Tauragė atsisveikina su Antanu Bagdonu(4)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2015-04-20 09:17

Antanas Bagdonas

Šiandien rytą Tauragę apskriejo žinia, kad Anapilin išėjo Tauragės garbės pilietis, tautodailininkas Antanas Bagdonas. Birželį jam būtų suėję 87-eri.

Kelmėje gimęs Antanas Bagdonas Tauragėje gyveno nuo 1956 m. Pirmoji jo autorinė kūrybos paroda surengta 1958 m. Per savo ilgą kūrybos laikotarpį iš viso menininkas surengė 7 autorines parodas (paskutinioji įvyko 1998 m., jo 70-mečio proga). Be to, jo darbai yra eksponuoti daugiau negu 50-yje kolektyvinių parodų, vykusių Lietuvoje ir užsienyje.

A.Bagdonas – įvairiaplanis tautodailininkas. Jam paklusdavo ne tik medis, bet ir metalas, akmuo. Šalia mažosios skulptūros darbų nemažai ir jo sukurtų stambesnių kūrinių: paminklų, koplytstulpių. A.Bagdonas – vienas iš Ablingos memorialo sukūrimo iniciatorių ir dalyvių. A.Bagdono iniciatyva sukurtas Tauragės Jūros krantinės ansamblis. Ypač aktyviai meistras ėmėsi darbo Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę. Pagal jo projektus atkurti paminklai Tauragėje Šaulių sąjungos įkūrėjui Vladui Pūtviui-Putvinskiui, varpininkui V.Kudirkai, suprojektuotas ir pastatytas paminklas Nepriklausomos Lietuvos kariams Tauragės senosiose kapinėse.

A.Bagdonas – paminklo žydų genocido aukoms atminti Antšunijos kaime, M.Mažvydo ir M.Liuterio skulptūrų evangelikų liuteronų bažnyčios fasado nišose autorius. Jis suprojektavo ir paminklus, pastatytus Lietuvos savanoriui Pranui Litvinui, Lietuvos savanoriui, vyr. leitenantui Leonui Kybartui, žuvusiam 1920 m., paminklą stalinizmo aukoms atminti Tauragės katalikų bažnyčios šventoriuje. A.Bagdono sukurtomis šventųjų skulptūromis papuošta nemažai bažnyčių altorių. Visa tai padaryta nereikalaujant užmokesčio už darbą.

1994-aisiais A. Bagdonui suteiktas Tauragės garbės piliečio vardas. Už paminklą žydų genocido aukoms atminti 1995 m. jis apdovanotas Lietuvos Prezidento padėkos raštu, 70-ųjų gimimo metinių proga – jubiliejiniu Lietuvos Sąjūdžio medaliu.

Tauragės „Santakos“ muziejuje yra saugomi septyni A.Bagdono sukurti darbai.

2001 m. A. Bagdonas išleido atsiminimų knygą „Žmogui reikia grožio“, o 2008 m. – knygą apie krašto tautodailininkus „Kūrėm grožį“.

Vykdant tautodailininko išreikštą paskutinę valią, jo palaikai rytoj 7 val. bus išvežti į Kėdainių krematoriumą. Norintieji atsisveikinti su A.Bagdonu turėtų ryt apie 15 val. laukti Papušynės kapinėse.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras