Muziejaus fondus papildė istorinė dovana (1) 

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-08-05 06:07

Švč. Trejybės bažnyčia Pirmojo pasaulinio karo metais, greičiausiai 1915 m. Bažnyčia iš dalies buvo atstatyta po 1920 m. Bokštai atstatyti 1928–1932 m. 1941 m. bažnyčia vėl buvo apgriauta ir iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos liko neatstatyta. 1955 m. klebono Jono Beinorio rūpesčiu ir parapijiečių lėšomis atstatyta

Tauragės krašto muziejus vėl sulaukė dovanų. Gerų žodžių mūsų muziejui negailinti užsienyje gyvenanti iš Klaipėdos krašto kilusi vertėja Marina Kulčinskaja nupirko ir muziejininkams perdavė tris nuotraukas, menančias mūsų krašto istoriją Pirmojo pasaulinio karo metais. Ir tai ne pirma šios moters dovana Tauragės muziejui. Kaip sako muziejininkai, jei dar sulauks M.Kulčinskajos dovanų, teks surengti atskirą parodą.  

Metų pradžioje „Tauragės kurjerio“ kalbinta Marina Kulčinskaja, dažnai Klaipėdoje viešinti ir jau 22-ejus metus Švedijoje gyvenanti lietuvių, rusų, lenkų, anglų, švedų kalbų vertėja, sakė su Taurage neturinti jokių sąsajų, tiesiog mylinti Lietuvą ir kai randa eksponatų, jei tik įmanoma, perka ir dovanoja ne tik Tauragės muziejui. Tauragės krašto muziejaus darbuotojai skaičiuoja turį bent 19 šios moters muziejui dovanotų nuotraukų, jos pirktos už 3–40 eurų.

– Ateityje planuojame surengti Marinos Kulčinskajos dovanotų nuotraukų parodėlę, jei ji taip aktyviai vis dovanos, o šios nuotraukos kol kas sugulė muziejaus fonduose, – planais pasidalijo muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus. – O šįkart muziejaus mecenatei nusiunčiau atsidėkodamas dovanų jos portretą ant medžio, nes kviečiama užsukti į Tauragę vis neranda laiko.

Siaurasis geležinkelis Lauksargiuose, vedęs per Tauragę, Mažonus, Batakius iki Kelmės, Pirmojo pasaulinio karo metais. 1915 m. pabaigoje „siaurukas“ buvo apgadintas pakilusio vandens Jūroje ir 1916 m. pradžioje Ančioje. Greit buvo nuardytas 1916 m. nutiesus platųjį geležinkelį  

Visos senosios nuotraukos saugomos muziejaus fonduose, kurie lankytojams yra tabu ne tik Tauragėje, bet ir kituose muziejuose. Kelis kartus muziejuje buvo surengtos originalių nuotraukų parodos, bet, kaip sako R.Vaitkus, senųjų originalių nuotraukų taip dažnai negalima „traukti“ iš fondų, nes jų eksponavimui reikalingos tam tikros sąlygos.

Bet muziejaus direktorius pasidalijo džiugia žinia. Į metų pabaigoje turėsiančio prasidėti muziejaus modernizavimo projektą įtraukta kol kas retai Lietuvoje pasitaikanti galimybė pamatyti muziejaus fondus.

– Modernizuojant muziejų fondai bus atitverti stikline siena, atversiančia į juos vaizdą. Šalia planuojama įrengti edukacinė erdvė su restauracijos įrankių komplektais, ir mokiniai galės pasimokyti atgaivinti vieną kitą eksponatą, – planuojamas naujoves vardijo R.Vaitkus.

Pasak muziejaus direktoriaus, muziejininkai labai džiaugiasi dovana, šios nuotraukos unikalios, iki šiol muziejaus fonduose buvo tik per Pirmąjį pasaulinį karą sugriautos katalikų bažnyčios nuotraukų.

– Džiugina kiekviena nuotrauka, nes galimybių patys įsigyti neturime. Eksponatams įsigyti per metus gauname 400 eurų, o tai labai maža suma. Džiaugiamės už simbolinę kainą, nes reali vertė kur kas didesnė, nupirkę tautodailininko Antano Kazlausko medžio drožinių kolekciją, – kalbėjo R.Vaitkus. 

Vokiečių kariai prie Tauragės pašto rūmų, kaip manoma, 1915 m.

Tauragės krašto muziejui M.Kulčinskajos dovanotos nuotraukos

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras