„Gelbėti Lietuvos“ važiavo ir tauragiškiai

Dalintis:

Antradienį Seimui pradėjus neeilinę posėdžių sesiją, sostinėje prie Seimo rūmų susirinko minia protestuotojų. Besipriešinantys skiepijimui, ribojimams ir galimybių pasams Vilniun suvažiavo autobusais, automobiliais ir mikroautobusais. Iš Tauragės protestuotojus į sostinę nugabeno Tauragės autobusų parko transportas. Už kelionę iš protestuotojų buvo prašoma po 10 eurų.

Apjuosė Seimą

Vyriausybei nuo rugsėjo 13-osios įvedant griežtus ribojimus, skiepams ir galimybių pasams besipriešinanti visuomenės dalis ryžosi protestui. Didžiuosiuose šalies naujienų portaluose skelbta, kad prie Seimo antradienį susirinko 4,5–5 tūkst. žmonių minia, nors patys mitingo dalyviai komentaruose tvirtina, kad jų buvę keliskart daugiau.

Didžiąją dienos dalį protestas vyko taikiai, tiesa, neišvengta apsižodžiavimų, vienas Seimo narys buvo trumpam įkalintas savo automobilyje – jam užblokuotas išvažiavimas. Buvo gausu plakatų, ne viename jų pašiepiama ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Nevengta Holokausto ir nacistinės simbolikos, pastatytos inscenizuotos kartuvės. Surengta dūmų akcija – esą siekiant „išrūkyti seimūnus“.

Mitingo pabaiga buvo numatyta 17 val. Apie 15.30 val. susirinkusieji susikibę už rankų apjuosė Seimo rūmus, skanduodami „Seimą lauk!“ Tuo mitingas nesibaigė. Sutemus kilo riaušės, prireikė riaušių policijos įsikišimo. Išplatinti pranešimai apie sužalotus policijos pareigūnus, sulaikytus kai kuriuos riaušininkus. Pareigūnai buvo apmėtyti akmenimis, teko panaudoti ašarines dujas.

Protestavo ir tauragiškiai

Į Vilnių protestuoti vyko ir būrys tauragiškių, pilnas autobusas ankstyvą rytą pajudėjo iš vieno prekybos centro aikštelės. Kiek tiksliai Tauragės rajono gyventojų prisijungė prie protesto, nežinoma. Nemažai protestuotojų į sostinę vyko savo automobiliais ar mikroautobusais.

Vėliavomis nešini minioje buvo matyti ir protesto dalyviai iš Tauragės. Arnoldo Vydmanto nuotrauka

– Išvyko tikrai nemažas būrys. Buvo ir skaudviliškių. Už kelionę autobusu sumokėjom po 10 eurų. Mus paleido prie Seimo – kai atvažiavom, žmonės jau ėjo būriais. Kai kur buvo jau ir sunku prasibrauti, – pasakojo vardo viešinti nepanoręs protesto dalyvis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi). – Nemačiau, kaip puolė žurnalistus, bet dieną viskas vyko taikiai. Vėliau protesto dalyviai išsirikiavo leisti dūmus, visi pasitraukė į šonus, kad saugiai būtų. Bet kažkas dūmus paleido ir prie pat Seimo. Patys organizatoriai irgi per megafoną ragino pasitraukti nuo pastato reikalaujamu atstumu. Girdėjau, kaip policininko klausė, ar jie yra prieš protestuotojus. Tačiau policininkas pasakė, kad tikrai nėra nusiteikęs prieš, o tik saugo aplinką.

Protesto dalyvis iš Tauragės atsiminė ir minios reakciją į praskrendantį su skiepų reklama lėktuvą – pasigirdo šūksniai „Gėda!“ Pašnekovas taip pat tvirtino, jog autobusu važiuodami žmonės kalbėjo, kad jiems nepatinka prievarta, jie neketina skiepyti savo vaikų. Buvę pasisakančiųjų ir už Ingridos Šimonytės bei visos Vyriausybės nuvertimą.

Su protestuotojais į Vilnių autobusu važiavusi Lina (pavardė redakcijai žinoma) „Tauragės kurjeriui“ tvirtino protestu siekusi sustabdyti valdžios prievartą.

– Aš nesu prieš skiepus. Esu prieš Konstitucijos pažeidimą, laisvių suvaržymą ir prievartą, – tikino tauragiškė. – Mums viskas buvo gerai, mačiau, kad ir kiti buvo patenkinti protestu. Nepastebėjau jokių piktumų minioje. Ir aplink Seimą ėjom. Mes iš Vilniaus išvažiavom 17 val., tai nebent važiavusieji automobiliais ilgiau pasiliko.

Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius patikslino, kad antradienį jo vadovaujamoje įmonėje buvo užsakytas autobusas, turėjęs grupę žmonių nuvežti į sostinę. Tačiau jis tvirtino nežinojęs, koks tiksliai buvo kelionės tikslas.

– Mums užsakovai nesisako, ko važiuoja. Užsakymas buvo nuvežti žmones į Vilnių. Grįžo vairuotojas po 21 val. Riaušės, kaip suprantu, buvo naktį, – sakė R.Martinavičius, patikslinęs, kad užsakytame autobuse telpa 54 keleiviai.

Mitinge dalyvavę tauragiškiai taip pat apjuosė Seimą. Arnoldo Vydmanto nuotrauka

Kas užsakė autobusą, autobusų parko vadovas neatskleidė saugodamas privačius asmens duomenis.

Nuomonės skiriasi

Tauragės rajono merą jo atostogų metu pavaduojanti vicemerė Virginija Eičienė „Tauragės kurjerio“ klausiama patvirtino apie mitingą žinanti tik iš reportažų, rodytų per žinių laidas. Apie į mitingą išvykusius tauragiškius ji nieko nežinojusi.

– Pats tas renginys, liaudiškai sakant, išėjo nesąmonė. Sunku net vertinti. Aš asmeniškai esu pasiskiepijusi, tikiu mokslu. Jei tam priešinamasi, tai su riaušėmis nieko neišspręsim. Skundžiasi, kad su jais iš Seimo nebendrauja. Bet kaip bendrauti, kai mėtosi akmenimis? – rėžė V.Eičienė.

O štai rajono tarybos narys Sigitas Kancevyčius įsitikinęs, kad protestai yra demokratijos išraiška ir kitokio būdo žmonėms kalbėti su valdžia nėra. Tačiau jis prasitarė, kad baiminasi sniego gniūžtės efekto.

– Seniai vyksta žmonių priešinimas. Dabar nuimame to derlių. Aš už mitingą. Nors mes, lietuviai, ne tokie aktyvūs, kaip prancūzai. Girdėjau, kad iš Tauragės išvažiavo 4 autobusai. Žmonės turi kalbėti. Jei jau deklaruojame, kad gyvename demokratinėje valstybėje, tai taip ir elkimės, – savo nuomonę išsakė S.Kancevyčius. – Aš tik bijau, kad dar didesnių neramumų nebūtų. Viskas prasidėjo nuo to, kad valdžia negerbia žmonių, o žmonės valdžios. Valdžioje kalbama viena, o daroma kita.

Atsakomybė ir organizatoriams

Trečiadienio rytą paskelbus, kad iš viso sulaikyti 26 riaušių dalyviai ir buvo sužalotų pareigūnų, pasiteiravome Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK), ar tarp sulaikytųjų yra Tauragės rajono gyventojų.

– Informacija tokia, kad duomenų, kokie asmenys buvo sulaikyti Vilniuje, neturime ir Tauragės AVPK pareigūnai pasitelkti nebuvo, – informavo Valdymo organizavimo skyriaus vyresnioji specialistė Kristina Eskienė.

Dėl kilusių riaušių pasisakęs policijos generalinis komisaras Renatas Požėla tvirtino, kad atsakomybė kris ir ant mitingo organizatorių pečių.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą