Vandens detektyvas: kodėl netikrinamas populiarios maudyklos vanduo? (6) 

Raimonda ALYSIENĖ, Ramunė RAMANAUSKIENĖ

2017-08-25 07:55

„Liberty beach“ tvenkinyje maudęsi vaikai buvo išberti, jų tėvai mano, kad nuo vandens. „Tauragės kurjerio“ skaitytojos nuotraukos

„Tauragės kurjerį“ pasiekė pavojaus signalas – keletas šeimų žurnalistams pranešė, kad Tauragėje itin populiariame Paberžių tvenkinyje, kur įkurtas privatus „Liberty beach“ paplūdimys, maudytis gali būti pavojinga. Po praėjusios savaitės maudynių šiame tvenkinyje sveikata sustreikavo ir suaugusiesiems, ir vaikams. Tačiau patikrinti informaciją, ar poilsiautojai sunegalavo dėl tvenkinio vandens, institucijos – ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamentas, ir savivaldybės administracija kratosi. Kodėl netiriamas populiarios maudyklos vanduo, domisi „Tauragės kurjeris“. 

Sunegalavo po maudynių

Su „Tauragės kurjerio“ žurnalistais susisiekusi tauragiškė papasakojo, kas nutiko ne tik jos, bet ir Tauragėje viešėjusiai giminaičių iš Šilutės šeimai.

– Gal galite pasidomėti, kas yra su „Liberty beach“ tvenkinio vandeniu. Ne iš piktos valios apie tai pranešu, bet noriu įspėti kitus, kad prieš nuspręsdami maudytis šiame tvenkinyje žmonės gerai pagalvotų. Praėjusią savaitę visas dienas iš eilės ten maudėmės, turėjom svečių iš Šilutės, maudėsi ir jie, ir suaugę žmonės, ir vaikai. Visi buvome išberti, niežėjimas nežmoniškas. Pirma išbėrė mano sūnų, paskui mane. Vėliau paskambino giminaičiai iš Šilutės ir pranešė, kad išbėrė ir juos, – praėjusios savaitės įvykius prisiminė moteris, prašiusi neviešinti jos pavardės.

Moteris atskleidė, kad visi trys sunegalavę vaikai panašaus amžiaus – aštuonerių–dešimties metų. Bėrimas nesąs labai smulkus, tačiau išbertas visas kūnas. Ypač stipriai, pasak tauragiškės, išberti vaikai, suaugusieji – kiek mažiau. Išbėrimas gijo apie savaitę. Moteris redakcijai atsiuntė savo sūnaus ir Tauragėje viešėjusių vaikų iš Šilutės nuotraukas, teigdama, kad nuotraukose matyti jau gyjantys bėrimai.

Redakcijai apie savo nuogąstavimus dėl tvenkinio vandens pranešusi moteris sakė į medikus nesikreipusi, esą gydėsi patys. O šilutiškiai, pasak jos, nuvykę į gydymo įstaigą.

– Jiems iš karto, tik įėjus į kabinetą, pasakė, kad išbėrimai nuo vandens. Kadangi pastaruoju metu buvo karšta, paplūdimyje visada buvo ir daugiau žmonių. Girdėjau, kaip šalia moteris perspėjo savo paauglį sūnų – „Tu vėl maudaisi, dar labiau išbers“. Tik nedrįsau prie jos prieiti pasikalbėti, – pasakojo moteris.

„Tauragės kurjeriui“ skaitytojai atsiuntė ir iš Šilutės Tauragėje viešėjusių vaikų nuotraukas, jie taip pat maudėsi privačiame tvenkinyje

Paklausta, ar šie išbėrimai negali būti Koksaki viruso, apie kurį pastarosiomis dienomis pranešė žiniasklaida, pasekmė, galbūt kas nors iš jos kompanijos neseniai buvo Turkijoje ar bendravo su iš šios šalies grįžusiais žmonėmis, moteris patikino, kad nei jos šeima, nei giminaičiai nei Turkijoje buvo, nei jokiame kitame vandens telkinyje maudėsi. Be to, jų negalavimo požymiai kitokie, nei pranešama apie Koksaki virusą.

Institucijoms nerūpi? 

Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybės administracija, Tauragėje vasaros sezoną, nuo birželio 1-osios iki rugsėjo 15-osios, kas mėnesį tiriamas tik dviejų vandens telkinių – oficialių maudyklų Jūros upėje ir Keramikos tvenkinyje vanduo. Jų vanduo atitinka higienos normos reikalavimus, todėl maudytis šiose maudyklose saugu. „Liberty beach“ tvenkinio vanduo netiriamas. Kodėl, teiraujamės Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento.

Tačiau, kaip informavo šio centro Tauragės departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vitalija Juzėnienė, rūpintis paplūdimiais – ne šio centro prievolė, nors maudyklų vandens tyrimus atlieka būtent Nacionalinio visuomenės sveikatos centro laboratorija, veikianti Klaipėdoje.

– Paplūdimių kontrolė nėra Nacionalinio visuomenės sveikatos centro kompetencijoje. Tai savivaldybės, tiksliau, savivaldybės gydytojo, funkcija, – sakė V.Juzėnienė.

Pasak departamento atstovės, patikrinti šio tvenkinio vandenį, jei paplūdimys šioje vietoje jau tapo toks populiarus ir viešas, galėtų ir jo savininkas arba jis galėtų kreiptis į Tauragės rajono savivaldybės administraciją, kad į vandens tyrimo grafiką įtrauktų ir jam priklausantį tvenkinį. Specialistės teigimu, vandens tyrimų rezultatai galėtų būti paskelbti ne tik savivaldybės interneto svetainėje, bet ir pačiame paplūdimyje, informaciniame stende, kad niekam nekiltų jokių abejonių.  

V.Juzėnienė informacijos patarė kreiptis į savivaldybės gydytoją. Tačiau tokio specialisto Tauragės savivaldybėje šiuo metu nėra. Šias pareigas einanti Aušra Survilaitė išėjo motinystės atostogų, o ją pakeisiančio darbuotojo kol kas nėra. Šiuo metu paskelbtas konkursas į laikinas savivaldybės gydytojo pareigas, į jas pretenduoja vienas kandidatas, tačiau konkursas dar neįvykęs.

Savivaldybės atstovė spaudai Rasa Liorančienė, paklausta, ar savivaldybės gydytoją šiuo metu kas nors pavaduoja, patikino, kad ne. Paprašyta pateikti informaciją, kodėl savivaldybės administracija nesiima tirti populiaraus Tauragėje tvenkinio vandens, R.Liorančienė suabejojo, ar į redakciją kreipęsi žmonės iš tikrųjų sunegalavo nuo šio vandens, tačiau pažadėjo į klausimą atsakyti. Deja, atsakymo taip ir nesulaukėme. 

Skelbia pritraukiantys didelį lankytojų srautą

„Liberty beach“ paplūdimiu pagal panaudos sutartį rūpinasi VšĮ Tauragės vandenlenčių parkas. Įstaiga turi internetinį puslapį, kuriame skelbia, kad Tauragės vandenlenčių parkas yra sporto ir vandens pramogų parkas Paberžių kaime, tauragiškiams žinomas kaip „Liberty beach“ paplūdimys. Tai esąs vienintelis vandenlenčių parkas Tauragės ir aplinkinių regionų teritorijoje. Parkas siūlo vandenlenčių sporto paslaugas, skatina aktyvų laisvalaikį ir kitas vasaros sezono pramogas. „Liberty beach“ puslapyje skelbiama, kad į šią vietą pritraukiamas „gana didelis lankytojų srautas“. Čia pat nurodomos sporto paslaugų kainos – nuomojamos vandenlentės, hidrokostiumai ir vandens dviračiai, galima įsigyti ir ilgalaikį abonementą. Kainos nemažos. Pavyzdžiui, darbo dienomis viena valanda kainuoja 25 eurus (tik nenurodyta, už ką konkrečiai). Abonementą galima įsigyti nuo 100 iki 450 eurų.

„Liberty beach“ paplūdimys

„Liberty beach“ puslapyje skelbiamas telefonas, kuriuo galima susisiekti, esą susisiekus bus „mielai atsakyta į rūpimus klausimus“. Tačiau nurodytu telefono numeriu niekas neatsiliepė, susisiekti su „Liberty beach“ atstovais nepavyko ir per socialinį tinklą „Facebook“.

Tvenkinio savininkas: „Čia visiška nesąmonė“

Paberžių tvenkinys priklauso verslininkui ir politikui Antanui Stankui. Paklaustas, ar niekada nesvarstė patikrinti tvenkinio vandens, verslininkas atsakė, kad „tam yra Visuomenės sveikatos centras“.

– Taigi vanduo ne mano nuosavas yra. Vanduo tai valstybės. Tvenkiniai yra perduoti panaudos sutartimi ir aš jais nedisponuoju. Ten yra vandenlenčių parkas, jie panaudą turi ir jie viską tvarkosi. Aš ten nė prie ko. Bet tai kiek tų žmonių išberia? Aš tik viena galiu pasakyti – jeigu kažkas kažko privalgė ir ieškoti priekabių, tai čia visiška nesąmonė yra. Mes juo (tvenkiniu, – red.) nesinaudojame, panauda yra, ir visam miestui yra nemokamai tie dalykai, ir yra dideli pinigai duoti labdarai, Tauragei. O ten kiekvieną kartą yra priekabė, kad kažką Stankai daro, taigi rašėt, kad paukštelius gąsdinam, kad kažką, čia yra visiška nesąmonė, – sakė A.Stankus.

Antanas Stankus

Po kiek laiko redakcijai perskambinęs verslininkas paprašė atskleisti besiskundusių žmonų kontaktus. Teigė norįs su jais susisiekti – esą jei klausimas rimtas, tai jį reikia rimtai ir spręsti. Tačiau jį informavome, kad į žurnalistus kreipęsi žmonės nepageidauja būti viešinami. Be to, paklausta, ar norėtų pasikalbėti su A.Stankumi, į redakciją besikreipusi moteris sakė nebijanti pokalbio, tačiau esą tai nieko nepakeistų.

Į šią informaciją A.Stankus sureagavo tokiais žodžiais:

– Nežinau, jūsų laisva valia, jūs aplamai visur skaitot viską vien anonimai. Kokia nesąmonė visur yra. Kokia čia gali paslaptis būti? Eikit, nu tai gerai, laikykit jūs tą šaltinį, pasidėkit kur jūs norit. Aš taip įtariu, kad jūs, kad vėl jūsų fantazija kaip visada.   

*** 

Penktadienį Vilniuje veikiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, renkantis duomenis, ar šalies maudyklos atitinka higienos normos reikalavimus, išplatino pranešimą spaudai, kuriuo pranešama, jog institucijos, atsakingos už paplūdimių administravimą, turi užtikrinti, kad maudymosi sezono metu informacija visuomenei paplūdimiuose būtų skelbiama aktyviai ir operatyviai. Visuomenė su informacija apie vandens kokybę turi būti supažindinama ir informuojama per žiniasklaidą, savivaldybių interneto svetainėse, taip pat stenduose prie paplūdimių turi būti skelbiami naujausi vandens kokybės tyrimų rezultatai bei rekomendacija nesimaudyti ar draudimas maudytis, jei nustatyta tarša.

Iki šios dienos nei tvenkinio savininkas A.Stankus, nei „Liberty beach“ paplūdimio administratoriai apie vandens kokybę šiame tvenkinyje jokios informacijos redakcijai nepateikė.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras