Muziejuje prabilta šišioniškių tarme(0) 

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-01-22 09:09

Šišioniškių tarme prabilo Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė. Autorės nuotrauka

Sausio 20-osios vakarą Tauragės krašto muziejuje vyko parodos „Lietuvininkų kraštas: istorija, kultūrinė savastis ir paveldas“ pristatymas. Ir kaip gi kalbant apie Mažąją Lietuvą galima apsieiti be šišioniškių tarmės. Ji trečiadienį skambėjo antrajame muziejaus aukšte.

Į parodą atskubėję lankytojai simboliškai perėjo rubežių (jį žymėjo prie įėjimo į salę pastatyti Melno taikos sutartimi nustatytos sienos XIX amžiaus akmeniniai riboženkliai) ir neva patekę į Mažąją Lietuvą prisilietė prie šio nuostabaus krašto istorijos fragmentų.

Šią parodą Tauragės muziejininkai paruošė kartu su Šilutės Hugo Šojaus muziejumi, kuris atvežė su kitais šalies muziejais parengtą plakatų parodą apie Mažąją Lietuvą. Juose daug nuotraukų ir informacijos apie iki Antrojo pasaulinio karo tame krašte veikusias mokyklas, bažnyčias, verslus, galima iš arčiau apžiūrėti tautinius kostiumus ir rasti daugiau istorijos detalių. Kaip sakė parodoje dalyvavusi Šilutės muziejaus direktorė Roza Šikšnienė, vienas po kito iš gyvenimo pasitraukia senieji lietuvininkai, baigia išnykti gimtoji lietuvininkų tarmė. Tačiau ji atgyja pavienių ją išmokusių žmonių lūpose. Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė, dar vaikystėje išmokusi tarmę, parodos lankytojus sužavėjo šiandien jau egzotiškai skambančia šišioniškių tarme.

Tauragės krašto muziejaus ekskursijų vadovas Darius Kiniulis pristatė iš muziejaus fondų eksponuojamus daiktus iš Rytų Prūsijos, trumpai priminė, kodėl Tauragės krašte dar ir dabar labai daug žmonių turi vokiškas bei lietuvininkų pavardes.

Pagėgių kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė bei etnokultūros specialistė Aksavera Mikšienė papasakojo, kaip iš senųjų lietuvininkų ir jų palikuonių rinko receptus, kurie sudėti knygoje „Lietuvininkų valgiai“.

Sveikinimo žodį tarė ir dovanų muziejininkams įteikė rajono meras Sigitas Mičiulis.

Neužmiršo Tauragės krašto muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus ir tarptautinės asmenukių muziejuose dienos, paprašęs visų įsiamžinti su šypsenomis veiduose. Jų per prievartą spausti ir nereikėjo, nes baigiantis prasmingam ir smagiam pasibuvimui su muziejininkais šypsenos ir pačios pražydo po dienos pavargusiuose veiduose.

Paroda Tauragės krašto muziejuje veiks mėnesį.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras