Atsitverti nuo gyventojų mokysis šiltojoje Ispanijoje (13)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2018-09-21 07:41

Asociatyvi redakcijos nuotrauka

Atvėsus orams septyni Tauragės rajono savivaldybės administracijos darbuotojai keliaus į saulėtąją Ispaniją mokytis, kaip savivaldybėje įdiegti vieno langelio aptarnavimo principą. Trumpai tariant, kaip dirbti, kai interesantams nebebus galimybės patiems pasibelsti į  valdininkų kabinetų duris. Keturioms apskrities savivaldybėms tokie mokymai kainuos per 45 tūkstančius eurų, dalis bus apmokėta ES lėšomis, kiek prisidės savivaldybės, esą dar nežinoma. Tokie keliauninkų planai sulaukė viešos kritikos – kodėl mokytis reikia belstis taip toli? 

Kiek reikės mokėti nežino, bet vyks

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis informavo, kad mūsų savivaldybė dalyvauja projekte ,,Administracinių paslaugų teikimo ir asmenų aptarnavimo kokybės gerinimas Tauragės regiono savivaldybėse“ kartu su Pagėgių, Šilalės ir Jurbarko savivaldybėmis. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų – 85 proc. ir savivaldybių biudžetų – 15 proc. Kas iš Tauragės vyks į Ispaniją ir kiek šie mokymai kainuos Tauragės rajono savivaldybei, savivaldybės administracijos direktorius neįvardijo.  

Anot M.Petraičio, mokymuose dalyvaus po septynis darbuotojus iš kiekvienos savivaldybės. Projekto įgyvendinimo veiksmų programoje numatyta stiprinti teikiamų paslaugų ir aptarnavimo kokybės gerinimui reikalingas kompetencijas pagal identifikuotas ir įvertintas savivaldybių teikiamas paslaugas. Suplanuoti mokymai-patirties mainai skirti už tobulinamas paslaugų sritis atsakingiems padalinių vadovams ir darbuotojams. 

„Tauragės rajono savivaldybės sąraše nėra nei mero, nei manęs ar kito mero komandos darbuotojo.  Viešuosius pirkimus vykdo Pagėgių savivaldybės administracija, todėl sumų dar nežinome. Planuojama bendra mokymų trukmė – 8 dienos penkiose Ispanijos savivaldybėse, kurios savo dydžiu ir raida artimos Tauragės regiono savivaldybėms“, – raštu į redakcijos klausimus atsakė M.Petraitis. 

Kodėl Ispanija? 

Kaip žiniasklaidai aiškino Pagėgių savivaldybės administracijos atstovė Loreta Razutienė, iš pradžių svarstyta patirties semtis vykti į šiaurės šalis, Norvegiją ar Švediją. Ispaniją, kaip atsakingai mokymus organizuojančią šalį, pasak L.Razutienės, pasiūlė vienas Regionų plėtros tarybos narys, o visi kiti vienbalsiai nubalsavo. 

Pagėgių savivaldybė parengė pranešimą spaudai, kuriame aiškina, kad įgyvendinant ES finansuojamą projektą savivaldybės specialistai įgis naujų žinių, bus palengvintas gyventojų aptarnavimas. Projekto dalyviai planuoja susipažinti su Ispanijos savivaldos darbo principais, užmegzti naujų ryšių. 

30-ies dalyvių (iš kiekvienos savivaldybės po septynis dalyvius ir du projekto darbuotojai: vadovė ir finansininkė) mokymai penkiose Ispanijos savivaldybėse mokesčių mokėtojams atsieis apie 45 tūkst. eurų. Į šią kainą įskaičiuoti lėktuvų bilietai, nakvynė, maitinimas, vertėjo paslaugos, transportas, dovanėlės Ispanijos valdininkams. Tačiau kelionė į Ispaniją tėra dalis Europos Sąjungos finansuojamo projekto. Visa projekto vertė – 900 tūkst. eurų. Pirmam etapui prireiks kiek daugiau nei 0,5 mln. eurų, iš kurių ES lėšos sudaro per 420 tūkst. eurų. Keturioms savivaldybėms bendrai prisidėti reiks apie 75 tūkst. eurų. 

Paskelbtas konkursas durims su kodiniu užraktu

Skaitytojams primename, kad Tauragės rajono savivaldybė aktyviai ruošiasi atsitvėrimui nuo eilinių mirtingųjų. Jau paskelbtas viešojo pirkimo konkursas pirmajame savivaldybės administracijos pastato aukšte įrengti stiklines stumdomąsias duris su kodiniu užraktu. Pro jas įeiti bus galima tik naudojant specialias korteles. Taip pat numatoma pertvarkyti administracinio pastato pirmąjį aukštą, kuriame bus įrengti priimamasis ir laukiamasis. Į kitus administracinio pastato aukštus lankytojai galės patekti tik lydimi administracijos darbuotojų. Tai taip pat šio ES finansuojamo projekto dalis. 

Pagal konkurso sąlygas remonto darbus rangovai privalės atlikti per keturis mėnesius.  

Anykščiai sieną išgriovė 

Kai tik viešoje erdvėje pasirodė informacija apie valdininkų mokymus po Ispanijos saule, žmonės stebėjosi, kodėl nebuvo galima semtis patirties savo šalies savivaldybėse, kur jau veikia vieno langelio principas. Tokiais mokymais viešai suabejojo ir Valstybės tarnybos departamento direktoriaus pavaduotojas Osvaldas Šarmavičius. Privačioje tauragiškio paskyroje užvirus diskusijai apie užtvaras nuo gyventojų viena anykštietė rėžė savo nuomonę: „Anykščiai jau išsiardė, ir jūs išsiardysite“. 

„Tauragės kurjerio“ pakalbintas Anykščių savivaldybės administracijos direktorius Audronius Gališanka atskleidė, kad siena, kodinės durys ir vieno langelio principas Anykščių savivaldybės administracijos pastate veikė trejus metus, tačiau dabar pastate nebėra nei sienos, nei kodinių durų. Kai ši sistema Anykščių savivaldybėje veikė, A.Gališanka dirbo šios savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėju. 

Anot jo, ankstesnioji administracija nusprendė atsisakyti užtvaro nuo gyventojų, tačiau vieno langelio aptarnavimo tvarkos neatsisakė. Savivaldybės Priėmimo skyriuje dirba dvi darbuotojos, tiesa, ne visi jų paiso, o eina tiesiai į kabinetus. 

– Sieną išsiardėme, neliko kodinių durų, nes to norėjo buvusi administracija. Esą siena varžo žmonių teises. Ją nuardė, bet tvarka nepasikeitė. Žmonės pasako, kur eina. Nors būna visaip, kartais eina nieko neklausdami ir trukdo be reikalo. Anksčiau, būdavo, žmogus raštą palieka ir išeina, o dabar, jei nori pasikalbėti, eina ir praeina pas specialistus ar vadovus. Bet irgi yra nustatytos priėmimo valandos, – sakė Anykščių savivaldybės administracijos direktorius. 

Pašnekovas netrukus patikslino, kad kai kurie interesantai bando pas valdininkus patekti ir ne per priėmimo valandas. Anksčiau juos pasitikdavusios darbuotojos neįleisdavo į koridorius. Pasak A.Gališankos, kai kurie neįleidžiami apsisukdavo ir išeidavo, kai kurie pasikoliodavo. 

–Yra pliusų ir minusų, bet mūsų kadencijoje sienos neatstatėm, o jei neatstatėm, negaliu pasakyti, kad esam už tokį užtvarą. Be to, pilnai įdiegti vieno langelio principą mums trūksta patalpų, – sakė anykštėnas.

Anykščių savivaldybės administracijos direktorius informavo, kad jų savivaldybės tarnautojai pasisemti vieno langelio principo patirties taip toli, kaip tauragiškiai, nevažiavo – vyko į Panevėžio, Kauno savivaldybes. Esą jiems užteko ir šiuo metu Lietuvoje veikiančių teisės aktų. 

Skaityti komentarus (13) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras