Išvarė: „Bastilijos“ salė nuo šiol – tik sveikiesiems (15)  

Morta MIKUTYTĖ | morta@kurjeris.lt

2018-09-23 12:55

Brangiai atsiėjusios „Bastilijos“ sporto komplekso grindys saugomos nuo neįgaliųjų ratukų, nors jau ir dabar jos subraižytos. Mortos Mikutytės nuotraukos

60 tūkstančių eurų – tiek mokesčių mokėtojų lėšų sudėję į naująsias Tauragės „Bastilijos“ sporto salės grindis ir tuo daugybę kartų pasigyrę, klerkai jas saugo it savo akį. Paaiškėjo, kad ši visuomeninė sporto salė nuo šiol bus skirta tik sveikiesiems. Tokį akibrokštą patyrė iš salės išvaryti neįgalieji. Tarprajoninės kasmetinės sporto šventės neįgaliesiems rengti „Bastilijoje“ neleista, nes savo vežimėliais jie sugadinsią brangių salės grindų dangą. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba įtaria diskriminaciją.   

Po remonto nebeįsileido

Tauragės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Kęstutis Petkus savo „Facebook“ paskyroje paskelbė priminimą apie po keleto savaičių vyksiančias tradicines neįgaliųjų sporto varžybas. Jis informavo, kad netikėtai pakeista jų vieta. Nors kasmet šios varžybos vykdavo „Bastilijoje“, šiemet to padaryti nepavyks.

„Iš anksto informuoju, ruoškitės, sportuokite ir lauksiu gerų rezultatų. Atkreipkite dėmesį, pasikeitė varžybų vieta, į „Bastiliją“ po remonto neįgaliųjų nebeįsileidžia“, – socialiniame tinkle rašo K.Petkus.

Po šiuo skelbimu pasipylė komentarai. Vienas jų – savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, kuris paprašė įvardyti, kas atsakė salę neįgaliesiems. 

– Atsakė „Bastilijai“ vadovaujantis Vytautas Zėringis. Kad nesubraižytume grindų. Nuo vežimėlių lieka žymės. Turbūt lieka... Prašiau tada mėlynosios salės, bet sakė ir ten negalima. Jis paskui sakė – prašykit mero, jei meras leis, tada gerai. Bet aš nėjau ir neprašiau. Sutariau su „Fortūnos“ sale. Nuo kai kurių vežimėlių lieka žymės, tai nuo padangų priklauso. Bet ką čia dėsi kitas padangas ant vežimėlio, kokios yra, tokios yra. Neaišku, kas bus kitais metais. Gal per metus apsibraižys „Bastilijoje“ ir leis. Per daug nesibrovėm šįkart. Kol buvo paprastos grindys, nebuvo jokių problemų. Ten nelabai ir likdavo žymių. Užkrauti žmogui vargo nenoriu. Kad nebūtų kur, tada gal kitaip elgtumėmės, – telefonu „Tauragės kurjerio“ žurnalistei kalbėjo K.Petkus.

Stojo neįgaliųjų pusėn 

Į tokią situaciją sureagavo ir politikė Rita Grigalienė. Kaip jau įprasta, požiūrį moteris išsakė savo „Facebook“ paskyroje.

„Neišeina iš galvos toks požiūris ir keistai atrodo Tauragės savivaldybės pagyros apie suremontuotą „Bastilijos“ salę, kai, pasirodo, po remonto ne visi lygūs joje sportuoti. Gražios kalbos apie neįgaliųjų integraciją yra tik kalbos, nes neįgalieji nėra įleidžiami į salę, nes „subraižys grindis“. Tai visiška netolerancija, atrodytų lyg neįgalieji būtų kažkokios kitos, atskiros, visuomenės dalis, ir, mano manymu, tai yra daugiau negu nenormalu. Todėl natūraliai kyla klausimas, kiek mūsų visuomenė dar toleruos tokius atvejus? Šiandien – neįgalieji, rytoj – senjorai, toliau – moterys ir vaikai. Nepatogūs žmonės? Mes privalome pamatyti ir viešinti kiekvieną tokį netolerancijos veiksmą ar žodį. Ir kas daugiau, jeigu ne kiekvienas mūsų, kalbėdamas viešai ir aiškiai parodydamas, kad netolerancijos nepakęs, gali įtakoti, kad tokių atvejų apskritai neliktų mūsuose. Ir užduokime sau klausimą „Ką aš galiu padaryti dabar, šiandien pat dėl kitų?“ O mes galim daug! Galim kalbėti, galim sutelkti tokius kaip aš ir visą neįgaliųjų bendruomenę imtis veikti, nuvažiuoti ir užduoti klausimą „Kokiems žmonėms skirta suremontuota salė?“, paklausti ir kreiptis į Lygių galimybių plėtros centrą bei Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą“, – rašo R.Grigalienė. 

Telefonu rajono tarybos narė patikino, kad į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą tikrai kreipsis.

Tauragės rajono neįgaliųjų draugijos narė Kristina Liolaitė visada dalyvauja neįgaliųjų varžybose. Moteris sakė, kad jos vežimėlis yra juodomis padangomis, nes pilkų gauti nepavyko, o namų grindys švarios.

– Konkrečiai nieko nežinojau, tik kad pakeista vieta. Nustebau dėl to, „Bastilijoje“ buvo labai patogu. Pirmą kartą girdžiu, kad galėtume subraižyti grindis. Mano juodos padangos namuose jokių žymių nepalieka. Juk naujus batus nusipirkęs irgi gali kur nors įrėžti žymę, bet dėl to batų neišmeti. Pavalai ir švaru. Nebent ten pas juos kokie nors ypatingi dažai, – stebėjosi K.Liolaitė, čia pat išreikšdama abejonę, ar neįgaliesiems ratukais pavyks patogiai patekti į „Fortūnos“ sporto salę.

„Fortūnos“ sporto salės vadovas Virginijus Jokubauskas patikino, kad į šią salę neįgalieji galės patekti be problemų. 

Pasiūlė kreiptis į valdžios atstovus 

„Bastilijos“ komplekso administratorius Vytautas Zėringis patvirtino K.Petkui minėjęs, kad jis dėl galimybės rengti varžybas „Bastilijos“ salėje turėtų pasitarti su valdžios atstovais.

„Bastilijos“ administratorius Vytautas Zėringis: „Bastilija“ priklauso savivaldybei, tai jie ir turėtų spręsti, gi ne privati įstaiga čia. Todėl ir pasiūliau pasitarti su taryba“

– Mes su neįgaliaisiais visada gražiai draugaudavom, visada jie čia savo šventę darydavo. Kęstutis Petkus skambino vasarą ir prašėsi vėl, tačiau tada dėjo grindis ir negalėjau leisti. Vėliau aš jam pasakiau, kad yra naujas parketas ir jis turėtų pasiteirauti tarybos, Sporto centro, kaip čia bus su tomis naujomis grindimis. O mes patys tikrai už tai, kad jie čia lankytųsi, jokių problemų. Bet po to pamačiau skelbimą, kad jie kitur rinksis. „Bastilija“ priklauso savivaldybei, tai jie ir turėtų spręsti, gi ne privati įstaiga čia. Todėl ir pasiūliau pasitarti su taryba. Jau ir taip yra klaidų padaryta. Be reikalo leista krepšininkams čia žaisti, lako dar neparvežta. Tad yra išbraižyta jau nuo avalynės, – kalbėjo V.Zėringis. 

Nauja danga: brangi, bet pritaikyta ne visiems 

Sporto centro direktorius Gediminas Sakalauskas žurnalistei įvardijo tiesiai – „Bastilijos“ salės danga ratukams nepritaikyta, o investuota nemažai.

– Pykit nepykę, bet ta danga nėra pritaikyta su vežimėliais važinėtis. Kita problema dėl tualetų ir tik dabar pradedam juos įrenginėti. Bet pagal technines sąlygas vis tiek mes jų tokių, kokių jiems reikia, nepadarysim, nes sena statyba, niekaip nepritaikom, neina projektų pakeisti. Kai tą kompleksą statė, niekas apie tokius žmones negalvojo. O dabar pakeisti nieko neina. Ieškojom kompromiso, bandėm rasti galimybę šventę pravesti stadione, bet ten per mažos patalpos, tai radom išeitį – „Fortūnos“ salę. Bet kas liečia „Bastilijos“ kompleksą, išėjo taip, kad nebegalim priimti jų, – konstatavo G.Sakalauskas.

Gediminas Sakalauskas: „Gaila, bet situacija tokia, nepritaikytos šios grindys tokiems renginiams“

Pašnekovo teigimu, naujosios komplekso grindys pritaikytos tik sportininkams su sportine avalyne. Esą net treneriai savo sportinius batelius keliskart prie durų nusivalo į patiestus kilimėlius. 

– Jei nori vesti kitą renginį, turi būti kita danga, kad uždengtų grindis. Pavyzdžiui, Žalgirio arenoje krepšininkams sumontuoja vienas grindis, ledo rituliui jas išmontuoja, pila vandenį ir šaldo ledą, kitam renginiui vėl kitas grindis deda. Mes tokių sąlygų neturim ir neturėsim. Gaila, bet situacija tokia, nepritaikytos šios grindys tokiems renginiams. Aišku, galima leisti viską. Bet kiek laikys? Sezoną? Visgi 60 000 eurų į grindis įdėta, – dėl brangių sporto salės grindų nuogąstavo Sporto centro direktorius.

Už diskriminaciją gresia baudos

„Tauragės kurjeris“ susisiekė su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Tarnybos atstovė Izabelė Švaraitė mano, kad šioje istorijoje tam tikrų diskriminacijos požymių matyti, visgi nustatyti diskriminacijos faktą tarnybos specialistai galėtų atlikę išsamesnį tyrimą.

– Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba paprastai laikosi pozicijos, kad svarbiausia ne nubausti, bet pašalinti lygių galimybių pažeidimus, tad dažnai bendradarbiaujame tiek su privačiomis, tiek su valstybinėmis institucijoms. Atlikęs tyrimą, lygių galimybių kontrolierius gali rekomenduoti nutraukti lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus, skirti įspėjimą arba administracinę baudą, kuri siekia nuo 40 iki 560 eurų, jei administracinis nusižengimas padarytas pakartotinai, bauda gali būti nuo 560 iki 1200 eurų, – vardijo I.Švaraitė.

Tarnybos atstovė sako, kad neįgaliesiems galimybių įsilieti į visuomeninį gyvenimą šalies savivaldybėse pastaraisiais metais suteikiama vis daugiau, tačiau vis dar išlieka patekimo į kai kurias patalpas problema. Dėl šios priežasties pernai į tarnybą kreiptasi 83 kartus. Ir šiemet užfiksuotas ne vienas toks atvejis. 

 

Skaityti komentarus (15) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras