, kad mūsų pirkėjams būtų patogu įvažiuoti ir išvažiuoti iš parduotuvės, tad eismo struktūra ir jo kryptys šalia parduotuvės „Maxima“ Tauragėje, Prezidento g. 72, mūsų veiklai jokios įtakos nedarys. Taip pat norime užtikrinti, kad mūsų tinklui priklausantis sunkusis transportas važiuoja tik leistinomis gatvėmis, o minėtoje Prezidento gatvėje jokių apribojimų sunkiasvoriam transportui nėra“.

Skaityti komentarus (15) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras