Muziejų naktį prisiminti skaudūs tautos išgyvenimai(3)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2018-05-22 11:35

Muziejuje įrengtas partizanų bunkeris. Raimondos Alysienės nuotraukos

Šiemet į jau tradicinę muziejų naktį Tauragės krašto muziejus „Santaka“ lankytojus pakvietė ne į pilies kiemelį, o į Prezidento gatvėje įsikūrusius Tremtinių ir politinių kalinių kančių namus. Muziejus mena daug skaudžių tautos išgyvenimų, tad kvietimas netradiciniu paros laiku, kai muziejai nedirba, susipažinti su eksponatais, kartu reiškia ir pagarbą tautos didvyriams, kovojusiems už šalies laisvę.

Prezidento g. 38 namo, vadinamoje Šubertinėje, rūsyje 1996 m. pradėta kaupti ir 1997 m. birželio 14 d. pašventinta tremtinių ir politinių kalinių kančių namų ekspozicija. Ten, kur po karo sovietiniais metais buvo NKVD būstinė, tardyti bei kankinti kovotojai už laisvę. Ekspozicijoje sukaupta daugybė nuotraukų apie partizaninį karą ir tremtis, užrašyti žmonių atsiminimai. Kiemelyje pastatytas paminklas laisvės gynėjams – šalia vietos, kur buvo laidojami nukankinti žmonės. Dabar lankytojus pasitinka įrengta nauja, moderni ekspozicija su kamera, karceriu, tardytojo kabinetu, partizanų bunkeriu, edukacine erdve

Būtent į šią ekspoziciją muziejaus naktis šiemet ir persikėlė. 1977-aisiais Tarptautinė muziejų taryba nutarė švęsti Tarptautinę muziejų dieną, kuri kasmet minima gegužės 18-ąją. Apie 130 pasaulio valstybių, apie 30 tūkst. muziejų švenčia šią dieną.

– Šios iniciatyvos idėja – parodyti muziejų eksponatus ne darbo metu, kada eksponatai „ilsisi“, – sveikindamas susirinkusiuosius sakė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorius Romualdas Vaitkus. – Ši vieta su skaudžia praeitimi, su skaudžia istorija, čia daug iškentėta.

Renginio metu lankytojus muziejaus kiemelyje Šaulių sąjunga vaišino gardžia koše, kvietė dalyvauti viktorinoje.

Rekonstruktorių klubas „Partizanas“ demonstravo autentišką partizanų uniformą, susidomėjusiesiems parodė, kaip buvo valomi partizanų ginklai. Ne vienas smalsuolis pakilnojo įvairiausius ginklus ir net atsirado tokių, kurie puikiai žinojo, kada ginklai pagaminti. Atspausdintas ir partizanų laikraštis.

Renginio kulminacija – inscenizuotas gyvas tardymas, skirtas tik pilnamečiams. Nors žinantiems, kokie iš tikrųjų buvo tardymai, šis galėjo pasirodyti „švelnus“, bet šiurpuliukai per kūną bėgo ne kartą.

Po muziejų pabirusius lankytojus muziejininkai supažindino su eksponatais, priminė baisumus, kuriuos tautiečiai patyrė patekę į šią vietą. Būreliais ne tik tauragiškiai, bet ir svečiai iš kitų miestų apžiūrėjo kamerą, karcerį, tardytojo kabinetą, partizanų bunkerį, edukacinę erdvę.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras