Gruodžio 1-ąją įsigalios lapkričio 7 d. dar senojo Seimo priimtas Lietuvos kariuomenės Tauragės karinio poligono ir Lietuvos kariuomenės Šilalės karinio poligono įstatymas. Iki lapkričio 30 dienos Vyriausybė privalo priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus. Taigi kas rašoma įstatyme, kaip jis palies vietos gyventojus ir kada prasidės poligonų statybos?
Iškirsto miško atkurti nebūtina
Įstatymas nustato Tauragės ir Šilalės poligonų ribas ir šių teritorijų suformavimą, o jo preambulėje paaiškinama, kad toks įstatymas Lietuvai reikalingas dėl Rusijos Federacijos daromo reikšmingai neigiamo poveikio Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui.
Šiuo įstatymu Tauragės ir Šilalės kariniai poligonai pripažįstami ypatingos valstybinės svarbos krašto apsaugos srities projektais. Už poligonų įsteigimą atsakinga Krašto apsaugos ministerija. Ji ir organizuos poligonų statybos darbus. Į poligonų teritorijas patenkantys žemės sklypai perduodami valdyti Krašto apsaugos ministerijai. Jei šiuose sklypuose yra kokių nors statinių ar želdinių, už juos žemės savininkams ar nuomininkams valstybė įsipareigoja atlyginti. Visų valstybės žinion paimtų sklypų paskirtis bus pakeista į teritorijas krašto apsaugos tikslams.
Į poligonų teritorijas patenkantys valstybiniai miškai bus išbraukti iš valstybinės reikšmės miškų plotų, o į šias teritorijas patenkantys vietinės reikšmės keliai bus perduoti disponuoti Krašto apsaugos ministerijai. Visų perimtų žemės sklypų Krašto apsaugos ministerija neturės teisės nei parduoti, nei kaip kitaip perleisti, nei išnuomoti, nei įkeisti.
Jei poligonams perimti keliai dėl juose vykdomos veiklos kels pavojų visuomenei, turės būti nutiesti nauji keliai susisiekimui užtikrinti. Poligonų teritorijose statomiems pastatams nereikės gauti statybos leidimų ir nebus būtinas poveikio aplinkai tyrimas. Nebus taikomi ir įprastais atvejais taikomi miško kirtimo ribojimai. Nebus būtina ir atkurti iškirstų medžių. Tačiau nurodoma, kad poligonus statanti institucija privalo siekti kuo mažesnių neigiamų aplinkos būklės pokyčių. Nurodoma, kad miško poligonų teritorijose negali būti iškirsta daugiau nei 15 proc. ploto.
Jei priešinsis, mažins kompensaciją
Kitas svarbus aspektas – įstatymas reglamentuoja, kad įkurtuose poligonuose karių mokymas gali vykti naudojant tik ginklus su imitacinėmis priemonėmis – imitaciniais šaudmenimis, pirotechninėmis, šviesos ir garso imitavimo, dūminėmis ir kitomis kovinės aplinkos imitavimo priemonėmis.
Žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūros pradžia yra šio įstatymo įsigaliojimo data, tai yra gruodžio 1 diena. Tai reiškia, kad per pirmąją gruodžio savaitę žemės savininkams bus išsiųsti pranešimai apie jiems priklausančių žemės sklypų paėmimo visuomenės poreikiams procedūros pradžią. Gruodžio 2 dieną oficialiai kreipiamasi į Nekilnojamojo turto registro tvarkytoją, kad šis priimtų sprendimą pradėti žemės paėmimo procedūrą. Žemės savininkai neturi teisės kliudyti įgyvendinti žemės paėmimo visuomenės reikmėms procedūrai. Asmenims, pažeidusiems šią tvarką, bus taikoma administracinė atsakomybė ir gali būti sumažinta kompensacija už paimamus sklypus. Išsikelti iš poligonų teritorijoje esančio turto sklypų savininkai turės per tris mėnesius. Per 30 dienų žemės savininkai bus kviečiami pasirašyti žemės perdavimo aktą, jiems atlyginta už prarastą turtą bus per 10 darbo dienų nuo šio akto pasirašymo dienos. Jei žemės savininkas tokį aktą pasirašyti atsisakys, ministerija kreipsis į teismą.
Apie statybos pradžią informacijos neturi
Įstatymo baigiamosiose nuostatose nurodoma, kad savivaldybės, kurių vietinės reikšmės keliai šiuo įstatymu perduoti Lietuvos kariuomenei, turi patikslinti sau priklausančių vietinės reikšmės kelių sąrašus.
Įstatyme taip pat nurodoma, kad į Tauragės poligono teritoriją patenka 12 valstybinės žemės sklypų, kurių bendra likutinė vertė – kiek daugiau nei 10 milijonų eurų, o bendras plotas – 3630 ha.
Į Tauragės poligoną patenka ir septyni privatūs sklypai, kurių bendras plotas – 38,11 ha. Kiekvieno jų vertę nustatys atsakingos institucijos.
Į Šilalės karinį poligoną patenka 11 valstybinių ir 4 privatūs žemės sklypai.
Į Tauragės poligoną taip pat patenka 5, Šilalės – 2 keliai.
Kiek anksčiau buvo skelbta, kad poligonų statybos prasidės iškart, įsigaliojus Seimo priimtam įstatymui ir sutvarkius visas reikalingas žemės sklypų perėmimo procedūras. Tauragės mero Dovydo Kaminsko klausėme, ar savivaldybė jau informavo Krašto apsaugos ministeriją, kokie vietinės reikšmės keliai patenka į poligonų teritorijas ir ar savivaldybė turi išsamesnės informacijos apie poligonų statybos pradžią. Šiuo metu atostogaujantis meras atsiuntė informaciją, kad į poligonams numatytą teritoriją patenka valstybiniai ir miško keliai, savivaldybė šiuos duomenis dar tikslins ir pateiks Krašto apsaugos ministerijai. Daugiau, pasak D.Kaminsko, jokios informacijos iš Krašto apsaugos ministerijos dėl poligonų savivaldybė negavo.
Komentarų: 1
Zmones atsipeikekit, neleiskit naikinti Lietuvos:(.