Greitosios reforma: darbuotojai nesijaučia saugiai

Dalintis:

Dar viena sveikatos apsaugos sistemos reforma į nežinią stumia tauragiškius. Greitojoje pagalboje dirbantys specialistai jau nuo kitų metų priklausys naujai įsteigtai pastotei, o vadovaus jiems klaipėdiečiai arba kauniečiai. Dėl algų ir darbo sąlygų dar nesusitarta.

Ministerijos užmojai

Gegužę Seimas pritarė Vyriausybės siūlomai Greitosios medicinos pagalbos (GMP) pertvarkai ir jau nuo 2023-iųjų liepos 1-osios GMP paslaugas Lietuvoje teiks viena tarnyba. Ministerija pasižada GMP brigadų skaičių Lietuvoje padidinti nuo 231 iki 241, o budėjimo vietų – nuo 94 iki 123. Pagal planą GMP pastotė turėtų veikti ne tik Tauragėje, bet ir Skaudvilėje.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys anksčiau pristatydamas reformą sakė, jog jos tikslas – kad visoje šalyje greitoji pagalba būtų teikiama pagal vienodą tvarką ir principus. Anot ministro, siekiama, kad greitosios medikai gyventoją mieste pasiektų per 15 minučių, užmiestyje – per 25 minutes.

Pasak Tauragės pirminės sveikatos centro (PSPC) vadovo Donato Petrošiaus, Tauragėje darbas sustyguotas taip, kad ir be reformos greitoji pacientą pasiekia greičiau nei planuoja ministras.

Greitoji medicinos pagalba. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Nenori atiduoti

Donatas Petrošius. TK archyvo nuotrauka

Tauragės greitosios medicinos pagalbos stotyje dieną budi trys komandos, kuriose dirba slaugytoja ir paramedikas, dvi komandos pirmąją pagalbą teikia naktimis. Darbuotojai sako, kad jaučia akivaizdų darbo jėgos trūkumą, o labiausiai išvargina pacientų pavežėjimo paslauga – kasdien tenka Tauragės, Jurbarko, Šilalės, Pagėgių pacientus vežti į universitetines ligonines ir ten su jais leisti valandų valandas. Pasak PSPC vadovo D.Petrošiaus, poliklinika nenorėtų į kitas rankas atiduoti sustyguotos greitosios medicinos pagalbos komandos, perleisti atnaujinto greitosios pagalbos automobilių parko ir kito už poliklinikos lėšas pirkto turto, bet pasipriešinti valstybės vykdomai reformai negali.

– Šiuo metu Tauragės ir Pagėgių greitosios medicinos pagalbos padaliniuose dirba 39 darbuotojai. Esame atnaujinę ir technikos parką, turime šešis B tipo greitosios medicinos pagalbos automobilius. Seniausi – 2016-ųjų metų gamybos. Du nauji automobiliai buvo įsigyti 2016 metais. Paskutinis atnaujinimas buvo šiemet. Nupirktas vienas B tipo greitosios pagalbos automobilis, – apie situaciją Tauragėje sakė D.Petrošius. – Tokio didelio padalinio perdavimas turės neigiamos įtakos įstaigos nusistovėjusiam biudžetui, kurį reikės peržiūrėti ir esant reikalui perskirstyti. Į GMP padalinį buvo nuolat investuojama atnaujinant įrangą, keliant darbuotojų kvalifikaciją. Nesenai buvo nupirkti penki modernūs defibriliatoriai, kurie turi galimybę perduoti vaizdo duomenis GSM ryšiu, nupirktas naujas automobilis su modernia medicinos įranga. Reikia viltis, kad pokyčiai bus į gera, o laikas parodys – centralizacija pagerins ar pablogins paslaugų kokybę, ūkio, personalo valdymo sprendimus.

Atlyginimams įtakos neturės

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė susitiko su GMP darbuotojais ir informavo apie reformą, kuri darbuotojus palies tiesiogiai. Pasak G.Rakauskienės, savivaldybė Sveikatos apsaugos ministerijai įsipareigojo surasti naujas patalpas kuriamai tarnybai arba susitarti su Tauragės ligonine ir užtikrinti, kad greitosios pagalbos darbuotojai liktų tose pačiose patalpose. Įvykdžius reformą jau nuo sausio 1-osios Lietuvoje veiks penki didieji padaliniai, kuriems priklausys regionuose įkurtos greitosios medicinos pagalbos pastotės. Tauragiškių valdymą turėtų perimti Klaipėda.

– Svarbiausia yra jūsų perkėlimas į nuo 2023 metų liepos pradėsiančią veikti GMP tarnybą. Perkėlimas vyks pasirašius trišalį susitarimą, jūsų klaus, ar sutinkate pakeisti savo darbo sąlygas ir darbdavį. Jei sutiksite pasirašyti, pasiliks tos pačios darbo sąlygos, sukauptos atostogos, darbo užmokestis. Jei atsisakysite, galite reikalauti kompensacijos, kuri priklauso Darbo kodekso nustatyta tvarka, – susirinkusiuosius informavo G.Rakauskienė ir iškart sulaukė darbuotojų klausimų apie darbo užmokestį.

Dar pavasarį Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai žadėjo greitosios pagalbos darbuotojams, kad bus apsvarstytas užmokesčio klausimas ir algos suvienodintos. Dabar didžiausią atlygį gauna didmiesčiuose dirbantys GMP darbuotojai.

– Ministerija tvirtina, kad darbuotojams sąlygos neblogės, o į detales dėl ūkinių reikalų kol kas nesileidžia, – GMP darbuotojus ramino G.Rakauskienė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.