Choreografai Linaburgiai: „Šokis – gyvenimo mokykla“(3)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2016-11-12 06:25

Daivaras Linaburgis su savo auklėtiniais. Asmeninio archyvo nuotrauka

Šiemet sukanka aštuoniolika metų, kai Danguolė ir Daivaras Linaburgiai Tauragėje dirba choreografais. Vien pamokinės veiklos metu išugdžiusi per 1000 vaikų ir jaunimo pora teigia, lad šokis nėra vien fizinis judėjimas. Pramoginių-sportinių šokio judesių ir taisyklingos laikysenos mokymasis ugdo vaiko emocinį intelektą ir moko gyvenimo. Juk šokdami poroje jie privalo išmokti gerbti, priimti vienas kitą ir bendrabarbiauti.

Pradžia

Savo darbo karjerą choreografai Tauragėje pradėjo 1998 metais, Daivarui gavus paskyrimą dirbti Žalgirių vidurinėje. Tuometinis direktorius Algimantas Šerlinskis skyrė pamokų dėstymą pradinukams ir dvyliktokams.

– Norėjo, kad šie prieš išleistuves išmoktų šokti valsą, – prisiminęs šypsosi Daivaras. – Pamenu, kaip visi mokiniai buvo už mane aukštesni. Mokytis sekėsi gerai. Buvome surengę valso vakarą.

O Daivaro antroji pusė, Danguolė, įsidarbino Jovarų mokykloje. Pora mieste įkūrė choreografijos studiją „Skrydis“.

– Iš pradžių šokėjų nebuvo daug. Su suburtu kolektyvu ėmėme dalyvauti įvairiuose rajoniniuose ir respublikiniuose renginiuose. Buvome pastebėti, noričiųjų šokti vis daugėjo. Pikas pasiektas apie 2005–2006 metus, ir pamokų turėjome daug, ir popamokinė veikla buvo aktyvi.

Vėliau būreliai ėmė birti. Vaikai ėmė dažnai keisti būrelius arba išvis nesiimti jokių veiklų.

Apie konkurencijos žalą

– Vaikus į būrelius atvedusiems tėvams sakau, jog šokis – tai menas ir sportas, du viename. Be to, pramoginiai šokiai ugdo visavertę, visapusišką asmenybę. Pradedant nuo mokymosi koordinuoti kūną ir judesius erdvėje, gebėti išlaikyti pusiausvyrą, ugdyti ištvermę, baigiant per šokių pamokas išugdytais atsakomybės, iniciatyvumo jausmais ir dar daugiau, – sako Danguolė.

Pedagogai ištiria kiekvieno į užsiėmimus atvykančio vaiko poreikius ir galimybes. Kai kurie būna nusiteikę siekti laimėjimų, dalyvauti konkursuose, kitiems šokis – būdas atsipalaiduoti.

– Pamenu, kaip į mokyklą atėjo vaikas, atsikraustęs iš kito miesto. Vaikas buvo lankęs kito miesto pramoginių šokių užsiėmimus. Man pasiūlius lankyti čia, jis ėmė manęs vengti. Kaip išsiaiškinau, jo lankytame klube ugdymas buvo paremtas konkurencija, buvo susikoncentruota į šlovę. Vaikai buvo mokomi laimėti. Žinoma, ne visada tai pavykdavo, tada jų laukdavo nusivylimas, ašaros. Tam vaikui buvo padaryta nepataisoma žala.

Apie drebančias kojas

Anot Danguolės, kiekvieno vaiko saviraiška atsiskleidžia bėgant laikui. Kai kurie šokių repeticijose buvę tylūs atsiskleidžia pasirodymų ant scenos metu, kiti drąsūs, tačiau atėjus laikui ima jaudintis. Būna ir kurioziškų situacijų.

– Lieka pora minučių iki pasirodymo, ir išgirsti: „Aš pamiršau šokį“, – prisiminęs šypsosi Daivaras. – Tada pasivedi vaiką kiek atokiau ir kartu pakartoji šokio judesius, jis įsitikina, jog visiškai nieko nepamiršo. Arba kažkuris prieš pat pasirodymą taip jaudinasi, kad negali šypsotis: „Man neišeina šypsotis. Aš noriu, bet neina, ir man kojos dreba“.

Žinoma, psichologiškai vaikai rengiami dar repeticijų metu, tačiau prieš pat pasirodymus kartais jaudulys vis tiek paima viršų. Besijaudinantis vaikas nurimsta, kai pedagogai jo išklauso ar padrąsina, kartais pakanka žmogiško prisilietimo, kad vaikas pajustų saugumą teikiantį suaugusiojo buvimą šalia. 

Stuburo problemos

Pasak choreografų, į užsiėmimus vaikus atvedančių tėvų lūkesčiai taip pat skirtingi. Vis dažnesnis tėvus į pramoginius šokius vaiką atvedančių tėvų motyvas yra noras priversti vaiką judėti. Ir to labai reikia. Patys choreografai pripažįsta sulaukiantys vis daugiau vaikų su stuburo problemomis, silpnomis pėdomis.

– Sako, gydytoja rekomendavo vesti į šokius. Nesunku pastebėti vaiko patologijos požymius: sutrumpėjęs kaklas, nes pakelti, įsitempę pečiai, silpnos pėdos, vaikas nesugeba išlikti pasistiebęs. Skoliozė, kai stuburas krypsta į šonus, ar lordozė – stuburo išlinkimas į priekį, ar atgal. Vaikai nejaučia savo kūno: nemoka pajudinti pečių, klubų. Kartą vienoje klasėje paraginau padaryti apšilimą – pritūpimų. Kol visi darė, vienas stovėjo. Galvojau, neklauso. Paaiškėjo, kad jis nemoka atsitūpti. Nėra to daręs! Kaip paaiškino jo mokytoja, vaiką augina jo močiutė, už jį viską atlieka, net batus užriša, – pasakoja Daivaras.

Įskiepyta taisyklinga laikysena

Pasak Danguolės, šokis verčia judėti, yra naudingas kūnui, tačiau ne ką mažesnės įtakos jis turi ir vaiko protinių gebėjimų vystymuisi.

– Fizinis judesys – smegenų lavinimo būdas. Kai mokaisi judinti kurią kūno dalį, smegenys turi ten sukoncentruoti dėmesį. Tarp kūno ir už ją atsakingos smegenų dalies užsimezga ryšys.

Abiejų choreografų  pastebėjimu, viena didžiausių šokių užsiėmimų nauda – asmenybės tobulėjimas. Kaip sako Daivaras, vaikas taip mokosi gyvenimo. Pasak pedagogo, klaidinga manyti, jog šokis nesuderinamas su vyriškumu:

– Vienaip vyriškumas pasireiškia, kai vyras savo veikloje yra užsiėmęs vienas, kitaip, kai poroje su priešinga lytimi. Juk šokyje partneriams reikia vienas prie kito derintis. Manau, čia kaip tik atskleidžiamas vyriškumas. Juk būtent poroje berniukas vadovauja ir padeda mergaitei šokti. Tai didelė gyvenimo mokykla.

Vienas džiugesnių darbo įvertinimų yra buvusių ugdytinių atsiliepimai. Danguolei gera išgirsti, kad jos buvęs mokinys universitete yra veiklus, drąsus ir iniciatyvus jaunuolis. Daivaras su buvusia ugdytine juokiasi susitikę, nes ši, suaugusi moteris, pamačiusi buvusį savo mokytoją, visuomet pataiso laikyseną – prisimena, ką mokytojas jai labiausiai skiepijo.

Choreografai rengia šokių užsiėmimus ir suaugusiesiems, du kartus per savaitę šie renkasi Žalgirių gimnazijoje.

– O kiek porų esame supiršę, – juokiasi abu choreografai. – Į mūsų užsiėmimus suaugusiems atėjusieji susipažįsta, apie dešimt pažinčių baigėsi vestuvėmis. Kartais atėję vyrai kuklinasi. Sėdi ant suolelio vieną, antrą, trečią užsiėmimą išsidrąsina pakilti. Kai išmokstame šokti, vykstame į šokių vakarėlius, dalinamės patirtimi, gerai leidžiame laiką, – pasakoja Daivaras.

Vaikams pramoginių-sportinių šokių užsiėmimai vyksta Martyno Mažvydo progimnazijoje. Renkamos darželinukų, pradinukų ir vyresnių mokinių grupės.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras