Ar politikams įstatymai iš tikrųjų negalioja?(14)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2016-06-16 09:09

Statybos inspekcija patvirtino, kad leidimas šiam pastatui statyti tik formuojamas. Raimondos Alysienės nuotrauka

Ne veltui sakoma, kad sunkiausia statybų dalis – dokumentai. Iš tiesų dokumentai ir biurokratiniai barjerai, kuriuos reikia įveikti prieš pradedant ką nors statyti, gerokai, ypač verslininkams, apsunkina planus, tačiau be to – nė iš vietos. Kam jau kam, o solidiems verslininkams, juo labiau politikams, tai turėtų būti aišku. Pasirodo, ne visiems. Redakciją pasiekusiame laiške teigiama, kad Pramonės g. 5K kyla didžiulis Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariams Stankams priklausantis pastatas, tačiau leidimas jam statyti neišduotas. Statybos inspekcija tvirtina, kad leidimas pastatui statyti tik „formuojamas“, o pats būsimo pastato savininkas – kad leidimas yra.

Pusė pastato pastatyta, o leidimo nėra?

Antradienio rytą „Tauragės kurjerio“ redakciją pasiekė laiškas su ant voko užrašytu atgaliniu adresu: Tauragės rajono savivaldybė, Respublikos g. 2. Voke – skundas, tiksliau, skundo, siųsto Aplinkos ministerijai ir Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, kopija. Skundą pasirašę Tauragės rajono verslininkais prisistatę autoriai inspekcijos prašo „ištirti, kodėl Tauragės valdininkui įstatymai negalioja“.

„UAB „Švytis“ generalinis direktorius Antanas Stankus, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys, nelegaliai stato neturėdamas statybos leidimo pastatui Pramonės g. 5K, Tauragėje, kurį pastatęs išnuomos UAB „Ansell Protective Solutions Lithuania“, – rašoma skunde Statybos inspekcijai. Šį savo teiginį skundo autoriai patvirtina pridedama interneto nuoroda į vieną Tauragės leidinį, kuriame buvo publikuotas straipsnis apie tai, kad Tauragės industriniame parke, priklausančiame politikams Stankams, esančios dabartinės gamyklos patalpos tapo per ankštos, todėl visai šalia „Trelleborg“ gamyklos įmonė stato naują 2000 kvadratinių metrų ploto pastatą. 

Skunde taip pat teigiama, kad Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys A.Stankus nežino elementarių dalykų – kad statyba pradedama nuo projekto ir leidimo. „Stovi kolonos, pusė pastato pastatyta, o leidimo nėra“, – rašoma skunde inspekcijai. Esą kyla mintis, kad „institucijos nupirktos“, jei nemato nelegalios statybos. Pasak skundo autorių, kad statyba nelegali, galima įsitikinti pasižiūrėjus internetiniame puslapyje, kuriame skelbiami statybas leidžiantys dokumentai.

Toliau rašoma, kad kitas pažeidėjas – tai Antano Stankaus sūnus, taip pat Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Linas Stankus, kurio vadovaujama statybinė įmonė UAB „TIP Construction“ ir statanti šį nelegalų objektą. Statybos inspekcijos prašoma sustabdyti nelegalias statybas, statybos reglamento pažeidėjus nubausti maksimaliomis baudomis, UAB „TIP Construction“ panaikinti statybos darbams išduotą atestatą.

Prie redakcijai persiųstos skundo kopijos pridėtos pastato, kylančio Pramonės g. 5K, nuotraukos ir statybos leidimus publikuojančio puslapio išrašai, esą įrodantys, kad tarp statybos leidimus gavusių įmonių tokio adreso nėra.

Kas anksčiau, tas ir teisus

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad skundą dėl Tauragės industriniame parke vykstančių esą nelegalių statybų gavo. Šios įstaigos atstovė spaudai Vida Aliukonienė „Tauragės kurjerį“ informavo, kad skundas gautas birželio 4 d. Kada jis bus išnagrinėtas, ji negalėjo pasakyti – pagal įstatymą skundams nagrinėti inspekcijai skiriama 20 dienų, tačiau skubos tvarka skundą inspekcija gali ištirti ir per penkias darbo dienas.

Pasak V.Aliukonienės, savavališka statyba laikoma statyba neturint statybą leidžiančio dokumento arba statant nesilaikant esminių projekto sprendimų: matmenų, statybos vietos ir pan. Savavališkos statybos gali būti įteisinamos laikantis principo „gali būti tik tai, kas gali būti“, t.y. savavališką statybą galima įteisinti tik jei savavališkai pastatytas statinys apskritai gali būti toje vietoje pagal galiojančius teisės aktus.

– Jei nustatoma, kad statyba iš tiesų savavališka, surašomas aktas ir statyba sustabdoma, – sakė atstovė spaudai. – Jei statybą galima įteisinti, ji bus įteisinta tik sumokėjus įmoką už įteisinimą, kurios dydis priklauso nuo atliktų darbų vertės, įskaitant ir medžiagų kainą, ir baudą, kuri priklauso nuo statinio parametrų. Jei statinio plotas iki 2000 kvadratinių metrų, numatyta bauda nuo 1448 iki 4344 eurų, jei didesnis nei 2000 kvadratinių metrų, bauda siekia nuo 7240 iki 14 481 euro.

Pasak V.Aliukonienės, prašymas statybai nurodytu adresu – Pramonės g. 5K, Tauragėje, elektroninėje sistemoje jau pateiktas ir šiuo metu leidimas formuojamas. Jei jis bus gautas anksčiau nei bus išduotas savavališką statybą nustatantis aktas, baudų verslininkai Stankai išvengs.

A.Stankus: „Viskas yra gerai“

Verslininkas, savivaldybės tarybos narys Antanas Stankus, paprašytas pakomentuoti žinią apie savavališką statybą, sakė:

– Turim leidimą, viskas yra gerai. Jis išduotas. Pirminis leidimas žemės darbams buvo, dabar jau ir statybai leidimas yra, jau trečias. Tai melagystės, ten visai ne „Anseliui“ statom, o „Trelleborgui“.

Politikas patvirtino, kad pastatą stato UAB „TIP Construction“, kuriai vadovauja jo sūnus Linas Stankus.

– O kas čia blogo? – stebėjosi A.Stankus. – Be to, jei skundas yra nusiųstas inspekcijai, tai jie ir pažiūrės, ar viskas čia gerai. Nesuprantu, kodėl čia jums siunčia.

L.Stankus: „Kažkam nepatinka“

Kaip nurodo portalas rekvizitai.lt, Vilniuje registruotai bendrovei „TIP Construction“ iš tikrųjų vadovauja Linas Stankus. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu joje, įskaitant direktorių, dirba keturi darbuotojai. Skelbiama, kad įmonė įregistruota 2013-aisiais, tačiau PVM mokėtoja tapo tik šiemet sausio mėnesį.

L.Stankus „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad jo vadovaujama įmonė stato pastatą Tauragėje, Pramonės g. 5K. Pasak jo, įmonė samdo rangovus.

L.Stankaus žiniomis, su statybos leidimais viskas esą tvarkoje.

– O dėl tų skundų, tai kažkam, matyt, labai nepatinka, kad Tauragėje ateina užsienio investuotojai, vyksta statybos, kuriamos darbo vietos, – sakė jis. – Trečią pastatą statom, ir trečias skundas.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras