Ne tik Lietuvos kelių policijos duomenys, bet ir smulkesnes avarijas atspindinti draudikų statistika byloja tą patį – pernai avaringumas šalyje išaugo. Draudimo bendrovė BTA praneša, kad 2019-aisiais užfiksavo 11,8 tūkst. eismo įvykių, kuriuos sukėlė lengvieji automobiliai – 20 proc. daugiau nei 2018 m. Avarijų labiausiai daugėjo Alytuje, Šiauliuose ir Panevėžyje, mažiausias procentas tenka Tauragei ir Utenai.
Pasak BTA Ekspertizių skyriaus vadovo Andriaus Žiukelio, dažniausios praėjusių metų avarijų priežastys – saugaus atstumo nesilaikymas, greičio viršijimas, rizikingas manevravimas kelyje. Tai ypač išryškėja staigiai pablogėjus eismo sąlygoms – pavyzdžiui, susiformavus plikledžiui ar iškritus sniegui, tuomet avarijų padaugėja dvigubai.
Vidutinė bendrovės užfiksuoto vieno lengvojo automobilio eismo įvykio sukelta žala pernai siekė apie 900 eurų.
Avaringiausiais miestais Lietuvoje draudikai laiko didmiesčius – Vilnių, Kauną ir Klaipėdą. O avarijų labiausiai padaugėjo Alytuje, Šiauliuose ir Panevėžyje.
Draudimo bendrovės duomenimis, 2019 metais iš didesnių Lietuvos savivaldybių avarijų mažėjo tik Tauragės (nors visoje Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje – Šilutėje, Šilalėje, Pagėgiuose ir Tauragėje bendrai avarijų įvyko daugiau nei 2018 m.) ir Utenos rajonuose – atitinkamai 20 ir 11 procentų. Visuose kituose rajonuose jų įvyko daugiau.
Eksperto A.Žiukelio teigimu, nemažai avarijų nutinka vairuotojams užsiimant pašaline veikla – naudojantis telefonu, vedant kelionės tikslą į navigatorių, ieškant mėgstamos dainos grotuve ar gurkšnojant kavą. Dvi sekundės prarasto dėmesio yra kritinis laikas – važiuodami 100 km/h greičiu, per jas nuriedame apie 55 metrus.
„Ar ilgesnėje nei 50 metrų atkarpoje gali įvykti kažkas netikėto? Deja, taip – tokių įvykių nutinka ne keli ir ne kelios dešimtys per metus“, – sako A.Žiukelis.
Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, 2019 m. įvyko 3289 eismo įvykiai, kurių metų žuvo ar buvo sužeisti žmonės.