Keletą metų Tauragę aplenkusi tikroji žiema privertė pamiršti jos sukeliamas problemas vairuotojams. Nuo šalčio neužsivedantys automobiliai, užšalęs langų skystis ir pusnyse įstrigę tauragiškiai paskutinėmis dienomis prašo vieni kitų pagalbos. Tam kuriamos net specialios bendraminčių grupės internete.
Bene populiariausioje sostinės keturiais ratais varomų transporto priemonių savininkų grupėje jau gerą savaitę kasdien prašoma pagalbos. Kas užstrigo mašinų stovėjimo aikštelėje, kas įkliuvo pusnyse, nusprendę pasivažinėti miško keliukais. Tauragėje įkurtoje pagalbos vairuotojams feisbuko grupėje daugiausia klausimų apie policijos postus ir kelyje pastatytus radarus. Tačiau ir čia atsirado vairuotojų, kuriems prireikė kolegų pagalbos.
Ketvirtadienio vakarą lengvąjį automobilį vairavęs tauragiškis į feisbuko grupę įdėjo įklimpusio automobilio nuotraukas ir GPS koordinates. „Šiek tiek sėdim, gal kas galit ištraukti“, – parašė vyras ir komentaruose paminėjo, jog išvažiavo nepasikrovęs mobiliojo telefono. Po valandos keleivis iš pusnies jau buvo ištrauktas ir pranešė, kad saugiai pasiekė namus.
„Įstringa“ jauni vairuotojai
Tiek Tauragėje, tiek sostinėje iš pusnių gelbėjantys vairuotojus keturiais ratais varomų automobilių savininkai atlygio už paslaugą neprašo. Sako, jog tai nemokama pramoga patiems ir geras darbas patekusiems į bėdą.
– Esu keturiais ratais varomų automobilių entuziastas. Pats turiu perdaręs senovinę „Niva“ mašiną. Kai nebuvo sniego, su bendraminčiais važiuodavome specialiomis trasomis, o dabar kasdien po keletą kartų važiuojame ir traukiame pusnyse įstrigusius vairuotojus. Turime ir specialias grandines, jei vietovė būtų labai slidi, – „Tauragės kurjeriui“ sakė vilnietis Andrius Jacko.
Vyras juokiasi, jog per praėjusią savaitę iš pusnių ištraukė 13 vairuotojų, tarp kurių – daugiau nei 20 metų vairuojanti moteris.
– Žmonės atpratę nuo tokių oro sąlygų. Važiuoja į sodybą, nepagalvoja apie išmuštus kaimo keliukus ir „sėda“ į pusnį. Maža to, didžioji dauguma neturėjo net virvės tempimui ar paprasto kastuvo sniegui atsikasti. Moteris, kuriai prireikė pagalbos, prieš paskambindama dar bandė kapstytis pati. Sakė, jai buvo gėda pripažinti, kad įstrigo pusnyje. Paguodžiau, kad dažniausiai savo jėgomis per daug pasitiki ir automobilio galimybių žiemos kelyje neįvertina vyrai, o ypač, jauni vairuotojai, – juokėsi pašnekovas.
Rajono kelių būklė skirtinga
Nors „Tauragės kurjerio“ kalbintas Tauragės miesto seniūnas Žilvinas Majus tikino, kad net stipraus snygio metu nevalytų gatvių bus labai mažai, rajono seniūnijos seniūnė Danguolė Jatautienė nebuvo tokia optimistė.
– Norint nuvalyti visus rajono keliukus, turėtume dirbti penkias paras be perstojo. Neturime tiek technikos ir darbuotojų. Pradedame sniego valymo darbus nuo pagrindinių gatvių, o mažesni keliukai valomi paskiausiai, – informavo seniūnė.
Tauragės kelių tarnybos vadovas Darius Spacerna informavo, jog esant stipriam snygiui valyti magistralinių ir jų atsakomybėje esančių rajoninių kelių Tauragės rajone išvažiuoja 13 sunkvežimių su sniego verstuvėmis ir smėlio barstytuvais, 6 greideriai, sniegą stumdo 7 traktoriai. D.Spacerna įspėja, jog žiemos metu esant būtinybei išvažiuoti iš namų, privalu numatyti ilgesnį kelionės laiką ir būtina pasirinkti saugų greitį. Nors keliai yra prižiūrimi, vietomis gali susidaryti prispausto sniego danga ar ledas.
Saugokitės ir varveklių
Prasidėjus snygiui patariama pasirūpinti ne tik automobiliu, bet ir gyvenamųjų namų šaligatviais bei sniegu ant stogo. Esant gausiam snygiui sniegą nuo stogų patariama nuvalyti, nes storas jo sluoksnis gali įlaužti stogo konstrukcijas.
Nenuvalius sniego ir prasidėjus atlydžiui, formuojasi varvekliai. Krisdami jie gali sugadinti automobilius ar net sužeisti praeivius. Įmonių vadovai, daugiabučius namus administruojančių bendrijų atstovai turėtų nedelsiant pasirūpinti gyventojų ir jų turto saugumu: nudaužyti varveklius bei nukasti sniegą tose vietose, kuriose gali susidaryti pavojingos nuošliaužos. Prieš pradedant tokius darbus, vietas, kuriose kyla pavojus praeivių gyvybei ar gyventojų turtui, būtina aptverti įspėjamosiomis juostomis. Labai aukštai kabančių varveklių patiems šalinti nepatartina, nes tam reikia specialios technikos bei įrangos. Ant automobilio užkritus varvekliui apie patirtą žalą reikia informuoti policijos pareigūnus. Jei automobilis draustas kasko draudimu, apie įvykį praneškite draudimo bendrovei. Už pastatų priežiūrą pagal įstatymus yra atsakingas pastato savininkas ar jo valdytojas. Įvykus nelaimei, nuostoliui padengs būtent atsakingas asmuo ar bendrovė.