Apie kovų už laisvę istoriją – autentiškai ir vaizdžiai(8)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2016-02-09 11:51

Šiuo metu vadinamojoje Šubertinėje vyksta intensyvūs darbai. Romualdo Vaitkaus nuotrauka

Rezistencija – tragiška ir labai svarbi Lietuvos istorijos dalis. Dabar daugeliui, ypač jaunų žmonių, jau sunku suvokti, kokie buvo tie partizanai ir už ką jie kovojo, įsivaizduoti, kas jų laukė pakliuvus į „enkavėdistų“ rankas. Tačiau jau visai netrukus užpildyti šią išprusimo spragą bus galima Tauragės krašto muziejaus padalinyje – Tremtinių ir politinių kalinių kančių namuose, vadinamojoje Šubertinėje.

Šiuo metu pastate Prezidento gatvėje, kur pokario metais kovotojai už Lietuvos laisvę patyrė daug kančių, o dabar įsikūręs muziejaus padalinys, vyksta intensyvūs darbai – zvimbia grąžtai, dūzgia pjūklai, dunksi plaktukai. Ten dirba UAB „Altausta“ vyrai.

Kaip sakė Tauragės krašto muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus, pernai, įgyvendinant projekto „Politinių kalinių ir tremtinių kančių namų įrengimas“ pirmąjį etapą, įrengtos ekspozicijų salės, o dabar jau visu pajėgumu pradėti antrojo etapo darbai – remontuojamas rūsys. Dalį lėšų šiam projektui skyrė rajono savivaldybė.

– Antrojo etapo remonto baigiamieji darbai jau netrukus bus baigti, prasidės ekspozicijų ruošimas. Veiks ne vienas interaktyvus modulis, – vardijo muziejaus direktorius.

Ir ką gi muziejaus lankytojai pamatys būsimoje ekspozicijoje?

– Bus įrengtas partizanų bunkeris, tardymo kamera, areštinė, edukacinė erdvė, kurioje bus pastatyta 30 kėdžių, lankytojai galės apžiūrėti stendus, kuriuose bus atskleistos dramatiškos pokario Lietuvos istorijos detalės. Bus galima net apžiūrėti manekeną, aprengtą autentiškais partizano drabužiais, – sakė muziejaus vadovas.

Pasak R.Vaitkaus, naujose muziejaus erdvėse siekiama kuo didesnio autentiškumo.

Kaip buvo renkama istorinė medžiaga, papasakojo muziejaus direktoriaus pavaduotojas Viktoras Kovšovas. Nemažai medžiagos pavyko gauti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre, kaip atrodė pats pastatas iš vidaus, atskleidė išlikusi inventorinė knyga, tačiau vis dėlto susidaryti tikrą vaizdą labiausiai padėjo žmonės, kuriems teko savo kailiu išgyventi rezistenciją ir net kalėti šiame pastate. Pavyzdžiui, tauragiškis Pranas Rindokas. Žinoma, tokių žmonių gyvų jau likę nedaug, o ir tie patys jau seni, jiems sunku viską prisiminti.

– Turime nemažai originalių daiktų – apdegusią tų laikų spausdinimo mašinėlę, krosnelę, kuria bunkeryje šildėsi partizanai, jų aprangos detalių, – pasakojo V.Kovšovas.

Nors ekspozicija dar tik rengiama, ja, pasak V.Kovšovo, jau domisi aplinkinių rajonų muziejai – nė viename nėra nieko panašaus.

– Būtų nuostabu, jei galėtume jau rugpjūčio mėnesį pakviesti į atidarymą, – tikisi R.Vaitkus.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras