Apmokestino vėliavos iškėlimą

Dalintis:

Jei gyvenate Tauragės butų ūkio administruojamame daugiabutyje ir valstybės švenčių bei kitų atmintinų dienų metu ant jūsų namo plevėsuoja trispalvė, turite už tai susimokėti. Už liepą gyventojams išsiųstose sąskaitose įrašytas mokestis – „vėliavos iškėlimas“. Į „Tauragės kurjerį“ kreipęsi tauragiškiai pasipiktino savivaldybės valdomos įmonės veiksmais ir naująjį mokestį vadina pelnymusi iš valstybės švenčių. Butų ūkio teisininkė mokesčio aplinkybių nekomentavo, o įmonės direktorių šiuo metu pavaduojanti administratorė atsiuntė tik neaiškų biurokratinį „paaiškinimą“.

 

Mano, kad imti mokestį neetiška

 

Rugpjūtį Tauragės butų ūkio administruojamų daugiabučių butų savininkus pasiekė sąskaitos su įrašytu mokesčiu už vėliavos iškėlimą. Žalgirių mikrorajone gyvenantis tauragiškis (pavardė redakcijai žinoma) parodė už liepą gautą jam išrašytą sąskaitą. Joje, be administravimo išlaidų, namo techninės priežiūros, kaupiamųjų lėšų privalomiems namo remonto darbams, namo šildymo sistemos priežiūros, kiemo teritorijos priežiūros, įrašytas ir mokestis už vėliavos iškėlimą. Mat liepos 6-ąją, Valstybės dieną, ant namo plevėsavo trispalvė. Vyras gyvena trijų kambarių 63 kv. m bute. Vyro teigimu, anksčiau tokio mokesčio nebuvo.

– Suma nedidelė, 79 centai – apskaičiuota pagal buto kvadratūrą. Tai su kaimynais paskaičiavome, kad už vėliavos iškėlimą mūsų namo gyventojai butų ūkiui sumokės apie 30–40 eurų. Čia jau principo reikalas – iškelti vėliavą ant savo namo galime ir mes patys, gyventojai, tegu butų ūkis duoda mums vėliavą, aš pats iškelsiu tuos kelis kartus per metus. Įdomu, kiek per daugybę namų jie prisipinigaus per valstybines šventes? – kalbėjo tauragiškis.

Tauragiškiui įdomu sužinoti, ar Tauragės butų ūkis turi teisę įvesti tokį mokestį be jokio įspėjimo ir koks šio mokesčio įvedimo pagrindas.

– Esame įsitikinę, kad tai savivaliavimas patriotiniais reikalais. Reikia vėliavą valstybinių švenčių metu kelti, policija ir nubausti gali, bet kad už jos įstatymą į laikiklį būtų mokestis imamas, dar neteko girdėti, – kalbėjo vyras.

Sąskaitą rodydamas tauragiškis stebėjosi, kodėl šios paslaugos įkainis nustatomas pagal buto kvadratūrą – juk vėliava visiems namo gyventojams plazda vienodai, ir gyvenantiems trijų, ir vieno kambario butuose. Be to, bent jau ant jų namo valstybės simbolis iškeliamas dažniau, nei numato įstatymas. Vėliavą iškelti privaloma tris dienas per metus – vasario 16-ąją, kovo 11-ąją ir liepos 6-ąją. Tačiau, pasak Žalgirių mikrorajono gyventojo, ji iškeliama ir sausio 13-ąją bei birželio 14-ąją. Ar tai reiškia, kad už visus šiuos kartus gyventojai privalės susimokėti?

– Norėjome prie namo pasikeisti suoliukus. Senjorai ant jų dažnai prisėda, pailsi, pakvėpuoja grynu oru, o prie mūsų namo suoliukų lentos buvo supuvusios. Suplanavom, kad panaudoti galėtume kaupiamąsias lėšas – buvo nemažai jų. Tačiau butų ūkio atstovai pasakė, kad negalima taip paprastai, privalomas visų gyventojų balsavimas. Bet štai mokestį naują įvesti jau jie gali be jokios apklausos, be jokio balsavimo ir net iš anksto nepranešę, – piktinosi tauragiškis.

Vyras ironizavo, kad kitą mėnesį sąskaitose gyventojai galbūt išvys ir daugiau naujų mokesčių – pavyzdžiui, už vėliavos nuėmimą, sėdėjimą ant suoliuko ar lipimą laiptais.

Dar vienas tauragiškis, į redakciją atnešęs savo gautą sąskaitą, gyvenantis 44 kv. m bute, už vėliavos iškėlimą turi sumokėti 1,63 Eur. Vyras įsitikinęs, kad tokio mokesčio butų ūkis imti neturi teisės, nes pagal su butų ūkiu pasirašytą sutartį vėliavos gyventojai ant jų namo kelti neprašė, butų ūkis tai padaryti privalo pagal įstatymą, o už patarnavimus butų savininkai ir taip moka kiekvieną mėnesį.

 

Atsakė ar neatsakė?

 

Tauragės butų ūkio interneto svetainėje apie vėliavos iškėlimo mokestį neužsimenama, nors ir skelbiama kita svarbi informacija gyventojams. Tačiau tik apie tai, kaip ir kur galima sumokėti mokesčius ir kad kai kuriomis rugpjūčio dienomis butuose, Tauragės šilumos tinklams vykdant hidraulinius bandymus, nebus karšto vandens.

Pasikalbėti su Tauragės butų ūkio atstovais ir paklausti, kokiu pagrindu gyventojams buvo įvestas vėliavos iškėlimo mokestis, buvo ne visai paprasta. Kontaktų skiltyje skelbiami tik darbuotojų elektroninio pašto adresai ir keletas bendrų telefonų numerių, kuriais skambinant atsiliepia autoatsakiklis ir reikia pasirinkti dominančią temą. Po visų autoatsakiklio nurodymų atsiliepusi moteris pranešė, kad direktorius šiuo metu atostogauja, o į mūsų klausimus atsakyti galėtų bendrovės teisininkė Asta Mozerienė. Deja, ji telefonu neatsiliepė, parašius elektroninį laišką, paprašė klausimų raštu.

Butų ūkio teisininkei išsiuntėme šiuos klausimus: „Gyventojai mus informavo ir pateikė gautas sąskaitas už liepos mėnesį, kad jiems pagal buto plotą priskaičiuotas vėliavos iškėlimo mokestis. Kokiu pagrindu įvestas šis mokestis (pateikite teisės aktą ar paaiškinimą, koks įmonės valdymo organas taip nusprendė)? Kam bus skirtos šios lėšos? Ar buvo atlikta gyventojų apklausa dėl vėliavos iškėlimo mokesčio? Jei taip, kokie apklausos rezultatai? Kodėl anksčiau nebuvo tokio mokesčio? Kiek daugiabučių namų Tauragės mieste administruoja butų ūkis?“

Atsakymas atėjo jau ne iš teisininkės, o iš atostogaujantį įmonės direktorių Egidijų Vaitiekų pavaduojančios administratorės Aistės Petrošienės. Ir nei šioks, nei toks.

„Atsakydami į Jūsų 2023-08-16 paklausimą, informuojame, jog savo veikloje UAB Tauragės butų ūkis vadovaujasi Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatais (2001 m. gegužės 23 d. Nr. 603) galiojančia redakcija (žin. 2001, Nr. 45-1584), Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, kitais teisės aktais. Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatai numato, kad administratorius proporcingai patalpų savininkų bendrosios dalinės nuosavybės daliai kas mėnesį apskaičiuoja mokesčius. Pastato prižiūrėtojas, vadovaudamasis Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymu, privalo užtikrinti valstybinės vėliavos iškėlimą. Statybos techniniame reglamente, nustatančiame privalomuosius daugiabučių gyvenamųjų namų naudojimo ir priežiūros reikalavimus, vėliavos iškėlimas nėra numatytas. UAB Tauragės butų ūkis administruoja 178 daugiabučius“. Apie patį mokestį nė žodžio.

 

Gali prašyti pagrįsti išlaidas

 

Aiškiau po tokio „atsakymo“ nepasidarė. Todėl visus šiuos klausimus perdavėme Tauragės rajono savivaldybei, kuri valdo 100 proc. butų ūkio akcijų.

„Įmonė Tauragės butų ūkis vadovaujasi teisės aktais, kurie numato, kad daugiabučių namų administratorius privalo užtikrinti vėliavų pakėlimą ir nuleidimą daugiabučiuose namuose. Tauragės butų ūkio teigimu, ši paslauga neįeina į nuolatinį daugiabučių namų priežiūros tarifą ir kaip už kitas teikiamas paslaugas mokestis apskaičiuojamas ir taikomas pagal patiriamas faktines išlaidas. Mokestis taikomas tik vieną kartą metuose ir siekia nuo 0,25 iki 1 euro. Jei daugiabučių namų butų savininkai mano, kad administratoriaus atliekamų darbų kaina yra per didelė, jie gali kreiptis į administratorių, prašydami pagrįsti išlaidas“, – tokį atsakymą atsiuntė savivaldybės atstovas spaudai Kasparas Bertašius.

Ar ir anksčiau butų ūkis taikė vėliavos iškėlimo mokestį, ar tai naujas mokestis, neatsakė nei butų ūkis, nei savivaldybė. Kadangi butų ūkis administruoja 178 daugiabučius ir jei tai tikrai vienkartinis metų mokestis, už vėliavų iškėlimą per šventes gali būti surenkama apie 4–5 tūkstančius eurų. Kam naudojamos šios lėšos ir ar tikrai iškelti vėliavas tiek kainuoja, taip ir liko neaišku.

 

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

7 komentarai

  1. Jo jo šitas mokestis plinta kaip vėžys,Šiluteje irgi jau renka

  2. Anonimas on

    Mano būstas arba Bono Domo jau ne pirmi metai renka Šilutėje.Ir kas sustabdys naujos gaujos neteisėtus veiksmus

  3. Gyventoja on

    Šilutėje mano būstas už trijų namo laiptinių sutvarkymą nulups po 11€ užkvadratą! 48 butai! Kosmosas. Gryna savivalė

  4. Tai jau buvo išaiškinta kad šis mokestis neteisėtas. Tokiems gudruoliams reikėtu per piniginę ir daugiau nesavivaliautų.

  5. Mokestis už vėliavos iškėlimą renkamas seniai, gal tik dabar gyventojai pastebėjo. Namas pastebėję tai, parašėm prašymą ir paėmėm vėliavą, ptys keliamės jau keli metai.

Palikite komentarą