Gyvūnų ženklinimo prievolė sukėlė sumaištį

Dalintis:

Gegužės 1-ąją įsigaliojo reikalavimas ženklinti visus katinus, šunis ir šeškus, registruoti juos gyvūnų augintinių registre (GAR). Dovanojant gyvūnus ir apie tai viešai skelbiant, nuo šiol privaloma nurodyti jo mikroschemos numerį. Tačiau ką daryti norintiems pasidalyti dovanojamo gyvūno skelbimu, jei gyvūnas neturi mikroschemos ir ar skelbimo viešinimas neatskleis šeimininko asmens duomenų?

Privaloma skelbti

Tauragės rajone gerai žinomas gyvūnų globėjas Sigitas Klymantas dažnai dalijasi privačiais žmonių skelbimais ir taip jiems padeda padovanoti netikėtai atsiradusią jauniklių vadą ar vyresnį augintinį, jei dėl kokių nors priežasčių žmonės jo nebegali laikyti. Po vienu tokiu skelbimu socialiniame tinkle užvirė diskusija – ar galima viešinti skelbimą, jei gyvūnas neturi mikroschemos?

– Nesvarbu, ar parduodamas, ar dovanojamas, gyvūnas turi būti ženklintas ir skelbime turi būti mikroschemos numeris. Dovanoti gyvūnus galima, tačiau jie privalo būti suženklinti, – informavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Tauragės departamento patarėja Aušra Stumbrienė.

Paklausta, ar skelbiant gyvūno mikroschemos numerį nebus paviešinti jo savininko asmens duomenys, kuriuos gyvūno savininkas pateikia veterinarijos gydytojui registruodamas augintinį GAR (vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas, asmens kodas), specialistė patikino, kad ši informacija prieinama ne kiekvienam.

– Sistema, kurioje vykdoma gyvūno registracija, prieinama tik VMVT specialistams ir veterinarijos gydytojams. O viešai skelbiamas mikroschemos numeris yra įrodymas, kad gyvūnas tikrai ženklintas, – patikino pašnekovė.

Įžvelgia grėsmes

Visgi A.Stumbrienė įžvelgia galimas šio reikalavimo grėsmes. Numatyta, kad nuo šiol gyvūnus ženklinti galės ne tik veterinarijos gydytojai, bet ir kiti specialius kursus išklausę, tinkamą įrangą įsigiję bei licenciją gavę žmonės. Tai gali sukelti rimtų problemų, taip pat asmens duomenų apsaugos klausimu.

– Iš esmės tai reiškia, kad ženklinti gyvūnus galės ir tie patys daugintojai, prieš kuriuos šiuo metu taip kovojama – jiems atsiras galimybė toliau slėpti naujas šuniukų vadas. Galimas ir toks variantas, kad licenciją turintis žmogus tik imituos ženklinimą. Be to, neaiškių asmenų važinėjimas po kaimiškas vietoves neva ženklinti gyvūnų padidins vagysčių riziką. Ženklinimą patikėjus bet kam, visko gali nutikti, – kol kas neišspręstas problemas vardijo A.Stumbrienė, patikslindama, kad Tauragės rajone gyvūnų ženklinimo paslaugą teikia veterinarai Ligita Baracevičiūtė, Tomas Bartušis ir Doleta Vaznienė.

Taip pat abejoja

Ligita Baracevičiūtė taip pat nuogąstauja dėl galimybės patikėti gyvūnų ženklinimą kursus išklausiusiems žmonėms. Ji antrina A.Stumbrienės nuomonei.

– Registruojant gyvūną šeimininkas pateikia visus savo asmeninius duomenis. Mes, veterinarijos gydytojai, esame oficialiai įsipareigoję jų niekam neatskleisti. Aš ir Tomas Bartušis turime susitarimą, kad gyvūną ir suženkliname, ir įregistruojame tuoj pat į registrą. Kas garantuos, kad kursus išklausęs žmogus viską padarys iki galo ir saugos privačius duomenis? Taip, žmogus gali išmokti suleisti mikroschemą kokybiškai ir steriliai, bet visa kita kelia abejonių, – „Tauragės kurjeriui“ sakė L.Baracevičiūtė, „Vet Anima“ vadovė.

Ragina išlaukti

VšĮ „Gyvūnų globa Tauragėje“ prieglaudą įkūrusi Ligita Juščienė įsitikinusi, kad reikia išlaukti pereinamąjį laikotarpį ir nestresuoti. Jos nuomone, daugiau problemų gali kilti kaimiškose vietovėse, kur gyvūnai dažnai laksto palaidi.

– Susidėlios juk viskas, nebauduos iš karto. Mes irgi VMVT pateikėme klausimų, jie dar ne viską žino, konsultuojasi, nes viskas nauja. Kaime, kur katinai būriais laksto, žmonės susirūpinę. Tai pasakome, kad ženklintų tik savus. O mes šiaip ar taip privalome ženklinti į globą patekusius katinukus. Buvo, kad rado žmonės Tauragėje katiną ir mums atvežė. Veterinarijos gydytoja rado čipą, nustatėme savininką ir grąžinome pabėgėlį namo, – gyvūnų registravimo nauda įsitikinusi L.Juščienė.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą