Gatvė už pusę milijono pykdo gyventojus

Dalintis:

I.Simonaitytės gatvės gyventojai praėjusią savaitę Tauragės savivaldybei iškėlė ultimatumą – stabdyti asfalto tiesimo darbus arba rajono vardas plačiai nuskambės visoje šalyje. Tauragiškiai pasipiktino naujai suprojektuota gatve ir dviračių taku. Žmonės dešimtimis tūkstančių skaičiuoja nuostolius, kuriuos patirs griaudami tvoras ir perdarydami nuosavus kiemus. Valdžios atstovai atšauna: gyventojų kiemai ne jų rūpestis.

Gyventoja: į virtuvę tik su guminiais

I.Simonaitytės gatvės gyventojų džiaugsmą užtemdė per aukštai iškelta asfaltuojamo kelio važiuojamoji dalis.

Praėjusią savaitę į redakciją paskambinęs I.Simonaitytės gatvės gyventojas Sigitas kvietė atvažiuoti ir pažiūrėti, kokioje padėtyje jie atsidūrė. Anot jo, gatvė iškelta taip, kad lyginiais numeriais pažymėtų namų gyventojams teks iš naujo perdaryti daugiau nei prieš du dešimtmečius sutvarkytus kiemus, nuardyti ar visai nugriauti tvoras. Žmonės bijo – išasfaltavus gatvę kiemuose stovės vanduo.

Nuvykus į vietą, pasitiko būrys gyventojų. Žmonės vienas per kitą vardijo problemas su kuriomis jie susidurs ir kiek nuostolių patirs baigus darbus.

– Gyvenu kampiniame name, mano situacija, turbūt, blogiausia. Kalbėjausi ir su darbus vykdančiais darbininkais, ir su „Tauragės vandenų“ atstovais. Visi matė ir suprato, kad mano kiemas skęs, – sakė tris dešimtis metų čia gyvenanti Lena. Moteris pasakojo, kad į sklypą I.Simonaitytės gatvėje sunkvežimiais vežė žemes ir didino kiemo aukštį. Tuomet atrodė, kad namas stovės per aukštai, o dabar, paaukštinus gatvę, šeimos būstas atsidūrė dauboje.

– Mano virtuvė rūsyje. Ten su guminiais batais palijus turėsiu eiti, – piktinosi I.Simonaitytės gatvės gyventoja.

Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Beveik dvi dešimtys šios gatvės gyventojų dar tą pačią dieną surašė prašymą Tauragės rajono savivaldybei. I.Simonaitytės gatvės gyventojai prašo peržiūrėti gatvės asfaltavimo darbų projektą, o kol bus priimtas gyventojų poreikius patenkinantis sprendimas, skubiai stabdyti darbus.

Simonaitytės 2, 4, 6 ir 8 namų gyventojai tvirtino, kad su gatvės kapitalinio remonto projektu nebuvo supažindinti, o problemas pastebėjo tik prasidėjus paruošiamiesiems darbams.

– Darbininkai matė, kad vartai į kiemus neatsidarys, bet jie dirba kas jiems nurodyta pagal projektą, o kad jis netikęs – niekam nebeįdomu. Valdžia mums sako: turėsite pasikelti vartus. Kiek mums tai kainuos? Mes iš savo lėšų gatvėje įsivedėme vandentiekį, kad tik greičiau išasfaltuotų mūsų gatvę. Vandentiekio trasas savanoriškai perdavėme savivaldybei, kad juos tinkamai eksploatuotų. Dabar vėl turėsime išlaidų, nes gatvė per aukštai iškelta. Kas tuos nuostolius mums kompensuos? Kalba eina ne apie šimtus, o apie tūkstančius eurų,– vienas po kito kalbėjo I.Simonaitytės gatvės gyventojai. Jie jau suskaičiavo, kad tvoros pastatymas vienam kainavo 4000 eurų, kitas tvirtino, kad vien trinkelių išėmimui, kiemo pakėlimui ir išlyginimui vargu ar užteksią 6000 eurų.

– Jei neatsižvelgs į mūsų reikalavimus, mes sutiksime ir toliau važiuoti žvyrkeliu. Tokio projekto, kuris yra dabar, geriau visai nedarytų, – sako Rolandas.

Žaibiška reakcija

Tauragės rajono savivaldybės atstovai į žmonių skundus sureagavo akimirksniu. Ketvirtadienį priešpiet į I.Simonaitytės gatvę atvykęs administracijos direktorės pavaduotojas Tomas Raulinavičius, kartu su buvusiu Tauragės rajono savivaldybės Statybos skyriaus vedėju Aivaru Preikšaičiu, dabar atstovaujančiu  UAB „Tauragės agrotechniką“, bandė paaiškinti susirinkusiems gyventojams kaip realiai atrodys gatvė, kai bus baigti asfaltavimo darbai.

– Iš to, kas padaryta dabar, jūs nematote tikrojo vaizdo. Mano rankose yra projektas, kuriame detaliai sužymėta kas bus padaryta visoje I.Simonaitytės gatvėje. Vienoje gatvės pusėje bus dviračių takas, yra suplanuotas specialus nuolydis, kad gatvėje nesikauptų vanduo. Asfaltuojami bus ir įvažiavimai į kiemus, – susirinkusiems aiškino A.Preikšaitis. Žmonių tai neįtikino. Būrin suėję beveik 10-ies namų gyventojai reikalavo stabdyti gatvės tiesimo darbus, dar kartą peržiūrėti projektą, o jei nepavyks nieko pataisyti, palikti neasfaltuotą gatvę.

– Piktinasi visų gatvių, kurios yra asfaltuojamos gyventojai. Kai nėra asfalto blogai, kai pradedame darbus – vėl blogai. Visi gyventojai tikrai įvažiuos į savo kiemus. Jie nori, kad gatvė banguotų pagal kiekvieno kiemo aukštį, bet taip negalima. Mes tiek žaidėme su kiekvienu kiemu, kad projektuotojai tikrai padarė minimalius nuolydžius. Kitaip jos išasfaltuoti neįmanoma. Tvorų griauti gyventojams tikrai nereikės. Gali reikti įsirengti nuolydžius į kiemą. Jei bus tik kokie 5 centimetrai, didelių bėdų nematau, – „Tauragės kurjeriui“ sakė A.Preikšaitis.

„Ne mūsų reikalas“

A.Preikšaitis negalėjo atsakyti, ar savivaldybė kompensuos gyventojų patiriamus nuostolius. Žmonės skaičiuoja, kad gerbūvio sutvarkymui reikės net kelių tūkstančių eurų kiekvienam.

– Dar kartą patvirtinu – gatvės asfaltavimo darbai vyksta gerai ir su nauja gatve nėra jokių problemų. Kaip dirbome, taip ir dirbsime, asfaltavimo darbų niekas nestabdys. Kas darosi kiemuose – ne mūsų reikalas, – susirinkusiems pranešė rangovą atstovaujantis A.Preikšaitis.

Tokie žodžiai supykdė gatvės gyventojus. Jie grasina apie problemą pranešti ne tik televizijoms, bet ir Vyriausybei.

– Durnesnio pasakymo nėra. Ar jie iš mėnulio nusileido? Kai statėmės namus, specialiai vežėme žemes ir kėlėme sklypus. Dabar ir vėl turėsime pertvarkyti kiemus. Tai kainuoja pinigus ir ne visi jų turi, – sakė 4-ajame I.Simonaitytės name gyvenantis Sigitas. Jam antrino ir kitoje gatvės pusėje gyvenantis Pranciškus.

– Gyvenu čia jau daugiau nei dvidešimt metų. Tikrai vargome su žvyrkeliu: buvo vienos duobės ir dulkės. Kai pradėjo asfaltavimo darbus apsidžiaugėme, kad bus išspręsta bent viena problema, bet dabar akivaizdu, kad turėsime dar didesnių bėdų. Pažiūrėkite, kokie įvažiavimai į kiemus. Kai paties asfaltą, padarys dviračių taką, žmonėms už savo pinigus reikės įsirengti nuolydžius, pasikelti kiemą. Tai milžiniški pinigai, – sakė tauragiškis.

Kas nepatinka gyventojams

Paprašėme išvardinti didžiausias asfaltuojamos gatvės bėdas, kurias įžvelgia vietiniai gyventojai.

– Vasarį pamatėme, kad vyksta geodeziniai matavimai, o visai neseniai prasidėjo ir asfaltavimo darbai. Mes esam įsitikinę, kad tie, kurie palaimino šitos gatvės projektą, neįsigilino į situaciją ir nei karto nepaklausė gyventojų nuomonės. Projektuotojai pakeitė buvusius nuolydžius neatsižvelgę į gatvėje stovinčių namų aukščius. Žmonės nebeišvažiuoja iš kiemų. Kai išsukinėju iš kiemo, jau mašinos priekis aria žvyrą. Kas bus, kai reiks parsivežti kurą? Gatvė siaura, neprasilenks du automobiliai, neišsisuks didesnės mašinos, – sakė Pranciškus. Vyras tikino, jog kai kuriems kaimynams teks persiprojektuoti kiemus. Neva aukštai iškėlus ir gatvę, ir dviračių taką, bus būtinas specialus nuolydis, kurį rengti reikės jau už savus pinigus.

Stabdyti darbų neketina

Tauragės rajono savivaldybės atstovai įvertinę susidariusią situaciją, pažadėjo spręsti I.Simonaitytės gatvės 2 namo gyventojos problemą, tačiau stabdyti visos gatvės asfaltavimo darbų – neketina.

Kaip informavo Tauragės rajono savivaldybės Statybos skyriaus specialistas Faustas Sragauskas, darbai yra vykdomi pagal projektuotojų parengtą techninį darbo projektą, kuriam buvo gauta teigiama ekspertizės išvada. Sprendimas dėl gyventojų iškeltos problemos turėtų būti priimtas iki gegužės 26 dienos.

Savivaldybės specialistas tvirtina, kad gyventojams neprireiks patiems vežti žemių į kiemus ar ardyti tvorų. Naujai įrengiamų kelio nuovažų ir takų danga bus sulyginama su esamomis dangomis.

I.Simonaitytės gatvės techninis darbo projektas parengtas dar 2020 metais. Projektavo  UAB „Atamis“. Statybos skyriaus specialistas patvirtino, kad gyventojai su šiuo projektu nebuvo supažindinti.

„Statybos techniniame reglamente yra patvirtintas visuomenei svarbių statinių sąrašas. Minėtame sąraše nurodytiems statiniams yra privalomas projektinių pasiūlymų viešinimas ir viešas aptarimas. Gatvių kapitalinio remonto darbai nepriskiriami visuomenei svarbių statinių sąrašui ir viešinimas bei aptarimas su visuomene nenumatytas“, – paaiškino F.Sragauskas.

Anot jo, I.Simonaitytės gatvės kapitalinio remonto darbai finansuojami Kelių priežiūros ir plėtros programos bei savivaldybės biudžeto lėšomis. Gatvės kapitalinis remontas kainuos 423 682 eurus su PVM. Darbus atlieka UAB „Tauragės Agrotechnika“. Darbai turi būti baigti 2021 metų rugsėjo 30 d.

Rekonstravimo darbų techninę priežiūrą atlieka UAB „101 arklys“.

Šiuo metu Tauragėje paruošiamieji asfaltavimo darbai vyksta 8 gatvėse. Dėl dar 6 gatvių yra vykdomos viešojo pirkimo procedūros.

Parengė Violeta Karaliūnaitė ir Daiva Žebelienė

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą