Vaitimėnų gyventojai piktinasi: nei mes prasigėrę, nei kaimas – vaiduoklis(1) 

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2015-06-21 18:40

Iš kairės: Jadvyga, Danutė, Vidmantas, Aldona, Rasa, Laima. Autorės nuotrauka

Vaitimėnų gyventojams nepatinka kalbos apie kaimo tuštėjimą ir prie kelio pūpsančias tuščias sodybas. Dar pikčiau, jei kas išsireiškia, kad jų kaimas – tarsi vaiduoklis. Kantrybės taurė vietos žmonėms buvo perpildyta, žurnalistei straipsnyje perteikus gretimo kaimo gyventojos išsireiškimą, esą Vaitimėnuose dar ir vyrai prasigėrę.

Pakvietė susitikti

– Kaimo žmonės pasipiktinę, – sakė į redakciją paskambinęs Vaitimėnų bendruomenės „Vaitimėnų šilas“ pirmininkas Vidmantas Pilypas.

Jis pakvietė žurnalistę susitikti su kaimo bendruomenės nariais.

Vaitimėnų bendruomenės namuose manęs atvykstančios laukė penkios bendruomenės narės ir pirmininkas. Šilta susitikimo pradžia (aprodytos bendruomenės namų patalpos, nuotraukų su įamžintomis švenčių akimirkomis stendas) netruko apkarsti pokalbiui pasisukus apie bendruomenės namų remontą.

– Koks skirtumas, kaip dažėme, kiek lėšų skirta ar kiek dažų skardinių, vinių sunaudota. Mes esame įsižeidę dėl jūsų straipsnio ir norime, kad pasiaiškintumėte, – po keleto minučių pokalbio pratrūko Aldona Pilypienė, Tauragės kultūros centro Vaitimėnų skyriaus renginių organizatorė.

Plušėjo visi

Keletą minučių teko aiškinti apie žurnalistų darbo specifiką ir dėstyti, kad vizito tikslas į Vaitimėnus – kilnus, o aiškintis neketinama. Kartoką pokalbį su temperamentinga moterimi gesino bendruomenės narės.

– Kalbėkimės toliau, ką norite sužinoti? – klausė Rasa.

Moteris tęsė pasakojimą, kaip bendruomenės aktyvas plušėjo išsijuosęs, kol suremontavo bendruomenės namų patalpas. Čia anksčiau buvo įsikūręs medicinos punktas, glaudėsi viena šeima. Gavę finansavimą iš savivaldybės, bendruomenės nariai patys pasiklojo renginių salės grindis, nusidažė sienas.

– Visi plušėjo, ir moterys dažė. Daugiausiai – mūsų ūkvedė Laimutė, – kalbėjo Rasa.

– Aš – ne ūkvedė, – visą laiką tylomis sėdėjusi atgijo moteris su akiniais.

Bendruomenės narės Rasa ir Danutė nuramino, kad Rasa tik juokauja, šalia Laimutės suklego Jadvyga.

Humoro jausmo netrūksta

– Čia anksčiau buvo įsikūrusi mokykla. O dar seniau mokykla buvo šalia esančioje klebonijoje, – apie bendruomenės namų pastatą dėstė Danutė.

Vyresnio amžiaus Jadvyga prisiminė klebonijos pastate baigusi pradines klases.

– Dabar ten kunigai nebegyvena. Šeima gyvena. Kunigai atvažiuoja iš Šilalės. Anksčiau Vaitimėnai priklausė Šilalės valsčiaus parapijai. Mišios vyksta kiekvieną sekmadienį, susirenka apie 10–14 žmonių, – tęsė Danutė.

– Jei šalta žiema, susirenka tik kunigas su zakristijonu, – juokaudamas patikslino bendruomenės pirmininkas.

Moterys paaiškino – daili mažutė geltona bažnytėlė nešildoma.

– Čia jums ne Šilalė – bažnyčioje pečiaus neturime, – šmaikščiai komentavo Danutė.

O žurnalistės pastabą, kad Tauragės bažnyčioje – grindys šildomos, palydėjo Rasos sarkazmas:

– Todėl ir užsidegėte.

Visi prapliupo juoktis. Buvo savaime suprantama, kad juokai nerimti, tik bendrai, teigiamai, nuotaikai palaikyti.

Straipsnis sukėlė diskusijų

Įsitikinau, kad Vaitimėnų moterys puikiai žino ne tik savo kaimo, bet ir gretimų miestų naujienas, daug kuo domisi. Kas vyksta aplink Vaitimėnus ir toliau, paprastai sužinoma „telefono“ principu. Vienas perskaito laikraštyje, perduoda kitam, kitas – dar kitam, paskolina laikraštį.

Būtent taip prieš keletą savaičių, „Tauragės kurjeryje“ pasirodžius straipsniui „Senatvė mieste ar kaime? Klegantiems gerai visur!“, vakarop jau visi Vaitimėnų gyventojai žinojo, kad straipsnyje minimas jų kaimas.

– Tą pačią dieną susitikome bendruomenės namuose aptarti straipsnio, – prakalbo ilgokai tylėjusi renginių organizatorė.

– Mes nesupratome, kokiu tikslu taip apkalbėti aplinkinių kaimų gyventojai, – antrino V.Pilypas, renginių organizatorės vyras.

Išreiškė nuomones

Straipsnyje, sukėlusiame aistringas Vaitimėnų žmonių diskusijas, Ringalių kaimo gyventoja išsireiškė, kad Vaitimėnuose vyrai prasigėrę, Šakvietyje – moterys, o Griaužuose gyvena vagys. Suabsoliutinta mintis papiktino gretimo kaimo gyventojus.

– Jie neva ramiai gyvena, o mes – kažkokie balamutai? – mestelėjo Rasa.

Užvirus diskusijai, dėl kokių priežasčių Griaužams prikibo „vagių“ etiketė, vaitimėniškės prisiminė, kad prieš keliasdešimt metų Šakvietyje vagysčių būdavo, tačiau tai negali turėti nieko bendra su Griaužais.

O štai tylioji bendruomenės narė Laimutė pyko dėl kitos straipsnio herojaus iš Ringalių išsakytos minties – žurnalistės kalbintas pašnekovas pasakojo Vaitimėnuose prie kapinių norėjęs iš gretimų sodybų pasiskolinti elektros, tačiau negavęs, nes ši atjungta dėl nesumokėtų mokesčių.

– Prie kapinių gyvenu aš ir dar trys šeimos. Visos sodybos – su elektra, – širdo moteris.

Teigia, kad „vaiduoklių“ nėra

Emocionalus nuomonių reiškimas vainikuotas pasakojimu apie kaimo renginius. Jų kasmet Vaitimėnuose vyksta nemažai. Kaimo gyventojai švenčia beveik visas didesnes kasmetines šventes ir bendruomenės narių jubiliejus. Bendruomenei „Vaitimėnų šilas“ priklauso apie pusšimtį narių iš Vaitimėnų, Griaužų ir Ringalių.

Bendruomenės narės tikino, kad kaimas atgyja – tuščių sodybų mažėja.

– Prieš dešimt metų gyvenvietėje buvo penkios negyvenamos, prie pagrindinio kelio esančios sodybos, – suskaičiavo Danutė. – O dabar – tik viena.

– Ir to paties namo savininkės dukra jau tvarkosi dokumentus, turbūt parduos, – dėstė Rasa.

Bendruomenės buhaltere prisistačiusi moteris pabrėžė, kad sodybą pasiekia TRATC‘o sąskaitos už šiukšles, o tai įrodo, jog dokumentų tvarkymas „pajudėjo“.

– Jei kaime ir yra tuščių sodybų, tai tos trobos laikomos kaip tėvonijos. Gyventojai jų negriauna, nes mėgsta atvažiuoti, pabūti prie jų, pasėdėti. Prisiminti, kaip viskas buvo, – apie vietinių nostalgiją gimtajam kaimui dėstė pirmininkas.

Susitikimas su bendruomenės narėmis baigėsi ačiū Dievui geruoju – bendra nuotrauka. Besifotografuojančios moterys juokavo.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras