Knygos pristatymas – tarsi spektaklis(0)

Regina GENIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2018-12-03 06:36

Reginos Genienės nuotraukos

B.Baltrušaitytės bibliotekoje poetas, prozininkas, dramaturgas ir dainų atlikėjas Mindaugas Valiukas pristatė neseniai išleistą ketvirtą poezijos knygą „Mokytojas mirti ir kitos poemos“. Jo sutuoktinė, aktorė Valda Bičkutė skaitė eilėraščius iš naujausios vyro knygos. Dviejų talentingų menininkų kalba vienas kitą papildant, pasakojant, perteikiant ir atskleidžiant knygos unikalumą priminė jaukų, trumpą ir šiltą spektaklį.

Į naujausios M.Valiuko poezijos knygos, pasirodžiusios po 12 metų pertraukos, pristatymą susirinko pilna salė meno gerbėjų. Vakarą pradėjo knygos autorius padainuodamas piemenų profsąjungos himną – jis dainoms žodžius ir muziką kuria pats. Aktorės Valdos įtaigiai skaitomus eilėraščius papildydavo muzikiniai intarpai, atliekami sutuoktinio.

– Knygą sudaro keturios poemos, kurioje vyrauja paradokso poetika. „Mokytojas mirti“ yra magiško realizmo poema apie mokytoją, kuris kasdien miršta ir kasdien jį laidoja, – apie knygą pasakojo V.Bičkutė. – Poema „Rūko sultys“ sudėta iš atskirų trumpų eilėraščių, kurie tikrai įspūdingi, juk Mindaugas Lietuvoje garsėja kaip vienas didžiausių meistrų trumpo eilėraščio kūryboje. Jis mėgsta humorą, todėl jo eilėraščius pavadinčiau intelektualiu valiūkavimu.

M.Valiukas kalbėdamas apie poemą „Dausprungas. Skundų knyga“ teigė, kad tai yra poeto alter ego poezijos nuotykis, parašytas lyg kito poeto, rašančio apie save. Šią poemą jis vadina ir romanu, kadangi galima įžvelgti siužetą, pasakojantį kas su pagrindiniu personažu įvyksta, kaip jis sprendžia savo problemas. O pagrindinis herojus yra lūzeris.

Literatūriniame vakare M.Valiuką klausinėjo Valda Bičkutė, įsikūnijusi į skaitytojos vaidmenį. Rašytojas teigė, kad jam maloniausias komplimentas būtų toks, jei knygą perskaitęs žmogus kažką rastų sau – nors vieną eilėraštį, kad sulauktų skaitytojo supratimo ir jo kontakto su kūriniu.

Menininkas pasakojo, kad ankščiau gyveno plaukdamas pasroviui, chaotiškai, neplanuodamas, išskyrus kūrybą ir poezijos skaitymą – toks stereotipinis gyvenimas būdavo privalomas poetams. Šie požiūriai jau dešimtmetį griūva, poetas Mindaugas kūrybą kelia į gyvenimą teigdamas, kad gyvenimas yra kūryba ir didžiausias kūrinys. Pasak jo, reikia apie tai galvoti ir gyventi atsakingai kiekvieną dieną. Laužydamas prietarus save įvardijo laimingu poetu. Šis posakis yra oksimoronas ir , atrodo, neįmanoma tokia būtis. Juk per šimtmečius susidėliojo tarsi standartas, kad poetai turi būti nelaimingai įsimylėję ir anksti mirti nuo džiovos.

Į klausimą kas yra poezija, M.Valiukas atviravo, kad tiksliai nežino, tik jaučia – tai poezija ar ne. Rimuoto kūrinio jis nevadina poezija – Homero „Odisėja“ poetui yra tik eiliuotas, metrizuotas kūrinys. Onegino kūrinius priskiria prozai, įvardijo surimuotais romanais.

Savo knygą M.Valiukas pristatė šiuolaikinės poezijos pavyzdžiu, kurioje eilėraščiai sukurti pokšto principu – pirma ar dvi eilutės sukuria klausytojo lūkestį, o kita eilutė deda tai, ko tu mažiausiai tikiesi.

Susitikimas su menininkais užtruko dvi valandas, netrūko diskusijų įdomiais klausimais, nuoširdžių paatviravimų iš asmeninio gyvenimo, gėlių ir autografų.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras