Balskų užtvanka bus atverta migruojančioms žuvims – nurodytas terminas

Dalintis:

Tauragėje lankęsis aplinkos ministras Simonas Gentvilas visuomenei pranešė, kad Balskų užtvankos griauti neplanuoja. Į pateiktus „Tauragės kurjerio“ klausimus būdamas Tauragėje jis nespėjo atsakyti, todėl atsakymai buvo atsiųsti raštu.

Pasak Aplinkos ministerijos Darnaus vystymosi ir strateginių pokyčių grupės patarėjos Jonės Leščinskaitės, Aplinkos ministerija iki 2027 m. neplanuoja jokių vandens būklės gerinimo priemonių Balskų užtvankai. Atsižvelgiant į 2022 m. atliktą Lietuvos užtvankų vertinimą, kaštų ir naudos skaičiavimus, buvo nuspręsta limituotų lėšų neskirti vienam objektui, bet paskirstyti kelioms užtvankoms. Balskų užtvankai reikėtų labai didelių investicijų: demontavimui – daugiau nei milijono eurų, o žuvitakio įrengimui – maždaug 700 tūkst. eurų.

Kadangi rajonų upių baseinų valdymas suskirstytas šešerių metų trukmės periodais (2022–2027 m. ir 2027–2032 m.), 2027 metais ministerija turės naujus duomenis dėl vandenų būklės ir pasiūlymus iš Aplinkos apsaugos agentūros, kaip tą būklę pagerinti. Tada iš naujo bus svarstomos priemonės vertinant gamtinę ir politinę situaciją.

Nors Balskų užtvankos aukštis – 14,38 metro, ministerijos atstovės teigimu, įmanoma, kad žuvys ją įveiktų. Tačiau žuvitakio konstrukcija ir efektyvumas priklauso nuo finansinių galimybių. Kadangi migruojančios žuvys turi ne tik pakilti virš užtvankos, bet ir nusileisti, atsiranda papildomų efektyvumo pasrovinei migracijai klausimų. Galimai iš karto turėtų būti įrengiamos papildomos apsaugos ir nukreipiamosios priemonės žuvims, grįžtančioms iš aukštupio žemyn.

Kaip informavo ministerijos atstovė, teisėta užtvankos valdytoja yra Tauragės savivaldybė, todėl atsakomybę dėl statinio būklės vertinimo nustato ji.

Kaip skelbia ministerija, Balskų hidroelektrinė daro reikšmingą poveikį vandens organizmams, Jūros upės ekologinei būklei, nes sutrikdė upės vientisumą, dėl to pakito hidrologinis režimas. Nors Balskų užtvanka užtveria didelę Jūros baseino dalį, tačiau virš užtvankos yra 50 km natūralios upės ruožas, kuris mokslininkų skaičiavimu yra tinkamas migruojančių žuvų rūšių buveinėms ir nerštui.

Kaip teigė aplinkos ministras Simonas Gentvilas, lankydamasis Tauragės rajone, Balskų užtvanka bus atverta žuvims. 2022 m. priimti Vandens įstatymo pakeitimai, įsigaliosiantys 2026 m., nustato pareigą prie hidroelektrinių, kurios atitinka kriterijus, įrengti efektyvius žuvitakius – tą privalės padaryti Balskų hidroelektrinės savininkas. Aplinkos ministro teigimu, hidroelektrinei leidžiama toliau veikti su sąlyga, kad bus atkreiptas dėmesys į Jūros upės, ant kurios pastatyta užtvanka, ekosistemas.

 

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą