Atšilus orams sujudo sodininkai – vieni vaismedžius geni, aplinką tvarko, kiti sodo nameliuose baldus keičia. Pastarąją savaitę Joniškės sodų autobusų aikštelė tapo sąvartynu – ką turėjo nereikalinga, viską ten vietos gyventojai sukrovė: baldus, čiužinius, nugenėtas šakas, o užmazgyti maišeliai netilpo jiems skirtuose konteineriuose.
Didysis sodininkų apsivalymas sukėlė rūpesčių Tauragės seniūnijos seniūnei Danguolei Jatautienei – kadangi stambiagabaritės atliekos iš Joniškės sodų nesurenkamos, paplušėti teko seniūnijos darbuotojams. Jie net du sunkvežimius prikrovė nereikalingų daiktų ir išvežė, o pilnus šiukšlių maišelius paliko išgabenti šiukšliavežiams, su kuriais Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras yra sudaręs sutartį.
– Nuvažiavusi pamačiau, kad ten tragedija, per savaitgalį išdygo didžiulis kalnas atliekų. Turime dvi firmas, kurios veža atliekas, tačiau vis tiek tenka kuopti seniūnui. Tempia be atsakomybės senus baldus, šaldytuvus, fotelius, seną šiltnamio plėvelę. Dabar žmonės malkines, daržines valo, tai ta vieta dažnai virsta sąvartynėliu, – sakė seniūnė. – Paskelbtų, kad sukrautų stambiagabaričius daiktus prie gatvės ir paskirtą dieną jie būtų surinkti, tai būtų tvarka. Bet šito nėra, kur vienišiems, pensinio amžiaus žmonėms dėti senus baldus?
Joniškės soduose atliekų aikštelė įrengta prie autobusų stotelės, važiuojant į sodus ji šviečia iš tolo. Žmonėms nepatinka ta vieta, sako, kad atliekų aikštelė gadina vaizdą, juk sodininkai savo kiemuose turi konteinerius. Tačiau neretai gyventojai neskuba pripildyti savo konteinerių, įsigudrina atliekas nešti į bendrus konteinerius.
– Šitas klausimas nederintas nei su seniūnais, nei su bendruomenėmis. Bent kartą per mėnesį surinktų stambių gabaritų atliekas. Nėra tokios sistemos, nėra tokios paslaugos, o kai netvarka, tai kalti seniūnai. Dėl atliekų Joniškės soduose paskambinau „Ekonovus“, pasiūliau dažniau išvežti, vadovas man sako – aš mačiau, o kas mums apmokės? Tai pasiėmiau pusantro darbininko – tiek, kiek turime, ūkvedį, traktorininką ir vežu sąvartyną naikinti, nors seniūnijoms tam lėšų neskirta, – ironiškai kalbėjo D.Jatautienė. – Taip neturėtų būti, tai skaudi problema.
***

Gintaras. Reginos Genienės nuotrauka
Joniškės soduose sutiktas Gintaras Bertulis pasakojo, kad atliekų konteinerių aikštelėje neseniai buvo priversta didžiulė krūva, dabar vėl, jis neabejoja, kad dar ne kartą tokios krūvos išaugs. Soduose Gintaras negyvena, kelias sausas šakeles nugenėjęs čia pat sukūrė mažytį lauželį.
– Kol aikštelėje prie stotelės nebuvo konteinerių, kiekvieną pavasarį iš butų ūkio samdydavome mašiną, kad išvežtų nugenėtas šakas. Dabar už išvežimą iš aikštelės į ketvirtį moku 2,5 Eur, nors šiukšlių aš visai neturiu. Kiti turi. Jei mokėti dar už stambiagabarites atliekas, tai nebus pigiai. Jei neišveža šiukšlių, tai kam pastatė tas dėžes? Tegul būna plastmasei, stiklui, bet žmonės vis tiek krauna visokias. Aš nenoriu už kitus mokėti, o čia tų stambių atliekų dar kalnai bus. Konteinerius čia ne visi turi, – kalbėjo Gintaras.

Marija. Reginos Genienės nuotrauka
Joniškės sodų „Keramikos“ bendrijos Pasimatymų gatvėje gyvenanti Marija Povilaitienė sakė turinti kelis konteinerius atliekoms, problemų dėl jų išpylimo jai nekyla.
– Aš turiu konteinerius, čia gyvenu, o kas atvežė senus baldus, nemačiau. Laukdama autobuso mačiau sukrautas krūvas daiktų, šakų, įvairių atliekų. Man gerai, o kaip kitiems, aš nežinau. Tik brangiai moku, o gyvenu viena. Šiukšlių tik du konteinerius per metus prikaupiu, jas išveža po Naujųjų metų ir vidurvasarį, o sumoku 36 Eur. Kaimynystėje gyvena 4–5 žmonės, jie sumoka mažiau, nes mano didesnė kvadratūra. Mieste dauguma sodininkų gyvena, čia tik vasarą atvažiuoja. Ilgai iš čia šiukšlių visai nevežė, tai kai išveš didžiąją dalį, atliekų bus mažiau. Bendrijos pirmininkas turėtų nugenėtomis šakomis pasirūpinti. Aš savo sodo negeniu, nes šakų nepajėgiu į mišką nuvilkti, anksčiau toks vaikinukas padėdavo, nuveždavo į pamiškę. Juk deginti jų negalima, – kalbėjo Marija.