Įstaigos aptemo – nurodyta taupyti

Dalintis:

Taupyti, taupyti ir dar kartą taupyti – tokius nurodymus Tauragės rajono savivaldybės administracija išsiuntinėjo visoms savo įstaigoms. Įmonių vadovai sako, kad tai esančios tik rekomendacijos ir labiau panėšėja į kompresą „nabašninkui“, tačiau valdžios raginimams paklus – prigesins šviesas, nenaudos kondicionierių, net trumpins darbo laiką, tačiau dirbti iš namų darbuotojų nevarys. Kai kurias įstaigas gelbėja ant stogų įrengtos saulės elektrinės.

Pritemdys šviesas

Pirmieji apie savivaldybės rekomendacijas visais įmanomais būdais taupyti ir trumpinamą darbo laiką pranešė bibliotekininkai. Ir centrinė, ir vaikų biblioteka, ir visi 24 įstaigos filialai šeštadieniais dirbs trumpiau – ne iki 16 val., o iki 14 val.

Pasak miesto pilyje įsikūrusios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vyriausiosios bibliotekininkės Laimos Bajoraitės, taupyti nuspręsta ir kitais būdais – užgesinta pusė lempų.

– Stengiamės nesudaryti skaitytojams diskomforto, bet taip, kaip būdavo, kai ateini ir uždegi visuose kampuose, taip nebėra, – sakė L.Bajoraitė.

Bibliotekininkės teigimu, darbo laiko sutrumpinimas šeštadienį niekam nepakenks, vaikų šeštadieniais ir taip ateina nedaug, o darbuotojams dėl to algos nemažės.

Tauragės B.Baltrušaitytės viešoji biblioteka. Mortos Mikutytės nuotrauka

Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Danutė Tauginaitė informavo, kad darbo laikas šeštadieniais trumpinamas visuose įstaigos filialuose.

– Tai savivaldybės direktorės rekomendacija dėl energijos taupymo visoms įstaigoms. Kaip kas išmanys, taip tas taupys. Taip, šviesų stengsimės nedegti visur, skaitykloje, interneto skaitykloje, jei nėra skaitytojų, bus tamsu, – sakė D.Tauginaitė.

Ant bibliotekos stogo užpernai įrengta saulės elektrinė. D.Tauginaitė sako, kad būtent tai ir gelbsti įstaigą nuo didelių elektros sąskaitų – šviesiu metu, vasarą, elektrinė elektros energijos pagamina tiek, kad jos visiškai užtenka įstaigos veiklai. Paprastai kalbant – sąskaitos nulinės. Tai kodėl biblioteka taupo? Taupo, nes dabar toks metas – viską reikia taupyti, – juokiasi D.Tauginaitė.

Į namus nevarys

Saulės elektrinę ant Tauragės kultūros rūmų stogo turi įsirengęs ir Kultūros centras. Tačiau šiai įstaigai savos elektros neužtenka – elektros sąnaudos gerokai didesnės nei bibliotekos. Todėl Kultūros centras taupo, nes ir nurodymas toks, ir siekiama, kad sąskaitos mažesnės būtų.

– Kabinetuose truputį pamažinom šviesų, o koncertų metu to nepadarysi. Taupo ir filialai kaimuose, nebedegina šviesų kaip anksčiau. Ten elektra pabrango. Raštus taupyti gavom, į tai reaguojam, – patikino V.Bartušis.

Virginijus Bartušis. Mortos Mikutytės nuotrauka

Kiek įstaigoms pavyks sutaupyti prigesinus šviesas? Ar tai tikrai tas gelbėjimo ratas? Kultūros centro vadovui nelengva atsakyti į šį klausimą, tačiau jis tikina, kad šiuo sudėtingu metu vis tiek taupys – šviesų mažiau degs ne tik kultūros rūmų viduje, bet ir lauke, naudojamas LED apšvietimas. Tačiau darbuotojų sąskaita Kultūros centras netaupys ir dirbti iš namų nevarys.

– Mano asmenine nuomone, siūlyti darbuotojams dirbti iš namų, kur jie naudotų savo elektrą, būtų nežmoniška. Be to, per pandemiją prisidirbom nuotoliniu būdu, – pastebėjo V.Bartušis.

Kultūros centro vadovas tauragiškiams žada, kad renginių – koncertų, spektaklių dėl taupymo tikrai nesumažės. Šiuo metu įstaiga derasi su vienu teatru dėl šventinio kalėdinio koncerto. Jei susitarti pavyks, 2022 metų palydėtuvės turėtų būti įspūdingos.

Kalėdoms labai netaupys

Tauragės miesto seniūnas Žilvinas Majus taip pat suka galvą, kaip sutaupyti – jau šią vasarą seniūnijos administracijos darbuotojai beveik nesivėsino kondicionieriais, pritemdytos šviesos koridoriuose.

– Žinoma, su keliom prigesintom lempom tai toks labiau savęs nuraminimas. Ką čia sutaupysi, – pasvarstė miesto seniūnas.

Miesto seniūnas Žilvinas Majus. Arnoldo Vydmanto nuotrauka

Seniūnas dar kartą patvirtino – Tauragės gatvės naktimis ir toliau bus apšviestos. Tikrai Tauragėje nebus užgesintas kas antras šviestuvas, kaip tą padarė kiti miestai, nors, Ž.Majaus teigimu, apie taupymą kalbama kas savaitę. Tiesa, Tauragei šiuo atveju pasisekė – dar kovo mėnesį savivaldybė įvykdė elektros tiekimo įsigijimo fiksuotos kainos konkursą. Todėl kaina, kuri skaičiuojama seniūnijai už šią paslaugą, palyginti su tuo, ką dabar moka gyventojai ir verslas, juokinga – 26 centai už kilovatvalandę. Ši sutartis pasirašyta dvejiems metams. Tiesa, kai kurios sąskaitos auga – pasak seniūno, skaičiuojant miestui elektros kainą, yra daug dedamųjų, perdavimo mokestis. Bet Ž.Majus džiaugiasi, kad brangstanti elektra šiemet iš tauragiškių bent Kalėdų nepavogs.

Jau beveik aišku, kad šiemetinė kalėdinės eglutės įžiebimo šventė vyks gruodžio 2-ąją. Kol kas neaišku, ar eglutės šviesos švies kiaurą parą. Ž.Majus sako, kad kiek mažiau šiemet kalėdiniu laikotarpiu bus apšviestos ir miesto gatvės.

Už dvi savaites – 6100 Eur

Tauragės savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė pasidžiaugė, kad Tauragei iš tikrųjų pasisekė kaip loterijoje. Šių metų kovą įvykdytas miesto ir visų biudžetinių įstaigų elektros energijos pirkimo konkursas buvo labai laiku. Esą kiek kainuotų elektra, jei sutartis būtų pasirašyta vėliau, net baisu pagalvoti.

– Kaip tik tada, kovo mėnesį, kai vykdėme konkursą, labai svarstėme, reikėjo priimti sudėtingą sprendimą, ar pasirašyti sutartį. Kainos tuo metu kaip tik pradėjo kilti, tačiau rizika pasiteisino. Iki kovo savivaldybė turėjo labai mažą elektros kainą. Tai tie 26 centai pavasarį atrodė labai daug. Bet kai matom, kas darosi dabar, tai tas pabrangimas neatrodo labai baisus, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo G.Rakauskienė.

Tai kodėl „baltieji rūmai“ nurodė įstaigoms taupyti, jei už elektrą savivaldybė dabartiniais mastais moka tiek nedaug?

– Taupyti reikia vis tiek, nesvarbu, ar moki 26 centus, ar 50. Senų gerų laikų nebėra. Siūlome įstaigoms prigesinti šviesas, nenaudoti kondicionierių, ypač jei jie seni. Kažkokių labai drastiškų priemonių nerekomenduojam, tikrai darbuotojų dirbti iš namų nevarome, – patikino savivaldybės administracijos vadovė.

26 ct už kilovatvalandę elektros energijos įsigijimo kaina Tauragei bus taikoma, kol bus išpirktas susiderėtas kiekis, tačiau ne ilgiau nei iki 2024 m. kovo 31 d.

Kaip informavo G.Rakauskienė, iki 26 ct už kilovatvalandę pakilusią elektros energijos kainą labiausiai pajuto Tauragės baseinas. Už dviejų savaičių darbą rugpjūtį vien už elektrą gauta 6105 Eur sąskaita. G.Rakauskienės teigimu, kelti baseino įkainių artimiausiu metu neketinama.

Tauragės baseinas. Mortos Mikutytės nuotrauka

Sporto centro vadovas Gediminas Sakalauskas sako, kad padėtis dėl pabrangusios elektros sudėtinga, o baseino administratorė Sandra Martinkienė tikisi, kad šaltuoju metų laiku į baseiną ateis daugiau lankytojų.

– Baseinų ir sporto klubų sezonas prasideda spalio mėnesį. Labai tikimės, kad ateis lankytojų. Dabar jų ateina panašiai, kaip ir praėjusių metų rugsėjį. Taupyti mums nelabai yra kaip, pirčių sąskaita truputį taupome, jei dar labiau nuspręstume taupyti, darbo laiką reikėtų trumpinti, bet kol kas dar dirbam tuo pačiu ritmu, – pastebėjo S.Martinkienė.

Nuo spalio baseine pradės veikti sulčių baras. Sultis baseino lankytojams, laimėjusi skelbtą konkursą, pilstys tauragiškiams jau gerai pažįstama kavinukė „Respublika“.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą