fbpx

Įvedamas privalomas gyvūnų ženklinimas

Dalintis:

Seimo sprendimu nuo gegužės 1 d. įteisintas augintinių ženklinimas mikroschemomis ir jų registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR). Uždrausta šeškais, šunimis ir katėmis prekiauti turgavietėse ir lauko sąlygomis. Tikimasi, kad naujoji tvarka leis efektyviau sukontroliuoti veisėjus. Veterinarijos gydytoja Ligita Baracevičiūtė pritaria, kad kontrolė reikalinga, tačiau abejoja dėl numatytos kompensacijos – šios lėšos reikalingesnės  sterilizacijai.

Gyvūnų gerovei ir apsaugai

Už kačių, šunų ir šeškų ženklinimą atsakingas jų laikytojas ar savininkas. Per vienerius metus, nuo 2021-05-01 iki 2022-05-01, šie augintiniai turės būti paženklinti – jiems tarp menčių turi būti įterptos poodinės mikroschemos. Versliniam veisimui naudojamus gyvūnus privaloma paženklinti iki šių metų rugsėjo 1 d. Nuo šių metų gegužės 1 dienos atvestus gyvūnus būtina paženklinti per 4 mėnesius. Socialiai remtinų asmenų laikomi gyvūnai, atvesti iki gegužės 1 d., bus ženklinami ir registruojami išlaidas kompensuojant iš valstybės ir savivaldybių biudžetų lėšų.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba skelbia, kad ženklinti ir duomenis perduoti GAR galės ne tik veterinarijos gydytojai, bet ir specialius mokymus baigę asmenys. Šunų, kačių ir šeškų savininkams reikės parašyti prašymą. Jei augintiniai jau ženklinti, pakartotinai to daryti nereikės. Jei mikroschema neveikia, tuomet reikės ženklinti dar kartą. Perduodant gyvūnus kitam šeimininkui, jie taip pat privalės būti paženklinti. Bus sudaromos augintinį perdavusio savininko ir jį priimančio asmens pirkimo-pardavimo (dovanojimo, perleidimo) sutartys.

Uždrausta gyvūnais prekiauti turgavietėse ir lauko sąlygomis, teigiama, kad ženklinimas – puiki prevencinė priemonė nuo užkrečiamųjų ligų, taip bus mažinama bešeimininkių gyvūnų, greičiau surandami pasiklydę augintiniai, efektyvesnė veisimo ir prekybos kontrolė. VMVT duomenimis, Lietuvoje paženklintų ir GAR registruotų šunų, kačių ir šeškų yra apie 156 tūkst. – šunų apie 108 tūkst., o kačių – apie 47 tūkst.

Kontrolė turi būti

Veterinarijos klinikos „Vet Anima“ gydytoja Ligita Baracevičiūtė pritaria draudimui prekiauti gyvūnais turgavietėse.

– Nusipirkę raugintų kopūstų turguje tuo pačiu į namus parsineša ir katinuką, o paskui paaiškėja, kad jis nereikalingas, todėl išmetamas į gatvę. Dabar močiutės prieauglį galės dovanoti prieglaudoms, pagaliau gal susirūpins gyvūnų sterilizacija. Bus savininko atsakomybė, augins ne dešimt, bet vieną katę. Močiutės mėgsta kačių prisiveisti, – kalbėjo gydytoja. – Kontrolė turi būti. Ženklinimas vienkartinis ir visam gyvenimui.

Dėl augintinių ženklinimo kompensacijos socialiai remtiniems žmonėms L.Baracevičiūtė turi kategorišką nuomonę. Jos nuomone, gyvūnai yra komforto prekė, geresnio gyvenimo išraiška, todėl nepajėgiantiems jais pasirūpinti nereikėtų jų ir laikyti. Gydytoja įsitikinusi, kad užmojis suženklinti socialiai remtinų gyventojų gyvūnus kaimuose ar kitur neišspręs beglobių gyvūnų problemos, nes paženklinta katytė ar kalytė ves neženklintus kačiukus ir šuniukus. Pasak jos, būtų tikslingiau skirti specialią programą jų kastracijai ir sterilizavimui kaimo vietovėse.

– Jei neatsiranda 15–20 Eur mikroschemai, tikriausiai neatsiras lėšų ir profilaktikai, vakcinacijai, pašarui, gyvūno gydymui, kastracijai ir sterilizacijai. Mano automobilio registracijos valstybė nedengia, tai neturėtų dengti ir gyvūnų registracijos iš mokesčių mokėtojų pinigų. Taip pažeidžiamos žmonių, kurie gal visai nelaiko gyvūnų, teisės. Kodėl jie turėtų sumokėti už kažkieno šuns ar katės registraciją, kai socialiai neatsakingas asmuo jų laiko penkiolika? Manau, tai neteisinga, – kalbėjo veterinarijos klinikos savininkė.

Atsakingi ženklino ir iki tol

Ligita Baracevičiūtė gyvūnus ženklina jau 12 metų. 2016 m. buvo priimtas įstatymas dėl kačių ir šunų ženklinimo, tačiau jo žmonės nesilaikė, niekas nekontroliavo, nesidomėjo, kaip jis vykdomas. Nuo 2016 m. gimę katės ir šunys jau turėtų būti su mikroschemomis. Gydytoja neabejoja, kad ženklinimas padės surasti dingusį gyvūną, bus randami ir jų atsikratę šeimininkai. Jei pavogs gyvūną, bus paprasčiau įrodyti jo nuosavybę.

– Atsakingi savininkai seniai ženklina savo augintinius. Mano klinikoje mikroschemos įvedimas ir konsultacija kainuoja 15 Eur, plius 5 Eur už dokumentų sutvarkymą, pažymų užpildymą ir registraciją duomenų bazėje. Kaina tikrai ne kosminė, – atviravo veterinarijos specialistė. – Su meile veisiantiems gyvūnus bus ramiau juos paženklinus, savininkai turės garantiją, kad nauji šeimininkai gyvūnais rūpinsis ir jų neišmes. Tuo pačiu sumažės gyvūnų prieglaudose. Tik įdomu, ar naujoji tvarka nebus popierinė, ar kas ją kontroliuos.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą