Suradę bešeimininkį gyvūną – katę ar šunį, daugelis tauragiškių žino, kad pagalbos ranką išties gyvūnų globėjai Sigitas Klymantas arba Ligita Juščienė. Net policijos pareigūnai radę tokį nelaimėlį neretai gabena į Rūgalius pas Sigitą. Tačiau sutartį dėl bešeimininkių gyvūnų gaudymo, laikymo, eutanazijos ir utilizavimo paslaugų visame rajone savivaldybė pasirašė su Klaipėdoje registruota VšĮ „Būk mano draugas“. 20 metų gyvūnų globai atidavusio S.Klymanto savivaldybė net nekvietė dalyvauti apklausoje, žinomas gyvūnų globėjas abejoja, ar klaipėdiečiai paslaugą Tauragėje atliks tinkamai.
Sukėlė abejonių
Iki šiol bešeimininkių gyvūnų gaudymo, laikymo, eutanazijos ir utilizavimo paslaugą, tačiau tik Tauragės mieste, teikė veterinarijos gydytojo Tomo Bartušio vadovaujama UAB „Tauroveta“. Birželį Tauragės rajono savivaldybė šios paslaugos teikimo visame rajone sutartį pasirašė su Klaipėdoje registruota VšĮ „Būk mano draugas“.
– Savivaldybė turėjo įvertinti situaciją, per kiek laiko klaipėdiškiai galės atvažiuoti į Tauragę. Kalbėjausi su policijos pareigūnais, jie sako, bus krachas – ar jie dvi valandas turės stovėti prie partrenkto gyvūno, ar persekioti agresyvų šunį, – išklojo Sigitas Klymantas, Lietuvos gyvūnų globos draugijos Tauragės skyriaus pirmininkas.
Gyvūnų globėjas sakė galįs pasidžiaugti tik tuo, kad paslauga perkama visam rajonui, o ne tik miestui kaip anksčiau.
Savivaldybės vykdyta apklausa dėl bešeimininkių ir neprižiūrimų gyvūnų gaudymo, surinkimo, laikymo, karantinavimo, eutanazijos ir utilizavimo paslaugų teikimo rajone abejonių sukėlė ir kai kuriems politikams – tarybos Socialdemokratų frakcija kreipėsi į merą Dovydą Kaminską ir savivaldybės administracijos direktorę Gintarę Rakauskienę prašydama paaiškinti, kodėl apklausoje pakviestos dalyvauti ne visos Tauragės gyvūnų globos organizacijos.
To paties savivaldybės administracijos pasiteiravo ir „Tauragės kurjeris“. Gavome Architektūros ir geodezijos skyriaus vyriausiosios specialistės Neringos Glavinskės atsakymą, kuriame rašoma, kad dalyvauti neskelbiamame bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų gaudymo, surinkimo, laikymo, karantinavimo, eutanazijos ir utilizavimo Tauragės rajone paslaugos pirkime buvo pakviesti UAB „Nuaras“ iš Kauno, VšĮ „Būk mano draugas“ iš Klaipėdos ir Tauragės veterinarijos gydytojo T.Bartušio vadovaujama UAB „Tauroveta“. Savivaldybė informavo, kad ką kviesti dalyvauti apklausoje, nuspręsta atsižvelgus į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sudarytą Gyvūnų globėjų sąrašą, taip pat į tai, ar tiekėjai paslaugas teikia visa apimtimi.
Sutartis sudaryta su VšĮ „Būk mano draugas“, ji galios iki šių metų pabaigos. Sutarties vertė – 5900 eurų.
„Kai bėda, visi prisimena Rūgalius“
– Nežinau, ar aš būčiau dalyvavęs toje savivaldybės apklausoje, nežinau ir dėl Ligitos (Ligita Juščienė, VšĮ „Gyvūnų globa Tauragėje“ vadovė, – red.), tačiau pikta, nes mūsų nepakvietė. Mes dirbame tą darbą, teikiame paslaugas, kurias perka savivaldybė, kas žino, galbūt su Ligita būtume sujungę pajėgas – vieni rūpinęsi beglobiais šunimis, kiti katėmis. Kai bėda, visi prisimena Rūgalius. Visi žino ir Ligitą, kuri ne tik priglaudžia bešeimininkes kates, paima jas iš netinkamų sąlygų, taip pat sterilizuoja laukines kates, kad miesto gatvėse jų negausėtų. Gavau kaip su šlapiu skuduru per veidą. Žeidžia, kad įdėtas darbas ignoruojamas, – nuoskaudos neslėpė 20 metų gyvūnų globai atidavęs S.Klymantas.
Gyvūnų globėjas nuo 2018 metų turi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduotą gyvūnų globos vietos statusą. Tokį pat statusą turi ir VšĮ „Gyvūnų globa Tauragėje“.
– Turime sutartis su veterinarinių medikamentų tiekėjais, su veterinarijos gydytojais. Mūsų patalpos patikrintos ir tinkamos gyvūnų globai. Net viešinimo paslaugai turime sutartis su žiniasklaida. Ko dar reikia? – širdo pašnekovas.
Sigitas Klymantas teigė skaitęs savivaldybės pirkimo dokumentus – juose, anot jo, neįrašyti jokie kvalifikaciniai reikalavimai šioms paslaugoms teikti, nenurodyta, kad dalyvis turi turėti gydytoją ar šios srities patirties, transporto priemonę. Atrenkant apklausos laimėtoją vadovautasi tik mažiausios kainos kriterijumi.
– Kai peržiūrėjau paskelbtą pasirašytą sutartį, iš vėžių išmušė nurodyti paslaugų įkainiai. Paslaugų kainos žemesnės už savikainą. Parašyta, kad už gyvūnų ženklinimą, mikroschemą ir įvedimą į duomenų bazę bus mokama tik 83 centai be PVM. Vien mikroschema, perkant didelį kiekį, be darbo sąnaudų kainuoja 2,5–3 eurus. Tauragės veterinarijos klinikose ši paslauga kainuoja 20 eurų. Eutanazijos ir utilizavimo paslauga įvertinta tik 1 ct, nors 1 kg sveriančio gyvūno svorio utilizavimas Rietavo įmonėje kainuoja 18 eurų. Gyvūnų maitinimo ir laikymo paros kaina – 83 ct be PVM. Toks pat ir veterinarijos paslaugos įkainis. VšĮ „Būk mano draugas“ dirba savanoriai, įstaiga gauna paramą, tačiau kaip jie gali būti garantuoti, kad atsiras aukojančių? Koks gydymas už centus, jei vien švirkštas be jokių vaistų tiek kainuoja? Neįsivaizduoju, kaip savivaldybės administracijos direktorė matydama tokius įkainius pasirašė tą sutartį. Dirbu versle su baldais, turiu patirties su viešaisiais pirkimais, todėl žinau, kad jei pasiūlymo kaina 40 procentų mažesnė nei rinkos kaina, paslaugos pirkėjas turėjo paprašyti pagrįsti paslaugų įkainius, – atsistebėti negalėjo gyvūnų globėjas.
Apie tai paklausta savivaldybės atstovė N.Glavinskė redakciją informavo, kad mažos vertės pirkimo metu kainų pagrįstumas nebuvo reikalaujamas – vertinta bendra kaina, nes pirkta bendra paslauga.
Sigitas Klymantas stebėjosi ir sutartyje įrašytų numatytų teikti paslaugų apimtimi:
– Pavyzdžiui, sutarties įkainių lentelėje įrašyta tokia eilutė: būtinosios veterinarinės pagalbos suteikimas gyvūnui – 50 vnt. Maždaug tiek beglobių suluošintų ir sužalotų kačių ir šunų mes su Ligita sulaukiame per du mėnesius.
Sako, kad atėjo padėti
Savivaldybės apklausą laimėjusi VšĮ „Būk mano draugas“ direktorė Galina Kučinskienė tikina, kad turi labai daug darbų, tačiau sulaukusi gyvūnus mylinčių žmonių prašymų sutiko padėti Tauragei.
Paklausta, kaip greitai „Būk mano draugas“ galės sureaguoti į pagalbos kvietimą, G.Kučinskienė atsakė, kad ir Klaipėdoje nuvykti labai greitai į nurodytą vietą nepavyksta. VšĮ „Būk mano draugas“ Tauragėje atstovo neturi.
– Ką tas atstovas padarys? Turiu žmonių, kurie prireikus gali padėti. Viena jų, kates globojanti Ligita, užmiršau pavardę, tai nuostabus žmogus, su kuriuo galima dirbti gelbėjant gyvūnus. Aš žinau, kas norėjo dirbti Tauragėje, tačiau jei mes dirbsime Tauragei, bus geriau, – tikino G.Kučinskienė.
Anot įstaigos vadovės, bet kuris tauragiškis, jei prireikia pagalbos gyvūnui, gali skambinti į VšĮ „Būk mano draugas“. Vis dėlto G.Kučinskienė žmonių prašo naktimis neskambinti. Ji pasakojo, kad praėjusią savaitę savanoriai su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovais iš Tauragės privačios valdos, iš labai prastų sąlygų, paėmė šunį, katę ir varną.
VšĮ „Būk mano draugas“ vadovė pabrėžė, kad iš Tauragės savivaldybės gaus labai mažą sumą – 5900 eurų.
– Sutikau padėti Tauragei, nes jūsų mieste yra labai daug žmonių, kurie nori padėti gyvūnams, kuriems rūpi, kad jie gyventų. Iki sutarties su Tauragės savivaldybe sudarymo paėmėme ne vieną gyvūną. Aš einu dirbti į minusą. Pati galvoju, iš kur gausime pinigėlių, juk vien gyvūnų paėmimas iš Tauragės nemažai kainuos – reikia žmogaus, laiko, transporto. Viską darome, kad kuo daugiau gyvūnų liktų gyvi ir nebūtų užmigdyti. Aš pasidaviau prašymams, sutikau ir turiu atlikti darbą kaip priklauso. Kaip nors įveiksime šią užduotį. Jei po pusmečio matysiu, kad nebepajėgiu, tolimesnėse apklausose nebedalyvausiu, – sakė VšĮ „Būk mano draugas“ vadovė.
Sąlygos pasirodė nelogiškos
Kaune registruotos UAB „Nuaras“ vadovė, veterinarijos gydytoja Jurgita Gustaitienė atskleidė, kad įvertinusi savivaldybės paskelbtos perkamos paslaugos sąlygas apklausoje nedalyvavo. Viena tokių, anot jos, nelogiškų sąlygų – užtikrinti, kad tarnyba dirbtų nepertraukiamu ciklu: visą parą be poilsio dienų ir būtų pajėgi suteikti skubią, efektyvią bei kvalifikuotą paslaugą bet kuriuo paros metu. Už tokią mažą sumą suteikti reikiamas paslaugas – paimti gyvūnus 24 valandas per parą, įskaitant ir šventes, kai darbuotojams reikia mokėti dvigubai, pasak J.Gustaitienės, nelogiška.
– Nedalyvavome apklausoje, nes tokių mažų kainų rinkoje nėra. Sąlygos pagal mokamą sumą nelogiškos. Pavyzdžiui, automobilio patrenktą gyvūną reikia paimti bet kuriuo paros metu ir skubiai suteikti jam būtinąją pagalbą, – sakė J.Gustaitienė.
Jai nesuprantama, kaip šias sutarties sąlygas vykdys apklausą laimėjusi viešoji įstaiga „Būk mano draugas“.
– Jie juk nuolat skelbiasi internete, kad neturi pinigų susimokėti už paslaugas, maisto, prašo žmonių paramos. Taip, būna, kad dalyvaudami konkursuose ir mes parašome simbolinį centą už eutanazijos paslaugą, tačiau neketiname gyvūnų eutanizuoti. Mes už gyvybių išsaugojimą. Jei nebeįmanoma kitaip, įmonė prisiima kaip nuostolį, – sakė pašnekovė.
Apklausa nesudomino
Veterinarijos gydytojas Tomas Bartušis taip pat atsisakė dalyvauti savivaldybės apklausoje. Jo netenkino šalių įsipareigojimo sąlygos.
– Apklausa nesudomino, – nedaugžodžiavo T.Bartušis.
Kai jo vadovaujama įmonė teikė bešeimininkių, neprižiūrimų gyvūnų gaudymo, surinkimo, laikymo, karantinavimo, eutanazijos ir utilizavimo paslaugas Tauragės mieste, į jį kreipdavosi ir gyventojai, ir Bendrasis pagalbos centras, ir vietos komisariato pareigūnai, ir miesto seniūnija. Per mėnesį paslaugos prireikdavo vidutiniškai 10 kartų, tačiau kai prasidėdavo ruja, pavasarį, rudenį gyvūnų paimti tekdavo vykti iki 15–20 kartų per mėnesį. Bet čia tik miesto teritorijoje.
VšĮ „Gyvūnų globa Tauragėje“ vadovė Ligita Juščienė sakė, kad jei savivaldybė ir būtų kvietusi dalyvauti apklausoje, ji nebūtų dalyvavusi, nes neturi kur laikyti šunų, o veiklos turinti ir taip, kad vos spėja suktis.
Komentarų: 1
tai buvusieji nedalyvavo, be to, iš visų globėjų, šis ponas prieš sterilizaciją, kas prieglaudom nesuprantama