Gamtos sargui – kolegų verdiktas(29)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2009-04-14 06:00

Antanas Gaidauskas: „Tapau eiline auka“

Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato inspektorius Antanas Gaidauskas sulaukė savo kolegų Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros pareigūnų verdikto. Balandžio 3-iąją aplinkosaugininkai pagaliau baigė tyrimą, kurį vykdė įtardami A.Gaidauską ir jo nepilnametį moksleivį sūnų brakonieriavimu. Aplinkos sergėtojai nutarė atimti iš A.Gaidausko teisę medžioti, konfiskavo jo medžioklinį šautuvą ir už nušautą stirną įpareigojo atlyginti gamtai padarytą žalą. Tai pirmas atvejis Tauragėje, kai už brakonieriavimą baudžiamas aplinką sergėti privalantis pareigūnas.

 

 

Nutarė atimti teisę medžioti 

Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros surinktoje medžiagoje teigiama, kad Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato inspektorius Antanas Gaidauskas šių metų vasario 12 dieną, neleidžiamu medžioti metu, Lauksargių seniūnijos Aukštvilkių kaime nušovė stirną. Balandžio 3 dieną aplinkosaugininkai priėmė nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 85 str. 4 d. Iš rezervato direkcijos inspektoriaus, turinčio rūpintis valstybės saugomų teritorijų apsauga, nutarta trejiems metams atimti teisę medžioti su medžioklinio ginklo konfiskavimu. Medžioklinis graižtvinis šautuvas, kuriuo, kaip įtariama, A.Gaidauskas nušovė vaikingą stirną, konfiskuotas ir šiuo metu saugomas Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate.

Brakonieriavimu įtariamas inspektorius įpareigotas atlyginti gamtai padarytą žalą – sumokėti į valstybės biudžetą 637 litus. 1400 litų bauda nubaustas ir vasario 12 dieną kartu su tėvu Aukštvilkių kaime sulaikytas A.Gaidausko sūnus.

 

Įtarė brakonieriavus ir anksčiau

– Nebegyvą stirną radome Aukštvilkių kaimo lauke. Buvo matyti, kad gyvūnas pašautas, bėgęs ir kritęs, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo tyrimą atlikęs Tauragės rajono aplinkos apsaugos vyresnysis specialistas Vytautas Mockus.

Pasak aplinkosaugininkų, jiems puikiai žinoma brakonierių „medžiojimo“ taktika – gyvūnas nušaunamas, paliekamas, parvažiuojama namo, pasidedami brakonieriavimo įrankiai ar įnagiai ir grįžtama į egzekucijos vietą grobio pasiimti. Jei bevežantį grobį brakonierių sulaiko pareigūnai, jis dažniausiai aiškina nušautą gyvūną radęs.

Tyrimo smulkmenų V.Mockus žiniasklaidai neatskleidė. Inspektorius tikino, kad A.Gaidausko kaltė įrodyta remiantis liudytojų parodymais. Aplinkosaugininko teigimu, agentūra turi ir daugiau duomenų, žodinių ir raštiškų pranešimų, kad A.Gaidauskas galėjo brakonieriauti ir anksčiau, tik jo kaltė iki šiol nebuvusi įrodyta.

– Nė vieno brakonieriaus dar nesame sulaikę dėl to, kad jis brakonieriautų neturėdamas ko valgyti. Galbūt tai azartas ar verslas, – kolegai antrino agentūros vyriausiasis specialistas Petras Survilas.

Aplinkosaugininkai piktinasi, kad tyrimas dėl A.Gaidausko užsitęsė iki balandžio. Mat įtariamasis ir jo nepilnametis sūnus vis pristatydavo medikų pažymas apie savo ligas. A.Gaidauskas ir šiuo metu turi nedarbingumo pažymėjimą.

Tauragės aplinkosaugininkai šiemet nubaudė 50 brakonierių. Vienam kilpininkui skirta 2000 litų bauda.

 

Pareigūno įgalinimai sustabdyti

Viešvilės rezervato direkcijos Apsaugos ir tvarkymo skyriaus vedėjas Saulius Bartminas „Tauragės kurjerį“ informavo, kad aplinkos ministro įsakymu inspektoriui A.Gaidauskui laikinai sustabdyti Aplinkos apsaugos valstybės kontrolės pareigūno įgalinimai. Tarnybinį tyrimą dėl galimo A.Gaidausko brakonieriavimo atliks ir rezervato direkcija.

– Baisiai bjauru, jei pats pareigūnas taip elgiasi. Tokie veiksmai su rezervato direkcijos pareigūno vardu nesuderinami, – „Tauragės kurjeriui“ sakė S.Bartminas, paprašytas išsakyti nuomonę apie galimai brakonieriavusį savo pavaldinį.

 

Stirnas šaudo mėsininkai

Antradienį dėl savo nario poelgio ir aplinkosaugininkų priimto nutarimo posėdžiavo „Ąžuolyno“ medžiotojų būrelio, kuriam vis dar priklauso A.Gaidauskas, nariai. Iki trečiadienio būrelio pirmininko pareigas ėjęs Tomas Gaižauskas teigė, kad dauguma būrelio narių (šiuo metu jų yra 23) buvo už tai, kad reikėtų sulaukti bylinėjimosi pabaigos. T.Gaižausko duomenimis, A.Gaidauskas aplinkosaugininkų nutarimą ketina skųsti Klaipėdos apygardos administraciniam teismui.

– Kol kas, nors ir be medžioklinio šautuvo, Antanas Gaidauskas mūsų būrelio nariu lieka. Tačiau jei teismas atmestų jo skundą ir aplinkosaugininkų nutarimas liktų galioti, jokių diskusijų nekiltų – Gaidauskas būtų šalinamas iš medžiotojų gretų, – sakė T.Gaižauskas.

Ilgametis medžiotojas negailėjo piktų žodžių savo kolegai A.Gaidauskui. Jo žiniomis, stirna, kurią, kaip įtariama, vasarį nušovė A.Gaidauskas, buvo vaikinga.

– Stirnas medžioti galima tik du mėnesius rudenį. Vasarį jos paprastai jau nešioja mažylį, veda gegužę. Kaip galiu vertinti tokį poelgį? Žmogiškumo stoka. Paprastai taip elgiamasi ne iš blogo gyvenimo, stirnas šaudo vadinamieji mėsininkai, – piktinosi T.Gaižauskas.

 

Važiavo pro šalį?

Tauragės aplinkosaugininkų nutarimas už brakonieriavimą bausti Viešvilės rezervato inspektorių A.Gaidauską ir jo nepilnametį sūnų kol kas neįsigaliojęs. Iki balandžio 13-osios A.Gaidauskas turi teisę jį apskųsti Klaipėdos apygardos administraciniam teismui.

– Žinoma, skųsiu, – paklaustas, ar skųs jam nepalankų agentūros nutarimą, „Tauragės kurjeriui“ trečiadienį sakė A.Gaidauskas.

Brakonieriavimu kaltinamas vyras teigė stirnos nešovęs, tikino esąs eilinė auka, prieš kurią buvę panaudoti neteisėti aplinkosaugininkų veiksmai.

– Aš tos veiklos nedariau. Važiavau pro šalį ir tapau eiline auka. Visa byla suklastota, vienašališka, – kalbėjo kaltinimus kategoriškai atmetantis A.Gaidauskas.

Nors Viešvilės rezervato pareigūnas neigia jam metamus kaltinimus, interneto komentatoriai skelbia kitą nuomonę. Apie vasario 12-osios incidentą paskelbus „Tauragės kurjeriui“, redakcijos interneto svetainę užplūdo A.Gaidauską smerkiantys komentarai.

Skaityti komentarus (29) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras