„Esame komanda. Turime planą“ – tokią informacinę kampaniją prieš keletą dienų pradėjusi Vidaus reikalų ministerija visuomenėje įnešė sumaišties. Nors kaip pasiruošti ekstremaliosioms situacijoms aiškinanti kampanija konkrečiai su karo grėsme nesiejama, tačiau pirmiausia į ministerijos patarimus turėti susikrovus vadinamąjį išvykimo krepšį gyventojai reaguoja per karo Ukrainoje kontekstą. „Tauragės kurjeris“ pasidomėjo, kaip Tauragė ekstremaliosioms situacijoms pasiruošusi.
Išvykimo krepšį turi 18 proc. gyventojų
Kaip praneša Vidaus reikalų ministerijos Strateginės komunikacijos skyrius, startavus informacinei kampanijai „Esame komanda. Turime planą“ per savaitę 4–5 kartus išaugo ekstremalioms situacijoms pasiruošti skirtos interneto svetainės www.lt72.lt lankytojų skaičius.
Kampanijos pristatymo dieną puslapio lankomumas šoktelėjo net iki septynių kartų, o dabar kasdien svetainėje sulaukiama maždaug po 8–10 tūkst. apsilankymų. Per savaitę www.lt72.lt aplanko per 60 tūkst. vartotojų.
Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, „turime būti pasirengę įvairiems scenarijams ir prireikus žinoti aiškų veiksmų planą“. Pranešama, kad šios informacinės kampanijos tikslas – ne gąsdinti žmones, o tik juos informuoti, kaip elgtis ekstremaliosiose situacijose: ištikus branduolinei ar radiologinei avarijai Astravo atominėje elektrinėje, stichinėms ar kitokio pobūdžio nelaimėms ar kilus karinei grėsmei.
Naujausio ministerijos sociologinio tyrimo duomenimis, Lietuvos gyventojų pasirengimas ekstremaliosioms situacijoms išlieka nepakankamas, žmonėms trūksta išlikimui būtinų įgūdžių.
Tik penktadalis (18 proc.) Lietuvos gyventojų turi susiruošę išvykimo krepšį, o šeimos planą, kaip elgtis nelaimės metu, su artimaisiais yra aptarę 15 proc. gyventojų. Būtiniausių atsargų 72 valandoms (maisto, vandens, vaistų, higienos priemonių) pasiruošę turi 50 proc. šalies gyventojų.
Planuojama, kad ši informacijos kampanija artimiausiu metu pasieks apie milijoną šalies gyventojų.
Kas turi būti krepšyje
Taigi kas turi būti išvykimo krepšyje? Kaip skelbiama specialiai sukurtoje interneto svetainėje lt72.lt, gyventojai turėtų iš anksto paruošti svarbiausius dokumentus, jų kopijas, vaistus ir kitus daiktus, kurių prireiks, jei tektų evakuotis, ir sukrauti į išvykimo krepšį.
Išvykimo krepšyje turi būti žibintuvėlis su papildomais elementais, svarbūs dokumentai – gimimo ir (ar) santuokos liudijimai, pasai, vairuotojo pažymėjimai, draudimo dokumentai, turto nuosavybės dokumentai, popierinės artimųjų nuotraukos (jų prireiks ieškant artimųjų), radijo imtuvas su papildomais elementais, akiniai ar kiti regai bei klausai reikalingi daiktai, maisto davinys 3 paroms ir vandens atsargos, supilstytos į mažas talpyklas, papildomas maistas, esant specialiesiems poreikiams, mechaninis konservų atidarytuvas, pirmosios pagalbos rinkinys, vartojami vaistai ir vandenilio peroksido tirpalas, maistas kūdikiams, sauskelnės, drėgnos servetėlės, žaislai ir (ar) knygos vaikams, drabužiai persirengti (patogūs batai, neperšlampama ir nuo vėjo apsauganti striukė, megztiniai, šiltos kelnės), tualetiniai reikmenys – rankšluostis, muilas, dantų šepetėlis, tualetinis popierius, šilta antklodė ir (ar) kompaktiškas miegmaišis, kaukė nuo dulkių, degtukai, sudėti į vandeniui atsparią dėžutę, pieštukas ir popierius, grynieji pinigai ir juvelyriniai dirbiniai (išskirstyti ir saugiai paslėpti tarp kitų daiktų), cigaretės (kritiniu atveju jos naudojamos kaip mainų objektas), šeimos nariams būtini medikamentai. Beje, panašūs daiktai, turintys patekti į išvykimo krepšį, vardijami ir Ukrainos interneto portaluose, ten siūloma turėti ir dar vieną svarbų daiktą – švilpuką (jis būtų reikalingas, jei žmogų įkalintų griuvėsiai).
Ministerijos specialiai sukurtoje interneto svetainėje yra ir daugiau įvairių patarimų. Tiesa, karo grėsmė neakcentuojama, ekstremaliosiomis situacijomis įvardijami įvairūs meteorologiniai reiškiniai, potvyniai, ligų protrūkiai. Didžiausiomis grėsmėmis, portalo teigimu, Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje šiuo metu laikomi hidrometeorologiniai reiškiniai, gaisrai, gyvūnų ligos, potvyniai, elektros energijos tiekimo nutrūkimas ir pavojingos užkrečiamosios ligos.
Informacijos reikėtų ieškoti internete
Portale skelbiama ir apie šalies savivaldybių pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms. Paspaudus Tauragės rubriką, nukreipiama į Tauragės savivaldybės interneto puslapį, kur informuojama, kad už Tauragės savivaldybės gyventojų civilinę saugą atsakinga vyriausioji specialistė Milda Gerulė. Šias pareigas eiti ji pradėjo vos prieš mėnesį. Deja, prisiskambinti jai nepavyko, nurodytu telefono numeriu atsiliepė savivaldybės administracijos Priėmimo skyriaus tarnautoja. Paklausta, kaip galėtume susisiekti su M.Gerule, padiktavo jos tarnybinio telefono numerį.
Nurodytu telefonu atsiliepusi M.Gerulė, paklausta, kaip Tauragė pasiruošusi ekstremalioms situacijoms, patikino, kad iš karto atsakyti į klausimą negali, esą susistemins informaciją ir paskambins kitą dieną. Mat gali būti, kad ne visa tokia informacija viešinama. Kiek vėliau specialistė paskambino paprašyti, kad „Tauragės kurjeris“ atsiųstų klausimus elektroniniu paštu – į juos, kaip ir įpareigoja įstatymas, būsią atsakyta per vieną darbo dieną.
Naujausia su gyventojų civiline sauga susijusi savivaldybės paskelbta informacija – Lietuvos kariuomenės pranešimas gyventojams apie parengtus krašto apsaugos objektų, teritorijų, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi statybos apribojimai, karinių radiolokatorių apsaugos zonų žemėlapius.
Milda Gerulė atsakymus „Tauragės kurjeriui“ atsiuntė, tačiau dauguma jų – internetinės nuorodos į puslapius lt72.lt ir taurage.lt. Kilus realiam pavojui, gyventojai turbūt ten ir turėtų informacijos ieškoti.
Tauragės kurjeris. Ar Tauragės savivaldybė yra gavusi iš Vidaus reikalų ministerijos konkrečių nurodymų, kaip elgtis ekstremalių situacijų atveju, pavyzdžiui, pasireiškus realiai karo grėsmei?
Milda Gerulė. Yra rekomendacijos, kurios yra pateiktos puslapyje
https://lt72.lt/ https://www.taurage.lt/savivaldybe/struktura-ir-kontaktai/veiklos-sritys/civiline-sauga-ir-mobilizacija/
TK. Ar Tauragė turi oficialių slėptuvių?
M.G. Oficialių slėptuvių Tauragės rajono savivaldybė neturi. Yra 11 priedangų. Jos skirtos trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai, kurioje būtų galima pasislėpti nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu. Iškilus šiai grėsmei, gyventojams rekomenduojama kuo skubiau susirasti specialiuoju žymėjimo ženklu pažymėtą artimiausią priedangą. Priedangų sąrašą galima rasti Tauragės rajono savivaldybės internetiniame puslapyje https://www.taurage.lt/savivaldybe/struktura-ir-kontaktai/veiklos-sritys/civiline-sauga-ir-mobilizacija/
TK Kiek Tauragė turi įspėjimo sirenų sistemų? Kiek jų buvo įsigyta ir sumontuota 2022 metais?
M.G. Tauragės rajono savivaldybėje įspėjimo sirenų yra 21. 2022 metais sumontuotos dvi naujos sirenos.
TK. Kur pirmiausia gyventojams ieškoti informacijos, kilus ekstremaliajai situacijai?
M.G. Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje https://lt72.lt/
TK. Kodėl savivaldybės administracijos kontaktuose neskelbiamas jūsų tarnybinio telefono numeris?
M.G. Kontaktai nurodyti Tauragės rajono savivaldybės puslapyje. Savivaldybė->Struktūra ir kontaktai->Tauragės rajono savivaldybės administracijos į struktūrinius padalinius neįeinantys valstybės tarnautojai https://www.taurage.lt/savivaldybe/struktura-ir-kontaktai/i-strukturinius-padalinius-neieinantys-valstybes-tarnautojai/
TK. Ar Tauragės savivaldybė, atliepdama Vidaus reikalų ministerijos akcijai „Esame komanda. Turime planą“, organizuos gyventojų informavimo kampaniją? Jei taip, kada ir kokią?
M.G. Tauragės rajono savivaldybė nuolatos užsiima švietėjiška veikla ir stengiasi informuoti savo gyventojus.
***
Žurnalisto komentaras. Va taip! Kilus realiai grėsmei, mums patariama informacijos ieškoti internete. Tokia savotiška gyventojų informavimo akcija – „Susirask pats“. Neturėsi interneto – tavo problemos. Taigi kur tauragiškiams reikėtų bėgti su savo susikrautais išvykimo krepšiais, taip ir liko neaišku.