Gelbės atliekų tvarkytojus – rinkliava brangs nuo sausio

Dalintis:

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro auditą gegužę atlikęs nepriklausomas auditorius  „TAXLink auditas“ konstatavo – finansinė padėtis keturių apskrities savivaldybių įsteigtoje įmonėje tapo grėsminga ir kelia didelių abejonių dėl galimybių tęsti veiklą. Vienintelė išeitis – didinti atliekų tonos sutvarkymo kainą ir rinkliavą gyventojams bei įmonėms. Prieš savivaldos rinkimus vietos politikai to padaryti neišdrįso, o šiemet dėl didžiulio finansinio minuso įmonės vadovą apkaltino nekompetencija. Meras Dovydas Kaminskas patvirtino – nuo 2024-ųjų sausio rinkliava gyventojams didės.  

Būtina didinti kainą

Gegužę atliktas Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) finansinės veiklos auditas atskleidė, kad įmonės padėtis tapo labai sudėtinga. 2021 metais bendrovė dirbo pelningai – tais metais turėjo 38 tūkstančius eurų grynojo pelno. Pelningai veikė ir visus kitus ankstesniuosius metus. Deja, 2022-aisiais TRATC‘as įkrito į gilią duobę – patyrė 622 tūkstančius eurų grynojo nuostolio, o 2022 m. gruodžio 31 d. bendrovės trumpalaikiai įsipareigojimai viršijo trumpalaikį turtą beveik milijonu eurų.

Bandydamas bent kiek sušvelninti padėtį, TRATC direktorius Virginijus Noreika pernai iš darbo atleido 13 įmonės darbuotojų. Kai kurie darbuotojai darbo sutartis nutraukė šalių susitarimu, kai kurie – savo iniciatyva, keletas buvo įdarbinti pagal terminuotas darbo sutartis.

Kaip skelbiama nepriklausomo audito išvadose, tolimesnei įmonės veiklai įtakos turės ir nauja regioninės kainos už atliekų tvarkymą apskaičiavimo tvarka. Priimtuose įstatymuose nustatyta, kad dalis įkainio bus reguliuojama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT), kitos dalies dydį tvirtins savivaldybės. „Visiškai nauja apskaitos sistema pareikalaus ir kitokio įmonės pajamų bei sąnaudų skirstymo principo atskiroms veikloms, reikės papildomų lėšų apskaitos bei rinkliavos programų tobulinimui“, – skelbiama auditorių išvadose.

Auditas konstatuoja, kad išaugusias TRATC sąnaudas 2022 metais labiausiai lėmė išoriniai veiksniai – karas Ukrainoje, išaugusi infliacija. Šiuo metu apskrities savivaldybių patvirtinta 1 tonos atliekų sutvarkymo kaina – 96 Eur (be PVM) – per maža, kad būtų padengti visi TRATC patiriami atliekų sutvarkymo kaštai. Be to, į sąvartyną patenkančių atliekų kiekiai mažėja – palyginti su 2021 metais pernai Tauragės sąvartyne jų sumažėjo beveik 2200 tonų, dėl to TRATC negavo apie 210 tūkstančių eurų planuotų pajamų.

„Laiku negaudama pajamų iš savivaldybių (dėl susidariusių skolų, per mažos nustatytos komunalinių atliekų sutvarkymo kainos) bendrovė neturi apyvartinių lėšų ir susiduria su sunkumais plėtojant tolesnę įmonės veiklą bei negali laiku atsiskaityti su tiekėjais“, – konstatuojama audito išvadose.

Auditoriai neįžvelgia įmonės vadovo kaltės, atvirkščiai – priekaištas skiriamas įmonės akcininkams, savivaldybėms: norint išvengti TRATC griūties, būtina peržiūrėti rinkliavos įkainius ir didinti 1 tonos atliekų sutvarkymo kainą.

Sprendimą pavadino populistiniu

Naująją mokesčio už atliekų tvarkymo sistemą VERT turėtų paskelbti iki šių metų lapkričio 1 dienos. Viena kainos dalis bus reguliuojama VERT, kitą tvirtins savivaldybių tarybos. Jau dabar aišku, jog norint, kad TRATC‘as nebankrutuotų, mokestis turės būti didinamas.

Virginijus Noreika. Arnoldo Vydmanto nuotrauka

Į Tauragės rajono savivaldybės tarybą, prašydamas kelti 1 tonos atliekų sutvarkymo kainą, TRATC direktorius V.Noreika kreipėsi dar pernai lapkritį. Tačiau jokio sprendimo šiuo klausimu dabar jau praėjusios kadencijos taryba nepriėmė. Pasak. V.Noreikos, jo net nesvarstė. Paklaustas, kodėl, V.Noreika vertinti nesiėmė. Tačiau atspėti nesunku – didinti įkainio, juolab kelti rinkliavos prieš savivaldos rinkimus, vietos politikai nedrįso.

Politikus dėl to „pabarė“ auditoriai – „rinkliavos įkainių padidinimas mokėtojams visada skausminga priemonė, todėl dažnu atveju ji atidėliojama. Dėl panašių populistinių veiksmų pirmiausia pažeidžiamas principas „teršėjas moka“, nes savivaldybės nesurenka pakankamai lėšų sąskaitoms už atliekų tvarkymą apmokėti“.

Nauja metodika – nuo lapkričio

Antradienį, paklaustas, kaip šiuo metu laikosi TRATC‘as, įmonės vadovas V.Noreika atsakė kiek ironiškai:

– Tebedirbam.

Pasiteiravus, kokią planuojamą 1 tonos atliekų sutvarkymo kainą pernai pateikė tvirtinti tarybai, V.Noreika paaiškino:

– Kasmet, pasibaigus trims metų ketvirčiams, turime teikti prognozuojamą vienos tonos atliekų sutvarkymo kainą. Tą darome kiekvienais metais. Pateikėme savivaldybėms ir pernai. Prašėme, kad patvirtintų apie 120 eurų už toną. Bet niekas – nei Tauragės taryba, nei kas kitas šito klausimo nesvarstė, – kalbėjo V.Noreika.

Pasak V.Noreikos, jei VERT iki lapkričio 1 d., kaip planuoja, patvirtins naują rinkliavos skaičiavimo metodiką, naują įkainį turės patvirtinti ir savivaldybių tarybos. Dar viena naujiena – nuo kitų metų gyventojai privalės rūšiuoti ir maisto atliekas. V.Noreikos teigimu, TRATC‘as jau dirba šia kryptimi, tačiau konkrečiai nuo kada ji pradės veikti – ar nuo 2024 metų sausio, ar vėliau, šiandien dar atsakymo nėra.

– Viskas priklausys nuo to, kaip spėsim pasiruošti, kaip įgyvendinsim projektą. Tam reikalingas pastatas, kur maisto atliekos bus tvarkomos, – sakė V.Noreika.

TRATC vadovo teigimu, pastarąjį mėnesį su bendrovės akcininkais buvo sušauktas ne vienas susirinkimas dėl TRATC padėties, tačiau kol kas jokių sprendimų nepriimta.

– Ne kartą kalbėjome apie įkainio didinimą. Akcininkai supranta, kad didinti reikia. Pažiūrėkit, visa paslaugų sistema brango. Su atliekų vežėjais pasirašytos sutartys įpareigoja, didėjant infliacijos indeksui, peržiūrėti ir įkainį vežėjams. Taršos mokestis valstybei pasikeitęs. Jis padidėjo jau keturis kartus – nuo 5 iki 20 eurų už toną. Atliekų, atvežamų į sąvartyną, mažėja, žmonės labiau rūšiuoja, o ir gyventojų mažėja. Situacija absurdiška – gyventojai atsakingiau rūšiuoja, atliekų į sąvartyną patenka mažiau, mes gauname mažiau pajamų. Uždaras ratas, – nelinksmai kalbėjo V.Noreika.

Svarstys dar šį mėnesį

Antradienį iš atostogų grįžusiam Tauragės rajono savivaldybės merui Dovydui Kaminskui prisiskambinti nepavyko. Komentaro apie galimą rinkliavos didinimą jo paklausėme elektroniniu paštu.

„Planuojame, kad šis klausimas bus svarstomas ateinančiame tarybos posėdyje (posėdis planuojamos liepos mėn. pabaigoje, – red.). Valstybės ir Aplinkos ministerijos tikslas – visas atliekas deginti, o ne pilti jas į sąvartynus lemia ženkliai didesnius sutvarkymo kaštus TRATC, tad vienos tonos sutvarkymo kaina yra užprogramuota didėti. Kiek didės 1 tonos sutvarkymo kaina, tiek turėtų didėti ir įkainis gyventojams nuo 2024 m. sausio 1 d. Tikslius skaičius sužinosime ir skelbsime artimiausiu metu“, – „Tauragės kurjerį“ informavo D.Kaminskas.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Komentarų: 1

  1. Klausimas on

    O kas konteinerių, įdomu, tokių pripirko, į kuriuos sunku ką nors ir įmesti? Ir kiek visa tai kainavo?