Rūkymo vietos moksleiviai nesulauks(11)

Simona URBONAVIČIŪTĖ | simona@kurjeris.lt

2014-03-20 05:48

Neaukšta tvora netrukdė pastebėti nuorūkų: visas šlaitas jomis nuklotas. Autorės nuotrauka

Interneto platybėse greitai išplitusi nuotrauka, kurioje daugybė cigarečių nuorūkų mėtosi krantinės patvoriuose netoli „Versmės“ gimnazijos pastato, neleido likti abejingai. Ir tikrai – savo akimis įsitikinau, kad ir viena, ir kita tako pusės nusėtos cigarečių nuorūkomis. „Įtariamieji“, kurie rūko ir šiukšlina aplinką, jau buvo žinomi, tereikėjo juos pagauti nusikaltimo vietoje.

 

Užklupti nusikaltimo vietoje

 

Palei namus einanti aukšta mūrinė tvora tarsi ir slepia nuorūkas, tačiau pasistiebusi ir truputį persisvėrusi per tvorą pamačiau, ką ir tikėjausi pamatyti: mėtėsi ne tik daugybė nuorūkų, bet ir cigarečių pakeliai, vienkartiniai popieriniai puodeliai, buteliai. Pati namo siena išmarginta piešiniais. Kitoje pusėje esanti neaukšta tvora pastebėti nuorūkų netrukdė: visas šlaitas jomis nuklotas.

Ilgai laukti nereikėjo. Dar nenuskambėjus pertraukos skambučiui papypkiuoti atskubėjo du mokiniai. Vienas kuprinę pasidėjo šalia tvoros, ir abu užsirūkė. Užklupti mokiniai nesutriko. Paklausti, kur meta nuorūkas, atsakė, kad ne už betoninės tvoros, mat ten namo šeimininkas nebeleidžia, o už kitos tvoros. Taip jie priversti daryti todėl, kad nėra šiukšlinės. Baigdami rūkyti sutiko su manimi, jog būtų geriau iš viso nerūkyti ir kad mokykla galėtų imtis prevencinių priemonių, atgrasančių nuo rūkymo. Tačiau vargu ar patys jaunuoliai pareigingai lankytų tokias pamokas... Parūkę vaikinai nuskubėjo į mokyklą.

Nuskambėjus pertraukos skambučiui atsirado daugiau norinčiųjų parūkyti. Dvi rūkančios mokinės užkluptos išraudonavo ir neteko amo. Tik sakė už betoninės tvoros nuorūkų nebemetančios. Merginų pasiteisinimus nutraukė nemažas būrys vaikinų, kurie nieko nelaukdami degėsi cigaretes (pertrauka turbūt labai trumpa). Greitai ir jie įsitraukė į diskusijas ir buvo nusiteikę aršiai ginti savo pozicijas. Mokiniai pyko, kodėl nėra šiukšlinių nuorūkoms mesti.

– Galėtų šiukšlines pastatyti. Užtektų jas kartą per mėnesį išvalyti, ir būtų švaru, – sakė jie.

Turėję čia ir savo pelenines nuorūkoms mesti, bet jas kažkas išmetė.

 

Problema įsisenėjusi

 

Sutikta ir užkalbinta mokyklos budėtoja patvirtino, jog prie gyvenamojo namo tvoros mokiniai eina parūkyti.

– Kadangi mokyklos teritorijoje rūkyti draudžiama, jie rado kitą vietą. Tai, kad mokiniai ten rūko ir šiukšlina, seniai žinoma visiems, taip pat ir direktorei, – sakė ji.

Pakalbinta „Versmės“ gimnazijos direktorė Albina Senkuvienė patvirtino, kad šiukšlinimo problema jai seniai žinoma. Pasak jos, ko tik nesiimta, kad šiukšlinimas būtų sustabdytas: su mokiniais kalbėjo ir pati direktorė, ir psichologė, ir auklėtojos. Tačiau tos kalbos – kaip į sieną: kartkartėmis rūkančius moksleivius bandoma sugėdinti nusikaltimo vietoje, net ir kibiras buvo pastatytas nuorūkoms mesti, tačiau ir tai nepadėjo. Pasak direktorės, svarbu, kad ir mokinių tėvai žinotų, jog jų vaikai rūko.

– Pastatydami šiukšlines parodytume, kad rūkymą toleruojame, tačiau vis dėlto jų reikėtų, kad būtų tvarka, – sakė direktorė.

 

Neabejingas pajūrio gyventojas

 

Kažin ar moksleiviai nors kartą pastebėjo ant pastato, prie kurio jie rūko, įtaisytą vaizdo kamerą? Ji ten įmontuota ne be reikalo, o apsaugoti viešąją tvarką, kaip teigė ją įrengęs anonimu norėjęs likti gyventojas. Jis jau kurį laiką kovoja su šiukšlinimo problema. Jis su savo mama ne tik ne kartą prašė mokinių nemėtyti nuorūkų šalia jų namų, bet ir prieš keletą mėnesių nusiuntė prašymą į seniūniją, kad būtų imtasi spręsti šią problemą. Laiške jis rašė ir apie nuniokotus žibintus, apipaišytas ir šlapimu smirdančias sienas, tačiau atsakymo nesulaukė. Pasak jo, geriausias sprendimas būtų, jei seniūnija pastatytų šiukšlių dėžes ir įrengtų daugiau vaizdo kamerų.

 

Seniūnas rūkymo vietos neįrengs

 

Pakalbintas seniūnas Virginijus Žilius apgailestavo, kad projekte buvo numatyta vos viena kita šiukšlių dėžė. Jis teigė, jog  tvarkyti aplinką ir rinkti šiukšles siunčiami žmonės, dirbantys viešuosius darbus, tačiau pavasarį šiukšlinių tikrai bus pastatyta daugiau. Paminėjus moksleivių prašymą, jog jiems reikia šiukšlinių nuorūkoms išmesti, seniūnas griežtai pareiškė, jog mokiniai rūkymo vietos nesulauks, ir apskritai, nėra ko rūkyti.

– Moksleiviams rūkymo vietos neįrengsiu, – sakė V.Žilius.

Jis minėjo iš gyventojo gavęs elektroninį laišką, tačiau šiuo metu, pasak seniūno, kameroms įrengti lėšų biudžete nenumatyta.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras