Atnaujinamas „skylėčiausias“ Tauragės daugiabutis(3)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2014-05-22 14:45
Karolinos Stažytės nuotrauka

Skylėčiausio“ Tauragės daugiabučio atnaujinimo darbai turėtų būti baigti iki rugsėjo 1 dienos. Autorės nuotrauka

Šią savaitę statybiniais pastoliais „pasipuošė“ Bažnyčių gatvės 12-uoju numeriu pažymėtas pastatas. Tikimasi, kad daugiausiai šilumos energijos Tauragėje sunaudojančiame daugiabutyje po renovacijos šilumos sąnaudos sumažės beveik 70 proc. Atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki rugsėjo 1 dienos.

Šiam pastatui renovacijos reikėjo verkiant. Jo gyventojams šildymo sezonas buvo tapęs tikra virve po kaklu – kas mėnesį už šildymą tekdavo pakloti nuo 350 iki 600 Lt. Vidutinė sąskaita už 60 kv.m buto šildymą šiame pastate sausį siekė 493 Lt. Nebuvo name ir automatinės šildymo sistemos, kuri reaguotų į lauko temperatūros pokyčius. Todėl šiltesnį mėnesį butuose buvo kaistama, o šaltesnį – šąlama. Suvokdami, kad toliau tęstis tai nebegali, butų savininkai praėjusių metų pavasarį patys kreipėsi į UAB Tauragės butų ūkį, prašydami supažindinti su namo atnaujinimo galimybėmis. Po susitikimų iš šešių butų savininkų renovacijai pritarė penki. Buvo paruoštas investicinis planas, ir darbai prasidėjo.

Pasak šį daugiabutį administruojančio Tauragės butų ūkio vadybininkės Gintarės Rakauskienės, bus atlikta maksimali renovacija. Numatyta pertvarkyti šildymo ir karšto vandens sistemas (bus įrengta individuali apskaita butuose), sutvarkyti ventiliacijos sistemą, apšiltinti stogą ir įrengti naują dangą, apšiltinti rūsio perdangą ir išorines sienas, pakeisti laiptinės ir butų duris, visus langus, atnaujinti nuotekų sistemą, geriamojo vandens vamzdynus ir elektros instaliaciją.

Darbų rangovas – UAB „Apastata“. Sutarties kaina – 363 642, 48 Lt (nepritaikius Europos Sąjungos ir Lietuvos valstybės teikiamos paramos). Butų Bažnyčių g. 12-ame name (naudingasis pastato plotas – 320, 97 kv.m) – šeši, tad vienam buto savininkui už renovaciją vidutiniškai teks pakloti po 62 312 Lt. Dalį šios sumos už įdiegtas energiją taupančias priemones dengs Europos Sąjunga – 15 proc. Lietuvos vyriausybės parama sieks dar 25 proc.

– Suma, tenkanti vienam buto savininkui, gal ir nemaža, tačiau taip jau yra: kuo mažesnis namas, tuo didesnės investicijos. Visiškai savomis lėšomis daugiabučio gyventojai dengs tik nuotekų sistemos bei geriamojo vandens vamzdynų ir elektros instaliacijos atnaujinimą, nes tai ne energiją taupančios priemonės. Tačiau jų įrengimas sudaro tik mažą dalį visos sutarties sumos – apie 25 000 Lt. Kad sumokėtų už renovaciją, gyventojai ims paskolą. Sutartį su banku sudarys patys, be namo administratoriaus tarpininkavimo. Tikimės, po renovacijos šilumos energijos sunaudojimas šiame name sumažės 69 proc., – finansinę projekto dalį išaiškino G.Rakauskienė.

Pasak jos, pernai ir šiemet jaučiamas daugiabučių renovacijos suaktyvėjimas. Tauragės butų ūkis šiuo metu administruoja beveik keturiasdešimt daugiabučių atnaujinimo projektų. Paklausta, kodėl kilo toks bumas, G.Rakauskienė paaiškino, jog pasikeitė gyventojų požiūris.

– Pagaliau suveikė viešieji ryšiai. Mažame miestelyje kalbos greitai sklinda. Tauragiškiai pasidomi, kad anksčiau renovuotų daugiabučių gyventojams sąskaitos už šildymą sumažėjo 50–70 proc. Geri pavyzdžiai užkrečia, – paaiškino Tauragės butų ūkio vadybininkė.

Tiesa, sumažėjus gyventojų pasipriešinimui ima ryškėti kita problema – trūksta atnaujinimo darbus atliekančių rangovų. Vietiniai užsakymų turi labai daug, o įsikūrę kituose Lietuvos miestuose į Tauragę nesiveržia. Juk turi darbų savame mieste. O vykstant svetur išauga dar ir išlaidos – reikia komandiruoti darbininkus, juos apgyvendinti.

– Sunku rangovams dar ir dėl to, kad daugiabučių atnaujinimo proceso metu techninių prižiūrėtojų būna ne vienas ir ne du. Kiek daugiabutyje gyventojų, tiek ir techninių prižiūrėtojų, – šyptelėjusi pokalbį užbaigė G.Rakauskienė.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras