„Darom 2009“ padarė tvarką(3)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2009-04-21 06:00

Jovarų mikrorajono bendruomenės nariai ir gyventojai aplinką tvarkydavo ir nelaukdami talkų.

Balandžio 18-ąją šalyje buvo surengta visuotinė aplinkos tvarkymo talka ir akcija „Darom 2009“. Tauragės mieste ir rajone aplinką tvarkė per tūkstantį savivaldybės administracijos, seniūnijų, bendruomenių darbuotojų, politinių partijų, įstaigų atstovų, visų mokyklų moksleivių. Po talkos pagražėjo rajono centras, gyvenvietės ir poilsiavietės, tačiau niekas nepasikeitė Stoties gatvėje – ten teberiogso 47-ojo namo gyventojo įsirengtas asmeninis sąvartynas.

 

 

Dėmesys – poilsio vietoms 

Šeštadienį susirengėme aplankyti kuo daugiau talkininkų. Mažoniškių nebeužtikome, parduotuvėje sužinojome, kad jie išvyko tvarkyti poilsiaviečių. Užsukę į poilsiavietę prie Jūros upės ties Sungailiškiais aptikome kitus talkininkus – ten triūsė Pagramančio regioninio parko direktorius Vaidotas Šliogeris su kolegomis. Parko darbuotojai įrengė poilsio aikštelę, pastatė stoginių, susitarė, kad „Utenos alaus“ darykla įrengtų persirengimo kabiną. Direktorius apgailestavo, kad ne visi poilsiautojai deramai elgiasi – primėto atliekų, kažkas dalį skiedrų nulupo nuo stoginės, tačiau jis išreiškė viltį, kad ateityje ši poilsinė bus deramai įrengta ir prižiūrima – vienas gyventojas, ketinantis vystyti kaimo turizmą, žada pastatyti rekreacinę įrangą.

Pagramantyje akį džiugino gyventojų sutvarkyta Akmenos upės pakrantė, tačiau piliakalnio laiptai ir turėklai vietomis remonto prašosi.

 

Dirbo su užsidegimu

Nuo Tauragės atvažiuojant galėjo pasirodyti, kad lomiškiai seniai susitvarkė ir išsiskirstė – švaru, gražu, žmonių nematyti, o važiuojant nuo Treinosios kaimo buvo matyti sunkiai triūsiantys žmonės – valantys stačius Šunijos skardžius. Jie pririnko daugybę maišų atliekų – poilsiautojų numestų plastikinių butelių, iš kapinių sumestų žvakių ir kitų panaudotų kapų puošmenų, sugrėbė krūvas lapų, pririnko sausų šakų. Talką surengė Lomių kaimo bendruomenė, kuriai nuo kovo vadovauja Diana Černienė. Ji sakė, kad talkoje dalyvavo apie 50 žmonių, suaugusiųjų ir vaikų, talka pradėta nuo ąžuoliuko prie bendruomenės namų sodinimo. Bendruomenės slaugytoja Julija Šveikauskienė sakė, jog bendruomenė pasirūpino, kad šiek tiek būtų aptvarkyta buvusio darželio, kuris antrą dešimtmetį stovi tuščias, aplinka, nes kitur – Tauragėje ir Klaipėdoje – gyvenantys savininkai ja nesirūpina. Mėgstantys darželio teritorijoje laiką leisti ir šiukšlinantys jaunuoliai taip pat rinko šiukšles.

– Kultūros darbuotojai, bendruomenė gražiai tvarko savo patalpas, aplinką, o buvęs darželis mums kaip šašas. Negi niekaip jo neina nukrapštyti? – klausė ilgametė bibliotekininkė Elena Liutvinienė.

Darbštumu lomiškiams nenusileido ir Dacijonų kaimo bendruomenė – triūsė penkias valandas: sodino medelius, švarino aplinką.

 

Pavyzdį parodė partijos

Kadaise gyvavusias aplinkos tvarkymo pavasario talkas atgaivino partijų atstovai, idėją parėmė kaimų ir miestų bendruomenės, mokyklos. Socdemus sutikome Tauragėje grįžtančius nuo Jūros upės. Skyriaus pirmininkas Pranas Petrošius sakė, kad talkoje tvarkant upės pakrantę nuo „Bangos“ restorano iki tilto dalyvavo apie 50 partijos bičiulių. Jis pastebėjo, kad šį kartą šiukšlių buvo nedaug, matyt, žmonės bent šioje viešoje vietoje mažiau teršia. Dar apie 100 talkininkų tvarkė parką prie „Bastilijos“ sporto komplekso, triūsė Skaudvilėje. Visuotinės talkos išvakarėse socdemai Griežpelkiuose, Europos parke, sodino medelius. Pasodino apie tūkstantį ąžuoliukų, 2,5 tūkstančio berželių, 200 eglaičių.

 

Įsijungė jaunimas

Apie 30 Darbo partijos atstovų tvarkė skverelį prie „Bangos“ restorano, juos po talkos radome Vasaros estradoje geriančius kariškių iš Sakalinės termosuose atvežtą karštą arbatą, užkandžiaujančius „Molupio“ dovanotais sausainiais. Tuo pasirūpino akcijos „Darom 2009“ koordinatorė, Žalgirių vidurinės mokyklos dvyliktokė Greta Petrošiūtė su savo pagalbininkais. Jie laukė atvykstančių ir kitų talkininkų.

Tačiau Vasaros estradoje talkininkų apsilankymo pėdsakų nebuvo matyti – žibėjo sudaužytų butelių šukės, vėjas blaškė medžių lapus.

 

Gyventojų iniciatyva

Aukštupių, Žygaičių ir kitų kaimų bendruomenės aplinką tvarkydavo ir be akcijų. Šį pavasarį prie jų prisijungė Jovarų ir Tarailių mikrorajonuose įsikūrusios bendruomenės. Iniciatyvą rodė ir atskiri gyventojai. Talkos dieną prie Jūros, ties Versmės gatve, triūsė būrelis suaugusiųjų ir moksleivių. Šios gatvės gyventojo Edmo Abromo rūpesčiu šioje vietoje bus įrengta tinklinio aikštelė. Jam talkino moksleiviai sūnūs Lukas ir Titas bei jų draugai.

 

Seniūno pažadai

Užsukome į Ližių sąvartyno „filialą“ Stoties gatvėje. Nors Tauragės miesto seniūnas Virginijus Žilius, vykdydamas Tauragės rajono savivaldybės administracijos įpareigojimą, ir buvo žadėjęs jį likviduoti, ten teberiogso Stoties g. 47 gyventojo metų metus ant valstybinės žemės kaupiamos atliekos. Į klausimą, ką gyventojai veikia talkos dieną, kieme sutikta šio namo gyventoja atsakė:

– Kol nebus pašalintas šiukšlynas iš mūsų kiemo, nematome reikalo eiti talkininkauti tvarkant miestą. Tegu miesto valdžia į mūsų kiemą atveda talkininkus.

Gretimo namo gyventojai, besitvarkantys kieme, taip pat negailėjo karčių žodžių.

 

Aplinkos tvarkymo talkos įgauna pagreitį

Miesto seniūnui Virginijui Žiliui dar kartą tai priminus, jis eilinį kartą pažadėjo, kad atliekos iš Stoties g. 47-ojo namo teritorijos bus pašalintos.

Talkos dieną talkininkų atliktus darbus miesto seniūnas įvertino labai gerai. Jis mano, kad mieste aplinką tvarkė apie tūkstantį suaugusių žmonių ir visų mokyklų moksleivių. Pastarųjų darbai nėra dideli, bet jie bent išmoksta tausoti aplinką.

Kiek per talkas surinkta atliekų, dar neaišku, nes jos į sąvartyną buvo vežamos vakar. Per talką surinktas atliekas UAB „Dunokai“ sutiko nemokamai išvežti į Leikiškių sąvartyną, o Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro administracija jas nemokamai priimti. Pasak seniūno, savivaldybės, seniūnijos darbuotojai, partijų atstovai tvarkė Jūros pakrantę nuo „Bangos“ iki Vasaros estrados. Estrada bus aptvarkyta po talkos, ten bus nusiųstos viešuosius darbus dirbančios moterys.

– Daugiausia šiukšlių radome ties gyvenamaisiais namais. Kai kurie gyventojai šiukšlių maišus tiesiog nuritina šlaitu, – piktinosi seniūnas V.Žilius.

Rašydama šias eilutes sulaukiau Visbutų gyventojos Teresės Bertašienės skambučio.

– Perduokite mano ir kaimynų padėką Konservatorių-krikščionių demokratų partijos rajono skyriui – talkininkai išvalė Mintaujos pakrantę. Baisu, kiek ten šiukšlių buvo privilkta. Baiminuosi, kad teršėjai neimtų vėl atliekų čia tempti, – sakė moteris, nuo seno kovojanti su šiukšlintojais.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras