Dėl atliekų mokesčio apsispręs gruodį

Dalintis:

Beveik 40 proc. – tiek Tauragės rajono savivaldybės tarybos didinti atliekų mokestį prašo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC). Išsamūs TRATC‘o skaičiavimai, kodėl tokio drastiško didinimo prireikė, Tauragės merą Dovydą Kaminską ir savivaldybės administracijos direktorių Modestą Petraitį pasiekė dar spalio 29-ąją, tarybos Ekonomikos ir kaimo reikalų komitetas sėdo svarstyti mokesčio didinimo peripetijų. Nors ginčų kilo, sutarimo taip ir nerasta, aišku tiek, kad mokestis kils, tik neaišku, kiek.

Mažojoje savivaldybės administracijos posėdžių salėje išgirsti laikinojo TRATC‘o direktoriaus Virginijaus Noreikos motyvų, kodėl nuo 2020 metų būtina kelti atliekų mokestį, rinkosi ne tik Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto nariai, pasiklausyti atliekų tvarkytojų panoro ir keletas kitų savivaldybės tarybos narių. Svarstytas vienintelis klausimas – „Dėl sąnaudų pokyčio, prognozuojamos 1 tonos atliekų tvarkymo kainos ir rinkliavos dydžių pakeitimo“. Kaip pastebėjo posėdyje dalyvavęs tarybos narys Sigitas Kancevyčius (jis nėra Ekonomikos komiteto narys), šiuo klausimu jis susidomėjo ir pasiklausyti TRATC‘o pristatymo atvyko, nes suprato, kad rinkliavos „dydžių pakeitimas“ reiškia ne ką kita, o mokesčio didinimą.

– Kaip supratau, renkamės svarstyti ne piginimo, o branginimo klausimo. Tačiau kodėl, kai tik pritrūksta pinigų, pirmiausia kišam rankas į žmonių kišenes? Esu išrinktas žmonių, todėl atstovauju jų interesams ir manau, kad reikia ieškoti kitų išeičių, kaip padėti TRATC‘ui, o ne nueiti lengviausiu keliu – pakelti mokestį, – kalbėjo tarybos narys.

Deja, tokie kolegos svarstymai Ekonomikos komiteto narių neįtikino. Kitos išeities, kaip tik kelti mokestį, nelabai mato nei taryba, nei pats TRATC‘as. Įstaigos vadovas V.Noreika vietos politikams pademonstravo skaidres su atliktais skaičiavimais, vardijo padidėjusias TRATC‘o išlaidas, kurios neįtrauktos į atliekų mokestį – 30 tūkstančių Eur paštui, 6000 Eur – už rūšiavimą, 10 tūkstančių Eur – atliekų vežėjams, apie 50 tūkstančių Eur – už tekstilės atliekų išvežimą. Ir tai toli gražu ne viskas – 144 tūkstančiai Eur kasmet sumokama Turto bankui, dar apie 90 tūkstančių Eur – „Kauno tiltams“. Šias senas skolas TRATC‘as mokės dar ne vienerius metus. Kaip beskaičiavo TRATC‘o ekonomistai ir buhalteriai, kitąmet įstaigai išlaikyti trūks daugiau nei 0,5 milijono eurų. Kas atsitiks, jei mokestis nebus padidintas, politikai net nesiryžo svarstyti.

– Tai mūsų didžioji skylė. Jei neįtrauksim į rinkliavą, iš kažkur tuos pinigus turėsim paimti. Jau treti metai rinkliavos mokestis neperžiūrėtas, o bankai paskolų apyvartinėms lėšoms mums neduoda, – apmaudžiai kalbėjo V.Noreika.

V.Noreika patikino, kad 40 proc. didinti atliekų mokestį prašo ne tik Tauragės savivaldybės, tokie patys raštai nukeliavo ir kitų apskrities savivaldybių merams. Sprendimo didinti rinkliavą kol kas nepriėmė nė viena apskrities savivaldybė.

Tarybos narys Sigitas Mičiulis V.Noreikai skyrė užduotį – iki gruodžio tarybai pateikti tris alternatyvias priemones, kad mokesčio didinti nereikėtų arba kad jis kiltų kuo mažiau. Tarybos narys Kęstutis Balašaitis TRATC‘ui net metė kaltinimą – paklausęs, ar į sąvartyną neatvažiuoja neapskaitomų atliekų ir išgirdęs V.Noreikos atsakymą, kad tikrai ne, patikino turįs kitos informacijos, tačiau kokios, neatskleidė. Čia pat paaiškėjo, kad atliekų mokesčio mokėtojai TRATC‘ui šiuo metu skolingi apie 200 tūkstančių eurų, tačiau net jei visos šios skolos būtų sumokėtos, situacija nesikeistų – TRATC‘as „sėdi“ gilioje duobėje.

Žodžio paprašė į posėdį atvykęs Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos Tauragės skyriaus pirmininkas Zigmantas Grikšelis. Jis pranešė, jog asociacija gavo 50 tauragiškių, turinčių nenaudojamo nekilnojamojo turto, skundus, kad atliekų šiuose pastatuose nekaupia, jos iš šių pastatų apskritai nevežamos, o mokestį mokėti žmonės privalo. TRATC‘o atstovai patikslino, kad tokių žmonių Tauragės rajone yra tikrai ne 50, o apie 800, tačiau toks esąs tarybos sprendimas – mokestį turi mokėti visi nekilnojamojo turto savininkai. Z.Grikšelis tokią sistemą, kai „šiukšlina“ ne žmonės, o kvadratiniai metrai, pavadino „nachališku pinigų atėmimu“ ir pagrasino, kad ja nepatenkinti gyventojai TRATC‘ą ir savivaldybę „duos į teismą“.

Ginčų netrukus kilo ne tik dėl Žmogaus teisių gynimo asociacijos atstovo pareiškimo, bet ir dėl to, ką pristatė TRATC‘as. Politikai įmonės vadovo pristatyme pasigedo sisteminės analizės, mokesčio palyginimo su kitomis savivaldybėmis. Visiems pradėjus kalbėti vienu metu, komiteto pirmininkei Giedrei Stulginskienei teko kolegas raminant net belsti į stalą.

Aišku tai, kad šiandien dar niekas neaišku. Dėl atliekų mokesčio didinimo taryba turės apsispręsti iki gruodžio.

Žymos:
Dalintis:

About Author

Ramunė Ramanauskienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą