Auditai: pažeidimai Gaurėje ir Sporto centre

Dalintis:

Savivaldybės auditai veja vienas kitą. Šįkart Kontrolės ir audito tarnyba tikrino Gaurės seniūnijos administraciją ir baseiną valdantį Sporto centrą. Dėl nustatytų pažeidimų prieš mėnesį darbus jau prarado Žygaičių seniūnas Vytautas Juška ir Tauragės priešgaisrinės tarnybos vadovas Robertas Masolas. Pažeidimų aptikta ir naujausių auditų metu. 14 metų Gaurės seniūnijai vadovaujantis Vidmantas Skirius jų nesureikšmina ir teigia, kad seniūno kėdės įsikibęs nesilaiko.

Susitaria žodžiu

Gegužę atliktų auditų metu ir Gaurės seniūnijoje, ir Tauragės sporto centro veikloje pažeidimų nustatyta visa šūsnis. Juos pašalinti įstaigų vadovai buvo įpareigoti iki birželio pabaigos. Gaurės seniūnijos seniūnas Vidmantas Skirius net apsirgo – šiuo metu turi nedarbingumą, tačiau neatskleidė, ar jo sveikatos pablogėjimas susijęs su atlikto audito metu galimai patirtu stresu.

Kaip rašoma Gaurės seniūnijoje atlikto audito ataskaitoje, įstaigos finansinių ataskaitų rinkinyje reikšmingų iškraipymų neaptikta, biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinyje pateikti duomenys teisingi, tačiau seniūnijoje neužtikrinamas viešųjų pirkimų skaidrumas ir nesilaikoma Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų sudaryti pirkimo sutartis raštu, jei pirkinio vertė viršija 3000 Eur.

Pirkdama žymėtą dyzeliną šildymui, seniūnija apklausė 3 tiekėjus ir šio kuro įsigijo už 5500 Eur, tačiau jokios rašytinės sutarties nesudarė. Taip pat be jokios rašytinės sutarties seniūnija už 8400 Eur įsigijo statybinių medžiagų kapinių tvorai įrengti, o medžiagų nupirko daugiau nei buvo numatyta darbų sąmatoje. Rasta ir daugiau panašių pažeidimų – pavyzdžiui, vykdant viešąjį pirkimą apklaustas įmonės vadovas, kuris jau šešerius metus toje įmonėje nebedirba.

Gaurės seniūnija

Nustatyta ir netinkama įsigytų medžiagų panaudojimo kontrolė, o biudžeto lėšos naudojamos neekonomiškai. Įrengdama mašinų stovėjimo aikštelę, seniūnija taip pat įsigijo daugiau statybinių medžiagų, nei nurodyta darbų atlikimo sąmatoje. Kontrolės ir audito tarnyba pažymi, kad atsargose nuo 2018 m. seniūnija turi per 100 kv. m nepanaudotų grindinio trinkelių, kurių vertė – 700 Eur. Taip pat atsargose sukaupta 36 stogo dangos lakštai, kurių vertė – daugiau nei 400 Eur, o inventorizacijos komisija nepateikė siūlymų dėl šių statybinių medžiagų reikalingumo ar galimo panaudojimo seniūnijos reikmėms. Nustatyta, kad ir kapinių tvorai įrengti medžiagų nupirkta gerokai daugiau nei jų iš tikrųjų reikėjo.

Ataskaitoje teigiama, kad seniūnija yra sudariusi 8 panaudos sutartis ir visos jos neatitinka Tauragės rajono savivaldybės tarybos tipinės savivaldybės turto panaudos sutarties sąlygų. Sutarčių sąlygos neatitinka teisės aktų reikalavimų. Be to, seniūnija 2013 m. buvo sudariusi vandens bokšto, esančio Gaurės miestelyje, dalies nuomos sutartį, kurios galiojimo terminas baigėsi 2018 m., sutartis nepratęsta ir neatnaujinta, o sąskaitos nuomininkui už nuomą ir sunaudotą elektros energiją išrašomos.

Įsikibęs nesilaiko

Gaurės seniūnas Vidmantas Skirius. Taurage.lt nuotrauka

Gaurės seniūnijos seniūnas Vidmantas Skirius pripažįsta, kad klaidų padarė, tačiau kadangi šiuo metu serga, teigia visko, ką jį įpareigojo savivaldybė, dar neatlikęs ir pažeidimų laiku ištaisyti nespėjęs.

Paklaustas, ar nesibaimina prarasti darbo, 14 metų seniūnijai vadovaujantis V.Skirius patikino, kad kėdės įsikibęs tikrai nesilaikys. Jo teigimu, seniūno darbas vienas sunkesnių, o priekabių gali rasti visada.

– Kai pavagia vagonais, tai tų neklibina. Tikrai nesu įsiskaudinęs, ne pasaulio pabaiga. Tos pareigos nėra iš lengvųjų. Panašiai kaip su mokyklų direktoriais. Seniūnui viduriuką surasti tarp gyventojų, tarp vadovų nėra taip paprasta, – atvirai kalbėjo V.Skirius, patikinęs, kad iš savivaldybės bent kol kas jokių nuobaudų negavo.

Vidmantas Skirius sako, kad dėl savo veiklos yra ramus – finansinių pažeidimų auditas nenustatė, o susitvarkyti su viešaisiais pirkimais nėra taip paprasta.

– Turbūt suprantat, kad kai numeta tuos kelis centus gruodžio mėnesį ir turi viešuosius pirkimus suorganizuoti labai greitai. O jeigu kažkam reikės tos vietos, tai žinot… Būtinąjį stažą jau turiu, rankas dar tebeturiu, tai jeigu ir bus taip, ar reikia dieną naktį gyventi tik darbu? Gyvenimas tam per trumpas, – ironiškai kalbėjo seniūnas.

Kliuvo prastovos

Sporto centre auditoriams labiausiai kliuvo baseino veikla. Nustatyta, kad ne visada užtikrinama darbo užmokesčio kontrolė – fiksuotas neteisingai priskaitytos ir išmokėtos ilgalaikės darbo išmokos atvejis, dėl kurio įstaiga patyrė daugiau nei 700 Eur žalą. Permokėta suma audito metu grąžinta į Tauragės rajono savivaldybės biudžeto sąskaitą.

Biudžeto lėšos, pasak auditorių, netaupomos, nes pagal terminuotas darbo sutartis įdarbintiems 7 baseino darbuotojams (darbo sutartys baigėsi 2020 m. lapkričio 30 d.) įstaigos vadovo sprendimu jos buvo pratęstos neterminuotam laikui, neatsižvelgiant į tai, kad šalyje nuo lapkričio 10 d. buvo paskelbtas karantinas, o baseino veikla sustabdyta. Dėl prastovos šiems darbuotojams gruodžio mėnesį buvo išmokėta 2800 Eur. Auditoriai pažymi, kad biudžetinės įstaigos pagal Darbo kodeksą neturi teisės į valstybės subsidiją dėl darbo užmokesčio išlaidų, patirtų prastovos metu, kompensavimo. Dėl šios situacijos 2020 metais Sporto centras patyrė 2800 Eur nuostolį, 2021 m. sausio–balandžio mėnesiais – 16,7 tūkst. Eur.

Rasta ir daugiau atlyginimų skaičiavimo pažeidimų, neaiškus ir paties įstaigos direktoriaus darbo laikas – beveik visus 2020 metus jis nenurodytas darbo laiko žiniaraščiuose.

Be to, apie viešųjų pirkimų metu sudarytas sutartis neskelbiama Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje, kaip to reikalauja Viešųjų pirkimų įstatymas. Įstaiga nepateikė ir metinės viešųjų pirkimų ataskaitos. Nustatyta, kad 2020 metais Sporto centras įsigijo išmaniųjų telefonų už beveik 8000 Eur, tačiau į viešųjų pirkimų planą šio pirkinio neįtraukė.

Susisiekti su Sporto centro direktoriumi Gediminu Sakalausku „Tauragės kurjeriui“ nepavyko. Jo pavaduotoja Liuda Michalovskaja informavo, kad įstaigos vadovas atostogauja. Ji komentuoti savivaldybės Audito ir kontrolės tarnybos atlikto audito išvadų nepanoro, tačiau patikino, kad bent jau kol kas jokių nuobaudų iš savivaldybės Sporto centras dėl to negavo.

Paklausta, kaip Sporto centrui, ypač baseinui, sekasi dirbti po karantino, L.Michalovskaja patikino, kad baseinas dirba įprastu grafiku, tačiau lankytojų nedaug. Tikėtis klientų apgulties, pasak L.Michalovskajos, tokiu karštu metu būtų naivu – ir atviruose telkiniuose dabar vanduo kaip pašildytas pienas.

***

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo savivaldybės atstovas spaudai Kasparas Berašius, „atsižvelgiant į Kontrolės ir audito tarnybos ataskaitose pateiktas rekomendacijas, įstaigų vadovų betarpišką bendradarbiavimą siekiant pašalinti ir ištaisyti nustatytus neatitikimus bei trūkumus, nuobaudos nebuvo paskirtos“.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą