Darželinukus įkurdins šarvojimo salėje

Dalintis:

Su darželiais šiai valdžiai nesiseka. Kur tik imasi pertvarkos, ten – triukšmas. Šįkart pasipriešinimas kilo Lauksargiuose, darželinukus nusprendus iš uždaromos mokyklos perkelti į šarvojimo salę. Ilgus metus Lauksargiuose veikusios šarvojimo salės vyresni lauksargiškiai atiduoti nenori, surinkę gyventojų parašus pasipriešinimo raštą įteikė merui, o kai kurie tėvai abejoja, ar labai jau čia gerai vaikus įkurdinti salėje, kur ilgus metus liejosi jų kaimynų ir artimųjų ašaros. Seniūnas atkerta – kitos vietos darželiui Lauksargiuose nėra, o jei tėveliai baiminasi nelabai geros auros, patalpas pašventins.  

Nori plėsti globos namus

Mokyklų tuštėjimo banga į rajono kaimiškąsias gyvenvietes atsirito prieš kelerius metus. Mažėjant vaikų, pagrindinės mokyklos virsta pradinėmis, o Lauksargiuose nuo šių metų rugsėjo lieka tik ikimokyklinukai. Didžiulis mokyklos pastatas ištuštėjo, antrame jo aukšte įrengta laikino apgyvendinimo patalpa karo pabėgėliams, jei tokių atsirastų.

Mokyklos pastatą savivaldybė norėtų panaudoti Lauksargių globos namų plėtrai. Tačiau šis investicinis projektas būtų įgyvendinamas tik tada, jei būtų pritarta jo finansavimui. Prieš keletą dienų savivaldybės administracija pasirašė sutartį su MB „Tvarios plėtros projektai“, kuri turės parengti keturis investicinius projektus finansavimui gauti. Jei pavyks gauti lėšų, būtų  įgyvendinamos šios investicijos: „Tvarios aplinkos užtikrinimas prie Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijos, urbanizuotose ir tankiai apgyvendintose, Zumpės tvenkinių teritorijose“, „Tauragės rajono socialinio būsto plėtra“, „Lauksargių globos namų plėtra“ bei „Tauragės Jovarų pagrindinės mokyklos modernizavimas ir racionalus infrastruktūros panaudojimas“. Už visų keturių projektų parengimą savivaldybė MB „Tvarios plėtros projektai“ sumokės 9690 eurų.

Lauksargių globos namų direktorė Jovita Černeckienė viliasi, kad jos vadovaujamos įstaigos plėtrai pavyks gauti lėšų.

– Šios paslaugos poreikis didžiulis, eilėje patekti pas mus visada yra laukiančiųjų. O jei pavyktų projektą įgyvendinti, buvusioje mokykloje galėtume globoti antratiek pagyvenusių žmonių, kuriems socialinių paslaugų namuose nebepakanka, – kalbėjo J.Černeckienė.

Lauksargių globos namuose nuolat globojama apie 50 senelių.

Užtarimo paprašė mero

Tačiau kad būtų galima globos namų plėtra, reikia atlaisvinti mokyklos patalpas, kuriuose šiuo metu likę darželinukai. Paaiškėjo, kad vieta jiems jau numatyta – vietoj nuo 2000 metų Lauksargių seniūnijos pastate veikiančios šarvojimo salės.

Sutarimo salėje buvo nedaug – jaunų ir pagyvenusių lauksargiškių nuomonės išsiskyrė. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Ši žinia patiko ne visiems lauksargiškiams. Surinkę 135 Lauksargių seniūnijos gyventojų parašus, bendruomenės nariai raštą, kuriuo prašo nenaikinti šarvojimo salės, įteikė merui Dovydui Kaminskui.

„Mes, žemiau pasirašiusieji Tauragės rajono savivaldybės Lauksargių seniūnijos gyventojai, gavę informacijos apie planuojamus Lauksargių seniūnijos teikiamų paslaugų pokyčius, prašome Jūsų nepritarti seniūno iniciatyvai ir toliau leisti teikti seniūnijos teikiamą paslaugą – šarvojimo patalpų, esančių Beržų g. 1, Lauksargiai, nuomą laidotuvėms. Ši šarvojimo salė veikia nuo 2000 m. spalio mėnesio, įrengta gyventojų prašymu, dabar jau buvusio seniūno bei esamų darbuotojų dėka bei pastangomis. Mums, gyventojams, ši salė svarbi moraliniu aspektu – ne vienas gyventojas naudojosi šia paslauga atsisveikindamas su artimaisiais ir kitais brangiais žmonėmis. Kalbant statistiniais duomenimis, gyventojų skaičius 2023-01-01 buvo 1123, iš jų: vaikai – 192, darbingo amžiaus gyventojai – 708, pensinio amžiaus gyventojai – 223. Gyventojų skaičius 2024-01-01 duomenimis – 1090, iš jų: vaikai – 187, darbingo amžiaus gyventojai – 676, pensinio amžiaus gyventojai – 227. Kaip matyti iš duomenų, mūsų seniūnijos gyventojai amžėja, todėl darytina išvada, kad seniūnijos teikiamos paslaugos – šarvojimo patalpų nuomos laidotuvėms – poreikis ateityje tik augs. Mus pasiekė neoficiali informacija, kad šarvojimo patalpose planuojama įkurti vaikų darželio grupę. Atkreipiame dėmesį, kad šarvojimo salė įkurta seniūnijos administracinėse patalpose, didžioji kita administracinių patalų dalis šiuo metu laisva, todėl norėtume paprašyti apsvarstyti galimybę įveiklinti šiuo metu esančias laisvas patalpas, taip išsaugojant tai, kas jau sukurta, ir atliepiant visų bendruomenės narių poreikius“, – rašoma rašte merui.

Kaip „Tauragės kurjeriui“ pasakojo lauksargiškiai, šioje šarvojimo salėje į paskutinę kelionę buvo išlydėtas ir ilgametis Lauksargių seniūnas Jonas Gedminas. Nors jis gyveno ne Lauksargiuose, tačiau jo artimieji nusprendė jį šarvoti būtent čia, nes J.Gedminas buvo Lauksargių žmogus. Šarvojimo salėje lauksargiškiai norėjo įrengti koplytėlę, tarėsi dėl to su klebonu Mariumi Venskumi, kad jis atvažiuoti į Lauksargius aukoti mišių, šis lyg ir sutikęs, mat Lauksargiuose nėra Romos katalikų bažnyčios. Salėje pakabinti aštuoni šventųjų paveikslai, kadaise nutapyti Lauksargiuose gyvenusio dailininko. Pasak kai kurių gyventojų, vežti artimųjų palaikus šarvoti į Tauragę ne visi nori ir turi galimybių, į šermenis čia, vietoje, ateina daugiau kaimynų, bičiulių. Tačiau, kaip redakcijai pasakojo keletas bendruomenės narių, neatsiklausus gyventojų nuomonės buvo išardytas šarvojimo stalas ir atiduotas Batakių seniūnijai.

Meras Lauksargių žmonėms pažadėjo – kiek tik reikės pinigų abiejų salių remontui, tiek ir bus. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Šarvos aktų salėje

Reaguodamas į gyventojų raštą, meras D.Kaminskas sušaukė susitikimą su lauksargiškiais. Pasikalbėti atvyko ir Jovarų pagrindinės mokyklos, kuriai pavaldus darželis Lauksargiuose, direktorė Janina Pukelineė, dalyvavo, žinoma, ir seniūnas Mindaugas Giačas. Seniūnijos aktų salė buvo pilnutėlė. Akivaizdu, kad lauksargiškiai neabejingi savo gyvenvietės likimui, tačiau susikalbėti čia buvo sunku, sutarimo trūko. Žmonės kalbėjo vienas per kitą, kaltino seniūną, nepaisant jų nuomonės, prašė mero atsižvelgti į jų prašymą. Vienas kitas tikino pritariantis pertvarkai. Viena jauna mama atkirto pagyvenusiems lauksargiškiams – esą kodėl viskas Lauksargiuose daroma tik jų, pagyvenusių žmonių, jei Lauksargiai nori, kad čia atsikeltų jaunos šeimos, darželį būtina išsaugoti. Kitas tėtis suabejojo, ar gerai darželį įkurdinti šarvojimo salėje, kur tiek metų liejosi lauksargiškių ašaros. Jis nenori, kad jo vaikas tokį darželį lankytų.

Mokyklos vadovė ir seniūnas tikino, kad kitos vietos darželiui seniūnijoje nėra, esą pagal higienos normas patalpa turi būti pirmame aukšte, mat į antrą seniūnijos pastato aukštą vedantys laiptai mažiems vaikams per statūs, be to, vienam vaikui turi tekti nemažas plotas. Šarvojimo salė kaip tik tiktų. Seniūnas priminė, kad pernai šioje salėje buvo pašarvoti vos keletas lauksargiškių ir tik dėl kelių laidotuvių laikyti ją tuščią visus metus netikslinga.

Meras bandė rasti nors kokį kompromisą – užsiminė, kad šarvojimo paslaugos galėtų būti teikiamos aktų salėje, jei tik jų prireiktų. Tik reikėtų įstatyti platesnes duris, perdažyti sienas iš salotinės į kitą spalvą, ir nebus jokių problemų. Kai kuriems gyventojams šis variantas pasirodė priimtinas, kiti svarstė gal nelabai gerai, jei iš ryto čia vyks koncertas, šokių repeticijos, o po pietų jau bus pašarvotas žmogus. Seniūnas pabrėžė, kad daug kur kaimuose taip yra. O šarvojimo stalą seniūnija pagaminsianti naują, mero teigimu, galima atiduotą Batakiams tiesiog atsiimti. Pinigų abiejų salių remontui meras pažadėjo – esą kiek reiks, tiek ir bus.

Kildami iš savo vietų ne vienas metė repliką valdžiai, kad ši į jų prašymus neatsižvelgia, žmonių žodžiai atsimušantys kaip žirniai į sieną.

Darželį pašventins

Po audringo susitikimo „Tauragės kurjerio“ kalbintas seniūnas nebuvo labai linksmas. Tačiau patikino, kad sprendimas kaip ir priimtas – jau gegužę bus pradėti šarvojimo salės pakeitimo į vaikų darželį darbai. Paklaustas, kur dės šventųjų paveikslus, M.Giačas pasvarstė, kad per šermenis jie galės būti sustatyti ant molbertų, jei tik gyventojai pageidaus.

– Kaip matote, negalime ramiai gyventi. Tačiau patikėkite, kitos vietos darželiui tikrai nėra. O čia bus labai patogu, dabar turime 10 vaikų, tikimės, kad jų Lauksargiuose ateityje bus ir daugiau. Jei žmonės baiminasi, kad šitos salės aura nelabai gera, tai pakviesime kunigą ir patalpas pašventinsime, – pažadėjo seniūnas.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą