Anapilin išėjo mažosios Lietuvos legenda I.Jankutė(3)

„Pagėgių žinių" inform. | info@kurjeris.lt

2014-09-16 12:49

Ieva Milda Jankutė-Gerola (1924–2014)

Mažosios Lietuvos patriarcho, aušrininko, Tilžės akto signataro, Lietuvos Valstybės Tarybos nario Martyno Jankaus vaikaitė, Pagėgių krašto garbės pilietė Ieva Milda Jankutė-Gerola mirė rugsėjo 13 dieną Klaipėdoje. Iškilmingos laidotuvės ant Rambyno kalno vyks trečiadienį, 15 val. Velionė bus laidojama Šilėnų kapinėse (Bitėnai, Pagėgių savivaldybė).

Atsisveikinti su I.M.Jankute-Gerola galima Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos salėje (Pylimo g. 2, Klaipėda). Rugsėjo 17 d., 12 val., aukojamos šv. Mišios, 13 val. karstas su velionės palaikais išnešamas ir gabenamas į Pagėgių savivaldybę. Iškilmingos laidotuvių ceremonijos pradžia ant Rambyno kalno (Pagėgių savivaldybė).

I.M.Jankutė-Gerola eidama 91-uosius metus po sunkios ligos mirė Klaipėdoje. Ji buvo Mažosios Lietuvos patriarcho, aušrininko Martyno Jankaus (1858–1946) vaikaitė.

Velionė gimė Bitėnuose 1924 m. birželio 24 d. Klaipėdos kanalo vandens kelių meistro Martyno Jankaus (1892–1952) šeimoje. Baigė Drevernos pradžios mokyklą. Per II pasaulinį karą su šeima turėjo pasitraukti į Vokietiją. Ten baigė vidurinę mokyklą. 1952 m. atvyko į Čikagą (JAV), mokėsi laboratorinių mokslų, o dvejus metus – College of Liberal Arts (Laisvųjų menų kolegija), kur įgijo magistro laipsnį. 1958 m. persikėlė į Italiją, ten sukūrė šeimą su italu gydytoju, širdies ir plaučių ligų specialistu. Jam mirus 1978 m. velionė grįžo į JAV, šį kartą į Niujorką. Tiek Čikagoje, tiek Niujorke dirbo ligoninėje.

Velionė visą gyvenimą buvo patriotiška ir aktyvi visuomenininkė. Dosniai rėmė Mažosios Lietuvos spaudą. I.Jankutė buvo gyva lietuvininkų gyvenimo, kultūros liudininkė, o kartu žengė senolio M.Jankaus darbų ir siekių kryptimi. E.Jankutė visuomet mielai atsiliepdavo ir atvykdavo į renginius ir šventes Bitėnuose, prie Rambyno kalno. Įsteigė M.Jankaus premiją studentams ir kūrėjams, pasirūpino Šilėnų kapinių Bitėnuose sutvarkymu ir papuošimu. Kapinaitėse už aukotojos lėšas buvo pastatyta ir centrinė skulptūra. Klaipėdoje jos lėšomis įrengta atminimo lenta M.Jankui Šaulių gatvėje. Į renginius ir šventes Bitėnuose I.Jankutė visuomet atvykdavo pasipuošusi tautiniais rūbais, o galiausiai juos padovanojo M.Jankaus muziejui.

Velionė nemėgo būti išskiriama iš kitų kraštiečių ar net apdovanojama. Jos visuomeninė veikla, nueitas nelengvas gyvenimo kelias buvo įvertintas ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ (2011 m.), o Pagėgių savivaldybė suteikė Pagėgių krašto garbės pilietės vardą ir įteikė atitinkamas regalijas (2013 m.).

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras