„Medumi“ tepamas Tauragės radijo eteris(23)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2017-07-28 11:15

Tauragės radijui už laidų parengimą ir transliavimą iš rajono biudžeto skirta beveik 14 tūkst. eurų. Autorės nuotrauka

Rajono valdantieji radijo tribūna naudojasi, kad pasigirtų apie nuveiktus gerus darbus, pasipuikuotų, o problemos, aktualios visiems tauragiškiams, lieka antrame plane. Pasinaudoję galimybe organizuoti viešuosius pirkimus jie dosniai atseikėjo tarybos narės liberalės vyro valdomam Tauragės radijui – laimėtas viešas paslaugos pirkimas radijo eteryje pasireklamuoti už savivaldybės biudžeto lėšas. Arba, kaip teigia savivaldybės tarybos opozicijos lyderis, rastas būdas už visų rajono gyventojų pinigus „finansiškai paremti savus žmones“.    

Apie savivaldybės darbus – per radiją

Savivaldybės interneto svetainėje skelbiama, kad liepos 14-ąją su VšĮ „Šou imperija“, kuriai vadovauja savivaldybės tarybos narės Rimos Bandzinaitės-Latožienės vyras Valdas Latoža,  pasirašyta sutartis dėl  radijo laidų pirkimo.

Savivaldybėje  pasiteiravome, kokiu tikslu skelbtas pirkimas „Originalių radijo laidų, susijusių su Tauragės r. savivaldybės tarybos, Tauragės r. sav. administracijos ir savivaldybės įstaigų bei įmonių veikla, sukūrimas, rengimas ir transliavimas eteryje“.

„Perkamos radijo paslaugos pažintiniais viešinimo, informavimo tikslais, siekiant supažindinti visuomenę su Tauragės r. savivaldybės administracijos bei savivaldybės įstaigų bei įmonių veikla, naujovėmis, aktualijomis, kultūros įvairove, siekiant stiprinti demokratijos sampratą, užtikrinant žodžio ir kūrybos laisvę. Pozityvumas, draugiškumas, betarpiškas bendravimas su klausytoju, aktualijų laidose, skirtose Tauragės rajono savivaldybės gyventojams, suteikiant galimybę tiesioginiame eteryje bendrauti su specialistais, savivaldybės administracijos vadovais, savivaldybės įstaigų ir įmonių atstovais“, – atsakyme redakcijai rašo savivaldybės atstovė spaudai mero padėjėja Rasa Liorančienė.

Tokio pabendravimo kaina nemenka – beveik 14 tūkst. eurų. Per paslaugos teikimo laikotarpį – metus pagal šį pirkimą numatoma šiam reikalui skirta apie 1200 min. eterio. Kaip informuoja savivaldybės atstovė, eterio laiko kaina skaičiuojama minutėmis ir vienos minutės laidos pasirengimo, paruošimo ir transliavimo kaina – 11,55 euro.

Kas yra originali laida?

Paprašius paaiškinti, ką reiškia „originalios laidos“, atsakyta, kad tai informacinės laidos apie Tauragės rajono savivaldybės tarybos priimtus sprendimus, sprendimų projektų teikimą, skelbimai, atsakymai į viešus gyventojų paklausimus, laidos, pranešimai apie ES finansuojamus projektus, akcijas, sveikinimai valstybinių ir kitų švenčių proga, įvairūs renginių skelbimai.

Prie „originalumo“ priskiriami ir savivaldybės administracijos informacinių pranešimų skelbimas (informacijos apie Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdžius ir juose priimtus svarbiausius Tauragės rajono savivaldybės gyventojams priimtinus sprendimus, savivaldybės mero, administracijos direktoriaus, administracijos padalinių vykdomus darbus, savivaldybės administracijos vykdomus projektus, savivaldybės teritorijoje vykstančius gyventojams reikšmingus įvykius, socialines ir kitas akcijas, viešinčias delegacijas, garbių svečių vizitus ir kitus renginius).

Atsakant į tą patį klausimą apie originalumą paminėtos aktualios žinios kiekvieną darbo savaitę radijo žinių laidos metu iki 5 min. trukmės, jas kartojant 4 kartus, reportažai iš įvykių (parodų atidarymų, susitikimų, Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdžių, kitų renginių) vietos.

Tai bus ir „aktualijų laida, skirta Tauragės rajono savivaldybės gyventojams, kurios metu tiesioginiame eteryje suteikiama galimybė dalyvauti ir pasisakyti savivaldybės merui, jo pavaduotojui, administracijos vadovams ir specialistams ir kitiems savivaldybės įstaigų ir įmonių atstovams“ – originalumą grindė R.Liorančienė.

Originalumo belieka paieškoti kiekvienam atskirai.

Opozicija – ne tarybos dalis?

Savivaldybės tarybos opozicijos lyderis Pranas Petrošius, paklaustas, ar ką nors girdėjo apie tokį savivaldybės administracijos pirkimą, patvirtino, kad niekas opozicijos, kurios savivaldybės taryboje yra tik vienu nariu mažiau, neinformavo.

– Jau pernai panašų pirkimą, tik gal kitu pavadinimu, organizavo. Tai yra būdas reklamuotis valdančiajai daugumai, daugiau jokios naudos iš tokio pirkimo aš neįžvelgiu, – kalbėjo tarybos narys P.Petrošius. – Ir tai yra visų mūsų gyventojų pinigų netaupymas.

Jei jau kalbame apie tai, kad laidose bus pristatyta ir savivaldybės tarybos veikla, kyla klausimas, o valdančiųjų oponentai ar galės dalyvauti tokiose laidose, finansuojamose iš savivaldybės biudžeto?

– Iki šiol dar nebuvo galimybės opozicijai sudalyvauti tokiose laidose. Visada nueina tam paskirti žmonės, kurie parankūs valdančiajai daugumai, – patvirtino P.Petrošius, paklaustas, ar turėjo galimybių opozicija pasisakyti iš savivaldybės biudžeto apmokamose radijo laidose. 

Dar prieš pusantrų metų buvo kreiptasi, kaip patikino P.Petrošius, dėl vienodų sąlygų pasisakyti ir valdantiesiems, ir opozicijai.

– Deja, niekas mūsų negirdi. Ir niekam tai neįdomu. Dėl to ir sakau, kad tos laidos yra tiesiog panegirika. Ir daug netiesos skleidžiama iš vienos pusės. Turėtų būti laidos, kuriose būtų galima diskutuoti. Gal ir opozicija kartais esame neteisūs. Bet girdėdami diskusijas žmonės atsirinktų, –  svarstė P.Petrošius. 

P.Petrošius: „Finansiškai remia savus“

Pasak anksčiau rajonui vadovavusio P.Petrošiaus, jo valdymo kadencijos metu radijo laidos apie savivaldybės veiklą, taupant biudžeto pinigus, būdavo rengiamos tik svarbiausiais klausimais. Dažniausiai tai būdavo rajono biudžeto formavimo klausimas.

– Radijuje valanda eterio, kuriame dalyvaudavo ir specialistai, ir finansininkai, ir tarybos nariai, kviesdavome ir opozicijos atstovus, kainuodavo apie 600–700 litų (170–200 eurų), o dabar, kiek girdėjau, laida 700 eurų kainuoja. Tai viena iš priemonių, kaip paremti savo laidas, radiją iš visų pinigų. Tokia yra liberalų politika. Grubiai naudojasi situacija, – nuomonę išsakė opozicijos lyderis.

O tai, kad radijo savininko žmona R.Bandzinaitė-Latožienė yra savivaldybės tarybos narė ir priklauso valdantiesiems liberalams, o ir pati dirba radijuje, pasak P.Petrošiaus, daug ką ir pasako.

– Valdantieji savo partiją ir draugų ratą finansiškai remia, kad mažai dirbdamas galėtų gerai gyventi. Visi renginiai – kalėdiniai, eglutės įžiebimas, miesto šventės, kiti „Šuo imperijos“ sugalvoti renginiai visada finansuojami šimtu procentų, – sakė P.Petrošius. – Penkis kartus laidos pabrango, ir ne todėl, kad kažkas pabrango, o todėl, kad reikia finansiškai paremti savus žmones. Ir tam atrado būdą. Tai plika akimi pastebimi dalykai.

Kiek klausytojų turi radijas?

Jei perkama tokia brangi paslauga, kyla ir klausimas, ar ja yra besinaudojančiųjų? Kiek Tauragės radijas turi klausytojų, klausėme „Šou imperijos“ ir radijo vadovo Valdo Latožos.

„Pagal atliktą Kauno kolegijos tyrimą Tauragės radijo klausosi 63% respondentų, ir pagal Lietuvos radijo ir televizijos komisijai mokamą metinį licenzijos mokestį (BSI). Nuo šių metų pradžios Tauragės radijas yra įtrauktas ir į TNS LT monitorinamų radijo stočių sąrašą. Metų pabaigoje žinosime rezultatus“ – atsakė V.Latoža, nepatikslinęs, kiek respondentų buvo apklausta tyrime.

Radijo vadovas paaiškino, ir ką reiškia „originalios laidos“: tai neperdirbtos, neadaptuotos, neperpirktos, o sukurtos ir pagamintos Tauragės radijo studijoje ir radijo darbuotojų, o klausytojai gauną operatyvią informaciją keletą kartų per dieną skirtingais laikais.

Dalyvaudamas tokiame pirkime, kai žmona yra tarybos narė ir valdančiosios daugumos narė, V.Latoža galimo privačių ir viešųjų interesų konflikto neįžvelgia.

„Mano žmona yra viešas žmogus, o jos interesų deklaracija yra viešai prieinama. Kai yra įžvelgiamas interesų konfliktas, mano žmona nuo svarstomų klausimų taryboje, komitetuose, komisijose ir  darbo grupėse nusišalina“, – tokį atsakymą pateikė V.Latoža.

Skaityti komentarus (23) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras