Šviesuolės knyga apie šviesuolius(1)

2012-10-03 06:30
Renaldo Malycho nuotrauka

Net 50 metų Alma Mizgirienė atidavė kraštotyrinei veiklai. Renaldo Malycho nuotrauka

Šiandien Tauragės Birutės Baltrušaitytės bibliotekoje paimsime į rankas naują leidinį – Almos Mizgirienės straipsnių rinkinį „Tauragės krašto šviesuoliai“.

 

Projektas

Tauragės B.Baltrušaitytės bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Birutė Lukoševičienė parašė projektą Tauragės rajono savivaldybės Kultūros renginių rėmimo fondui ir gavo finansavimą – 2000 litų. Projekto pavadinimas – „Tauragės krašto šviesuoliai garbės kraštotyrininkės Almos Mizgirienės akimis“. Anot B.Lukoševičienės, projekto tikslas – išleisti garbės kraštotyrininkės ir Tauragės garbės pilietės Almos Mizgirienės straipsnių rinkinį apie Tauragės krašto šviesuolius, skirtą paminėti jos 80-metį ir krašto šviesuolius įamžinti. Taip gimė knyga „Tauragės krašto šviesuoliai“. Jos tiražas nedidelis, tik 100 egzempliorių, tačiau tai didelis darbas, reikalingas šviesuomenei, kraštotyrininkams, bibliotekoms, mokykloms, pagaliau mūsų krašto istorijai.

Autorė

Pernai gruodžio 30-ąją A.Mizgirienė minėjo garbingą jubiliejų. Net 50 metų ji atidavė kraštotyrinei veiklai. Rajono ir respublikos spaudoje išspausdinta per 200 jos straipsnių apie Tauragės kraštą ir jo žmones. Ir dabar garbioji kraštotyrininkė yra aktyvi bendruomenės dalyvė. Ji skaito pranešimus įvairiuose Tauragės krašto renginiuose: konferencijose, jubiliejuose, posėdžiuose, rašo straipsnius į spaudą, teberenka medžiagą apie iškiliuosius Tauragės krašto žmones Lietuvoje ir gyvenančius ar gyvenusius užsieniuose. A.Mizgirienės, kaip istorikės, mokytojos, kruopštumas, mokėjimas analizuoti, kruopščiai atrinkti, įvertinti, kataloguoti, archyvuoti  surinktą medžiagą žavi ir verčia iš jos mokytis.

Knyga

Pasak B.Lukoševičienės, pirmajame knygos ruošimo etape A.Mizgirienės straipsniai buvo skaitmeninami. Antrajame etape buvo ieškoma knygos leidėjų, atrenkami ir redaguojami straipsniai, skenuojamos nuotraukos. Knygą liepos viduryje išspausdino socialinė įmonė „Printėja“, įsikūrusi Kaišiadoryse. Dėl itin kuklaus finansavimo atsisakyta leisti kompaktinę plokštelę, tačiau suskaitmeninti straipsniai buvo prisegti prie elektroninio katalogo bibliografinių įrašų, tai labai išplėtė jų panaudojimo geografiją. Apie Tauragės krašto šviesuolius tokiu būdu sužinoti gali ne tik knygos skaitytojai, bet ir interneto vartotojai visame pasaulyje.

Knygos pratarmėje, kurią parašė B.Lukoševičienė, galima susipažinti su A.Mizgirienės veikla, jos rengtais susitikimais su žymiais kraštiečiais, jos parodomis, darbą ruošiant „Tauragės enciklopediją“, kitą, dažniausiai kraštotyrinę, veiklą. Ši knyga yra jau publikuotų straipsnių rinkinys apie žmones, kurie paliko ryškų pėdsaką Tauragės krašto istorijoje, turėjo įtakos švietimo, kultūros, istorijos raidai, garsino ar tebegarsina Tauragės vardą pasaulyje. A.Mizgirienė rašo dažniausiai apie tuos žmones, kuriuos pažinojo, bendravo, susirašinėjo. Jos straipsniai autentiški, šilti, nuoširdūs ir istoriškai tikslūs. Knygoje „Tauragės krašto šviesuoliai“ skaitytojas ras straipsnių apie mokslo ir medicinos darbuotojus, dvasininkus, švietėjus pedagogus, spaudos, kultūros, literatūros ir meno žmones, iškiliuosius tauragiškius išeivijoje. Į 120 puslapių knygą sudėta vertinga ir įdomi informacija.

Šiandien Birutės Baltrušaitytės bibliotekoje knygos pristatymas 17 valandą. Dalyvaus autorė A.Mizgirienė, knygos sudarytoja B.Lukoševičienė, dainuos Kultūros centro kamerinis choras.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras