„Baltosios pirštinės“: po sklandaus balsavimo savivaldybėse tęsiasi daugiau rizikos keliantis balsavimas namuose

Dalintis:

Per keturias pirmąsias išankstinio balsavimo dienas nepriklausoma rinkimų stebėjimo organizacija „Baltosios pirštinės“ gavo daugiau nei 50 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus. Maždaug pusė šių pranešimų yra susiję su rinkimine agitacija ir politine reklama.

„Didelė dalis pranešimų apie politinę agitaciją yra nepagrįsti. Manome, kad to priežastimi gali būti nepakankama komunikacija apie agitacijos laikotarpį. Nors informacija apie rinkimų agitacijos tvarką yra aktualiausia partijoms ir kandidatams, turime vis daugiau pilietiškų gyventojų, kuriems kyla klausimų, kas ir kada yra leidžiama. Svarbu akcentuoti, kad išankstinio balsavimo metu agitacija dar yra leidžiama, o pačių kandidatų socialiniuose tinkluose skelbiami įrašai neprivalo būti pažymėtais kaip politinė reklama,“ – teigia organizacijos vadovas Laimonas Petreikis.

Išankstinis balsavimas savivaldybėse, „Baltųjų pirštinių“ vertinimu, praėjo gan ramiai. Fiksuota vos keletas atvejų, kai ne viskas vyko sklandžiai: trūko kai kurių savivaldybių biuletenių, strigo spausdintuvai, buvo brokuotų išorinių išankstinio balsavimo vokų. Visas šias problemas rinkimų komisijos operatyviai išsprendė.

„Baltosios pirštinės“ taip pat yra gavusios kelis pranešimus apie galimą rinkėjų papirkinėjimą Varėnos ir Švenčionių rajonuose. Apie atvejus pranešta policijai, su kuria aktyviai bendradarbiaujama ir keičiamasi informacija viso rinkimų laikotarpio metu. Savo ruožtu „Baltosios pirštinės“ sudarinėja rizikingų savivaldybių sąrašą, kurioms rinkimų dieną ir balsų skaičiavimo metu bus skiriamas padidintas dėmesys.

Dar vakar kalbinti Tauragės rinkiminės komisijos nariai informavo, kad išankstinis balsavimas savivaldybės administracijos pastate vyko sklandžiai. Iš rinkėjų nesulaukta nei skundų, nei pastabų.

Nors balsavimas savivaldybėse baigėsi, šiandien tęsiasi balsavimas specialiuose punktuose: slaugos, gydymo, įkalinimo ir kitose įstaigose. Taip pat šiandien prasideda balsavimas namuose. Tiek specialiuose punktuose, tiek balsuojant namuose rizikos išlieka tos pačios – šiose vietose dažniausiai balsuoja labiau pažeidžiami asmenys, o tuo gali pasinaudoti rinkimus klastoti norintys asmenys, įskaitant kai kuriuos rinkimų komisijų narius.
„Baltosios pirštinės“ kviečia piliečius išlikti budriais ir atsakingais, o pastebėtus galimus rinkimų pažeidimus fiksuoti ir pranešti. Informacijos apie rinkimų pažeidimus ir pranešimo formą galima rasti www.baltosiospirstines.lt/pranesti.

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą