Kai kurie rajono politikai užsimanė valdiško ruporo(10)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-12-23 10:46

Arūną Jancevičių Druskininkų savivaldybės iniciatyva sužavėjo. Renaldo Malycho nuotrauka

Gal jau mažai kas prisimena, bet sovietiniais laikais spauda rašė tik tai, ko reikėjo valdžiai – apie ją pačią – tik gerai, o apie visus kitus – taip, kaip reikėjo valdžiai. Nostalgija tokiai spaudai tikriausiai tebegyva kai kurių Tauragės politikų galvose – jie norėtų ne tik reklamuotis už mokesčių mokėtojų pinigus, bet ir neprieštarautų, jei laikraščio leidyba užsiimtų Savivaldybė. Suprask, tada „spauda“ rašytų taip, kaip patogu jiems. Nors įstatymai draudžia savivaldybėms užsiimti laikraščių leidyba, tačiau įkvėpti Druskininkų savivaldybės pavyzdžio kai kurie rajono politikai apie tai ėmė kalbėti vis garsiau.

Teks reklamuotis už savus?

Kažin, ar ir skaitytojai mano, kad apie gerus valdžios darbus, politikų apmąstymus spaudoje rašoma per mažai? Arba neobjektyviai? Kai kuriems tarybos nariams taip atrodo.

Rajono tarybos komitetuose svarstant tarybos darbo reglamento pakeitimus kai kurie politikai pareiškė pasigendą galimybės reikšti savo nuomonę spaudoje. Esą du šiuo metu rajone leidžiami laikraščiai neobjektyvūs – informacija juose iškraipoma, o norint spausdinti neredaguotą tekstą tenka susimokėti. Todėl esą būtų labai gerai, jei tarybos nario kanceliarinėms išlaidoms padengti skiriamais pinigais būtų galima išsipirkti plotą laikraščiuose. Tarybos narys Vaidotas Globys tikina, kad tik taip jis galėtų realizuoti savo kaip tarybos nario teisę būtų išgirstam rajono visuomenės.

Tarybos sekretorė Donata Dervinskienė, rengusi klausimą posėdžiui, tarybos narį nuvylė – už kanceliarinėms išlaidoms skirtus pinigus galima spausdinti tik skelbimus apie tai, kur ir kada tarybos narys ketina susitikti su rinkėjais, o ne savo apmąstymus ar nuomones. To neleidžia įstatymai.

– Tai kaip man kaip tarybos nariui pasakyti teisybę? Juk laikraščiai priklauso vienai ir kitai politinei jėgai, visada rašo tendencingai ir mano žodžius būtinai iškraipo kaip nori, – karščiavosi už finansines machinacijas teisiamao Darbo partijai priklausantis V.Globys.

Jis tikino, kad laikraštyje išspausdintos jo mintys ir būtų informacija, o ne nuomonė. Pasak jo, visiškai objektyvi informacija – tai ta, kuri atspindi jo nuomonę.

V.Globys ir prieš tarybos posėdį nesiliovė piktintis, kad jo laisvė pasisakyti ribojama. Deja, liko neišgirstas – tarybos nariai priėmė tokį sprendimą, koks ir buvo numatytas: tarybos nariai už savo kanceliarinėms išlaidoms skirtas lėšas galės išsispausdinti laikraščiuose skelbimus, kur ir kada jie susitinka su rinkėjais. Ir viskas. Jokios nuomonės, jokių svarstymų ar pastebėjimų. Visa tai – tik iš savo kišenės.

Pavyzdys – Druskininkų savivaldybė

Dar toliau žengė kitas tarybos narys socialdemokratas Arūnas Jancevičius, tame pačiame posėdyje pareiškęs, kad „objektyvios žinasklaidos rajone nėra“, ir pasiūlė pasinaudoti Druskininkuose pasisemta patirtimi – leisti savivaldybės laikraštį.

– Visi žinome, kad laikraščiuose spausdinama informacija neatitinka tikrovės, žiniasklaida viską mato, taip sakant, „per tamsią prizmę“. Dalis straipsnių tendencingi, juodinantys politikus ar valdininkus. Visi pripažįsta, kad žiniaskaidoje mažai gėrio, kur kas daugiau – blogų dalykų. Kaip atsvara galėtų būti kitas laikraštis. Todėl iš tiesų manau, kad puiki išeitis būtų tokia, kokią pasirinko Druskininkai – leisti savo laikraštį, – „Tauragės kurjerio“ pakalbintas, dėstė A.Jancevičius. – Taip žmonės kur kas daugiau sužinotų apie savivaldybės darbą, pamatytų, kiek daug dirba tarybos nariai ir tarnautojai.

Be to, savivaldybės laikraštyje būtų kalbama „tik faktų kalba“. Tarybos nario nuomone, tai sudarytų konkurenciją jau leidžiamiems laikraščiams. 

Paklaustas, ar tokia idėja iškelta tik tarp kitko, ar bus ir toliau plėtojama, A.Jancevičius pareiškė, kad, be jokios abejonės, ši tema tikrtai nenuskęs užmarštyje – bus diskutuojama ir toliau.

– Esu įsitikinęs, kad ši tema vėl iškils svarstant rajono kitų metų biudžetą.     

Pakalbintas kitas tarybos narys, opozicijai priklausantis liberalsąjūdietis Linas Stankus mano, kad kuo daugiau laikraščių, kuo daugiau informacijos, tuo geriau. Veltui dalijamas savivaldybės laikraštis, liaupsinantis politikus, galbūt žlugdytų kitus leidinius, o tai siaurintų žodžio laisvę.

– Nė neabejoju, kad opozicijai jame vietos nebūtų, – įsitikinęs L.Stankus.

Spaudos laisvė apginta

Nors kai kuriems tauragiškiams tarybos nariams savo laikraštį leidžianti ir nemokamai jį dalinanti Druskininkų savivaldybė atrodo kaip demokratijos ir žodžio laisvės viršūnė, tikri žurnalistai mano kitaip. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba pripažino skundą dėl Druskininkų valdžios leidžiamo leidinio ,,Mano Druskininkai“ leidybos pagrįstu. Pripažinta, kad Druskininkų valdininkai nesilaiko  teisinės ir demokratinės valstybės principų.

Įstatymas numato, kad valstybės institucijos, taip pat ir savivaldybės, negali būti viešosios informacijos rengėjai ir leisti periodinius informacinio pobūdžio leidinius, koks yra savaitraščiu tapęs leidinys „Mano Druskininkai“. 

Kaip savo tinklalapyje rašo Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, tai vienas svarbiausių, o gal net pats svarbiausias Žurnalistų etikos inspektoriaus sprendimas nuo pat šios institucijos atsiradimo laikų. Juo valstybės pareigūnas apgynė demokratinės valstybės vertybes – valdžia neturi valdyti žiniasklaidos ir tokiu būdu užgniaužti spaudos laisvę bei pliuralizmą.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba nusprendė įspėti Druskininkų švietimo centrą, Druskininkų savivaldybės tarybą ir administracijos direktorių bei savivaldybės administraciją dėl Visuomenės informavimo įstatymo 22 straipsnio 6 dalies ir 8 dalies I punkto pažeidimo. Laikraštis „Mano Druskininkai“ negali būti leidžiamas, nes tai iš esmės pažeidžia įstatymą. Kalbant paprasčiau,toks valdžios propagandinis leidinys leidžiamas neteisėtai.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba pareikalavo, kad  propagandinis „Mano Druskininkai“ būtų skubiai uždarytas.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras