Vaikų bibliotekos skyriuje, įsikūrusiame pilyje, niekada nebūna tylu – vaikai ir paaugliai čia keliaudavo ir per vasaros atostogas. Galbūt todėl jis ne pirmus metus kasmetinėje skaitymo akcijoje „Vasara su knyga“ užima aukščiausias vietas tarp aktyviausių Lietuvos bibliotekų. Prasidėjus naujiems mokslo metams padaugėjo veiklos bibliotekininkėms, kurios bendradarbiaudamos su mokyklomis įsilieja į ugdymo procesą. Penkerius metus šiam bibliotekos skyriui vadovaujanti Oksana Piečienė džiaugiasi, kad Tauragės jaunimas daug skaito, tačiau rūpi jai ir problemos – reikia ne tik patalpų, bet ir lėšų lėlių teatro atnaujinimui.
Vedė egzistenciniai dalykai
Oksana Piečienė laikydama Martyno Mažvydo vidurinės mokyklos atestatą išvyko į Klaipėdos universitetą studijuoti teologiją nė neįtardama, kad į mylimą Tauragę sugrįš tik po penkiolikos metų. Ji Biržuose (ten išvyko su vyru) dirbo vaikų dienos centre, o sugrįžusi į gimtinę – Tauragės evangelikų liuteronų parapijos vaikų dienos centre. Po penkerių metų nusprendusi pabandyti kitą sritį, sėkmingai sudalyvavo Tauragės rajono Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėjo atrankos konkurse.
– Visą laiką norėjau sugrįžti į Tauragę. Čia man artimas miestas, aš jame užaugau. Smagu buvo matyti, kad daug kas atnaujinta, viskas moderniau. Sakoma, jog savam kieme ir tvoros žydi – taip ir mano širdžiai buvo malonus išgražėjęs miestas. Darbu bibliotekoje esu labai patenkinta, kadangi nenutolau nuo vaikų, čia galiu save realizuoti. Vaikų dienos centrai iš projektų išsilaiko, man ta sritis yra artima, čia yra labai daug galimybių pradedant projektų rašymu, renginiais, baigiant spektaklių rodymu. Biblioteka nėra ta vieta, kur skaitytojas ateina tik knygų, čia yra daug veiklų, – atviravo Oksana.
Norėdama įsigilinti į egzistencinius dalykus, ieškodama atsakymų į įvairius klausimus ji studijavo teologiją. Užaugo šalia Romos katalikų bažnyčios, dalyvaudavo mišiose, tačiau panoro, kaip pati sako, pamatyti ir kitą medalio pusę. Pernai Kauno technologijos universitete užbaigė informacinių technologijų studijas ir įgijo magistro kvalifikacinį laipsnį.
– Nebuvo šiaip sau pasirinkimas studijuoti teologiją, man tiesiog įdomu į tai gilintis. Mokykloje buvau humanitarė, labai patiko dailė ir vaidinti dramos būreliuose. Studijuodama informacines technologijas galvojau – koks velnias mane nešė į tą galerą. Tas studijas pasirinkau norėdama pagilinti žinias ir jas panaudoti bibliotekoje, nes neseniai buvo praūžęs pandemijos laikotarpis, kai reikėjo ruošti nuotolines programas, renginius, užsiėmimus. Pirmus metus buvo labai sunku ir sudėtinga, dabar tai juokas ima, – prisiminusi studijų vargus šypsojosi jauna moteris.
Rašė eilėraščius
Ji prisipažino, jog knygas skaitė visada, dažnai dalyvaudavo skaitovų konkursuose, mokykloje rašė eilėraščius. Oksanai džiaugsmingai suvirpėjo širdis, kai mylima auklėtoja Rosita Simonavičienė atėjusi į biblioteką pasakė, jog turi išsaugojusi jos sukurptas eiles.
– Dabar man patinka populiarioji psichologija ir teologinės knygos, o vaikystėje labai mėgau įvairias fantastines knygas. Dar mėgstu keliauti, kartais pabūti su savimi. Neseniai per atostogas apsilankiau Lenkijoje, Zakopanėje, keliavome į kalnus, tikrai įspūdingi vaizdai. Kai matai kokia yra Dievo didybė, kaip viskas tobulai sudėliota šiame pasaulyje, ir ta gamta, tie vaizdai nuveda į sakralumą. O Londone aplankiau visas įžymias vietas. Mačiau gražias pilis, architektūrą, jaučiausi lyg nusikėlusi į kitą epochą, – dosniai kelionių įspūdžiais dalijosi pašnekovė.
Paklausta kokių turi pomėgių, gal laikosi sveikos gyvensenos principų, ji atskleidė daugelį metų turinti tik vieną taisyklę – sekmadienis yra iškrovos diena, iki pirmadienio ryto ji nieko nevalgo. Taikydama šį principą pastebėjo turinti daugiau energijos, pasijuto fiziškai stipresnė ir sveikesnė. Tačiau per kitas šešias savaitės dienas savęs neriboja – valgo viską, mėgsta lietuviškus patiekalus, ypač cepelinus ir kugelį. Kas rytą pirmiausiai išgeria vandens stiklinę su citrinos griežinėliu, o vėlai vakare stengiasi neprisivalgyti.
Įsisuko darbų karuselė
Nuo rugsėjo pradžios bibliotekoje prasidėjo aktyvusis laikotarpis, truksiąs iki kitų metų birželio 1 d. Jau ruošiamasi pilies kiemelyje vasaros skaitymo iššūkio pabaigtuvių šventei (rugsėjo 17 d.). Šiemet rajone užimta I vieta (galutinį rezultatą skelbs spalio mėnesį knygų mugės metu, pernai Lietuvos mastu užėmė II vietą tarp daugiausiai skaitančių bibliotekų). Atvyks teatro studija „Lulu“, mažieji skaitytojai dalyvaus loterijoje. Bibliotekos vadovė džiaugiasi, kad savivaldybė prisideda prie šio gražaus renginio, taip motyvuodama mažuosius tauragiškius skaitymui.
– Apdovanosim tris daugiausiai perskaičiusius knygų, likusieji gaus diplomus ir sudalyvaus loterijoje. Išsitraukę nelaimingą bilietėlį gaus po obuolį – tokios mūsų galimybės. Džiaugiuosi kolegėmis, kurios nestokojo iniciatyvos, nuoširdžiai skatino vaikus skaityti per atostogas ir dalyvauti akcijoje. Motyvacija suveikė sniego gniūžtės principu – juos apėmė skaitymo azartas. Kolegių didelis indėlis, – gyrė bibliotekininkes vadovė.
Remontui trūksta lėšų
Kai daugelis įstaigų vasarą gražinosi patalpas, vaikų biblioteka apie tai galėjo tik pasvajoti – lėšų nėra net kosmetiniam remontui. Tačiau, pasak O.Piečienės, jie nepraranda vilties kažkada atsinaujinti. Tikisi, jog kada nors pavyks prisijungti prie Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos ir būti kartu tame pačiame pastate, nes kartais žmonės galvoja jog tai dvi skirtingos bibliotekos. Deja, vietos trūksta, tai prašoma pastatyti priestatą arba surasti kitą alternatyvą.
– Prasidėjo nauji mokslo metai, vėl bus spektakliai, vėl mokiniai, ekskursijos, bibliografiniai užsiėmimai. Pasikviesim rašytojus. Po truputį viskas įsibėgėja, išeinam iš vasaros atostogų meto. Jei galėtume įsikurti istoriniame pašto pastate, tai būtų puiki strateginė vieta, ten yra kiemas, būtų atgaiva ir mums, ir Tauragės miesto akims. Labai mums tiktų tos patalpos, bus matyti, kaip Dievas duos. Norėtume atsinaujinti lėlių teatrą, daug jų jau atgyvenusios, reikėtų žmonių personažų, dabar turime tik lėles – gyvūnėlius, – situaciją atskleidė moteris.
Jaunimas daug skaito
Užsisakyti medžiagų ir pasigaminti lėlę nepigu, reikia kelių šimtų eurų, bet tai svarbi darbo priemonė, su kuriomia perteikiamos istorijos. Dažnai vaikams vaidinami nemokami spektakliai ir bibliografinės pamokėlės. Keletą metų paraišką lėlių teatro atnaujinimui biblioteka teikia savivaldybei tikėdamasi gauti lėšų, tačiau vis nesėkmingai.
– Vasarą daug vaidinom, nes stovyklautojai iš visur atvykdavo. Darželinukai skuba, neįgalieji ateina, gebam su įvairaus amžiaus vaikais rasti bendrą kalbą, sudominti juos. Būtent per skaitymą turtėja žodynas, kalba ir manieros. Tikrai skaito Tauragės jaunimas. Autoriai keičiasi, o tematika išlieka ta pati. Knygas mums, kaip skyriui, perka viešoji biblioteka. Paaugliams norėtųsi įvairesnio žanro, o mažiukams turime pakankamai knygučių. Įsiklausom į skaitytojų pageidavimus ir pagal savo galimybes stengiamės juos išpildyti, – patikino O.Piečienė.
Kaip ir anksčiau nelabai mėgstantys skaityti vaikai renkasi knygas, kuriose daug paveikslėlių ir mažai teksto. Dabar populiarios knygų serijos „Nevykėlio dienoraštis“, „Prietrankos dienoraštis“, neužmirštami Tomo Dirgėlos kūriniai. Anksčiau populiari „Raganiukės“ serija dabar vis dažniau ilsisi lentynose, kaip ir knygos apie Harį Poterį.
– Man nepatinka mokyklų sudaryti privalomų perskaityti knygų sąrašai, aš juos išbraukčiau ir palikčiau rekomenduojamos literatūros sąrašą, kad turėtų teisę rinktis. Kai per prievartą verti skaityti tam tikrą literatūrą, tai atstumia. Gali visai vaiką atgrasyti nuo knygų skaitymo. Jei visiems neužtenka knygų kai užplūsta srautas vienu metu iš visų mokyklų, tai mes sprendžiam tą problemą užsakinėdami iš kitų miestų, – nuomonę išsakė pašnekovė.
Nuo mokslo metų pradžios pasikeitė vaikų bibliotekos darbo laikas – jau dirba šeštadieniais (10-14 val.), o darbo dienomis – 9-18 val. (ilsisi sekmadienį).