fbpx

Automobilių perpardavėjams – nauji iššūkiai

Dalintis:

Valdžia apsunkino dešimtmečiais iš Prancūzijos į Tauragę naudotus automobilius vežančių vietos prekybininkų kasdienybę. Jau nuo gegužės 1-osios jų laukia naujovės, turinčios pažaboti nelegalų atsiskaitymą už mašinas grynaisiais.

Privalės gauti kodą

Kiek tiksliai Tauragėje yra naudotų automobilių vežimo ir perpardavimo verslu besiverčiančiųjų, atsakyti negali jokia valstybinė įstaiga. Dauguma perpardavinėtojų veiklos, kaip ir už ją gaunamų pinigų, viešai nedeklaruoja. Bandydama užkirsti kelią šešėliniam verslui, valdžia nuo gegužės 1-osios įveda Transporto priemonių savininkų apskaitos sistemą. Visi automobilių savininkai privalės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK), sudarytą iš 8 raidžių. Registruoti transporto priemonės neturėdami kodo negalės. Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, dalis automobilių perpardavimo sandorių vyksta atsiskaitant grynaisiais, neįtraukiamais į jokią apskaitos sistemą. Valstybinė mokesčių inspekcija nuo 2018-ųjų atlikdama patikras nustatė, kad perparduodant automobilius nuslėpti beveik 5 milijonai eurų mokesčių.

Ieškos įstatymo skylių

Vidas S. naudotų automobilių verslą perėmė iš savo tėvo ir verčiasi juo jau 12 metų. Vyras į Prancūziją pirkti automobilių pradėjo važinėti dar nepilnametis. Iki pandemijos į Tauragę kas mėnesį jis atveždavo bent po 20 automobilių.

– Pernai vasarą darbai ir kelionės kiek apstojo. Dabar išvažiuoju kartą per mėnesį arba nevažiuoju visai. Turiu santaupų, gyventi įmanoma. Prancūzijoje griežto karantino metu beveik neveikė automobilių prekybos vietos. Rasti tinkamą mašiną už prieinamą kainą tapo tikru iššūkiu. Plius grįžus reikia karantinuotis. Per tas dvi savaites darbai nejuda. Perku mašinas grynaisiais ir parduodu jas taip pat už grynus pinigus. Kai viskas buvo sustoję, džiaugiausi, jei už mašiną, pilnai ją sutvarkius, likdavo 300–700 eurų. Dar nelabai suprantu, kaip veiks ta nauja sistema. Greičiausiai bus kaip visada – yra įstatymas, bus ir „apstatymas“, – mano tauragiškis, bet pripažino, kad dar iki įsigaliojant naujoms taisyklėms bandys savo verslą įteisinti.

Nuo gegužės 1-osios kiekvieną transporto priemonę ir jos savininką sies savininko deklaravimo kodas, kuris keisis kaskart keičiantis savininkui. SDK suteikiamas ne tik naujai registruojamiems, bet ir eisme jau dalyvaujantiems automobiliams. Tauragiškiai, jau turintys priregistruotą automobilį kodo „Regitroje“ įgyti neturės. Jis bus sugeneruojamas automatiškai.

Kas pasikeis?

Pasak „Regitros“ Komunikacijos skyriaus vadovės Emilijos Bardauskienės, naujosios taisyklės palengvins ne tik valstybės kovą su šešėliniu verslu, bet ir pasitarnaus nuo nesąžiningų automobilių prekeivių nukentėjusiems žmonėms.

– Naujoji Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema įgyvendinama siekiant išvengti fiktyvių sandorių ir užtikrinti automobilių pirkėjų interesus. Kitaip tariant, jei po įvykusio sandorio paaiškėtų, pavyzdžiui, kad automobilis turi tam tikrų defektų, klientas galėtų susisiekti su tikruoju buvusiu savininku ir pareikalauti iš jo atsakomybės, – informavo „Regitros“ atstovė.

Kaip laikomasi šių prievolių, tikrins atsakingos institucijos. Patikrinimai bus vykdomi keliuose, gabenant transporto priemones autovežiais, stabdant pavienes transporto priemones, turgavietėse ir kitose automobilių pardavimo vietose. Taip pat bus atliekama transporto priemonių pardavimo skelbimų analizė elektroninėje erdvėje. Kontroliuojantys pareigūnai, nustatę, kad transporto priemonė neturi SDK, gali taikyti administracinę atsakomybę.

Prieš įvežant į šalį transporto priemonę reikės gauti SDK, nes be šio kodo jos nebus galima parduoti. Pardavus transporto priemonę, į „Regitrą“ turės kreiptis pirkėjas ir pranešti apie įgytą automobilį, o pardavėjas tai turės patvirtinti. Tik abiem pusėms patvirtinus nuosavybės pasikeitimą, pirkėjas galės kreiptis dėl automobilio registracijos. Registracijos procedūra nesikeis.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą